سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ: دست‌هایی تلاش دارد با استفاده از جنگ، آبدات تاریخی را سرقت کنند

۸صبح، کابل: وزارت اطلاعات و فرهنگ می‌گوید که با تشدید جنگ و تصرف مناطق توسط طالبان، بیش از ۱۰۰ ساحه تاریخی زیر تهدید قرار دارد.

محمدقاسم وفایی‌زاده، سرپرست این وزارت، روز یک‌شنبه، بیست‌وهفتم سرطان، در یک نشست خبری گفت، آبدات تاریخی‌ای که از چند مدنیت بزرگ انسانی و بشری نماینده‌گی می‌کند، در اثر خشونت در معرض تهدید جدی قرار گرفته است.

 او به آی‌خانم تخار اشاره کرد و گفت که در این ساحه بعد از آن‌که به کنترل طالبان درآمده، افراد ناشناس که احتمالاً «مافیای فرصت‌طلب» هستند، به کندن‌کاری شروع کرده و مانع حضور مردم شده‌اند.

سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ گفت: «این بدان معنا است که دست‌هایی هست که برای سرقت آبدات تاریخی تلاش دارند تا افغانستان از پیشینه غنی آبدات تاریخی خالی شود.»

او از مردم خواست که به این مورد توجه کنند و نگدارند غنای فرهنگی، هنری و ادبی به‌آسانی به یغما برود.

 سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ افزود که در ولایت سمنگان ۳۲ آبده تاریخی، در ولایت بلخ ۳۱ آبده تاریخی و در ولایت هلمند پنج  آبده تاریخی زیر تهدید است و در برخی موارد به دلیل جنگ و انفجار، به آن‌ها آسیب رسیده است.

وفایی‌زاده گفت: «حفاظت از این آبدات تاریخی مسوولیت همه‌ ما است. از مخالفان مسلح دولت می‌خواهیم که از تخریب آثار جلوگیری کنند.»

جنگ در ماه‌های اخیر شدت گرفته است. گروه طالبان پس از آغاز روند خروج نیروهای خارجی، حملاتش را شدت بخشیده‌ و بیش‌تر ساحات را تحت کنترل‌ خود درآورده است. براساس اطلاعات، طالبان در جریان دو ماه اخیر بیش از ۱۰۰ ولسوالی را تصرف کرده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا