ابوبکر بغدادی خودکشی کرد

۸صبح، کابل: ابوبکر بغدادی رهبر گروه تروریستی داعش روز گذشته و در پی کمک‌های اطلاعاتی کُردهای سوریه در شهر ادلب سوریه به دام نیروهای امریکایی افتاد و داخل یک تونل، دست به حمله انتحاری زد.

 دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا شنبه‌شب در توییتر خود نوشت: «همین اکنون اتفاق مهمی رخ داد». آقای ترمپ در سخنانی در کاخ سفید گفت که ایالات متحده امریکا عدالت را بر بزرگ‌‎ترین رهبر تروریستی جهان تطبیق کرد. او گفت:‌«ابوبکر بغدادی کشته شده است.» وی هم‌چنین تاکید کرد که ترکیه از عملیات مطلع بوده و نیروهای امریکایی از فضای هوایی این کشور استفاده کردند.

رییس جمهور امریکا گفت که ۱۱ کودک خردسال از خانه آقای بغدادی بیرون آورده شده‌اند و هیچ خطری آن‌ها را تهدید نمی‌کند. ترمپ گفت که اما بغدادی سه کودک خردسال خود را با خود به همراه داشت و سعی داشت از مسیر یک تونل از چنگال نظامیان امریکایی  فرار کند. به گفته ترمپ، ابوبکر بغدادی سپس واسکت انتحاری خود را انفجار داد که سه کودک همراه او کشته شدند.

دونالد ترمپ می‌گوید که بعدا با آزمایش‌های فوری «دی‌ان‌ای» تثبیت شد که شخص کشته شده، ابوبکر بغدادی بوده است. به گفته دونالد ترمپ، «امریکای تحت هدایت وی»۱۰۰ درصد خلافت داعش را از بین برده است. او بغدادی و هوادارانش را بازنده توصیف کرد.

ترمپ گفت: «بغدادی “مردی بیمار و محروم بود” و اکنون او از بین رفته است. او “شریر و خشن بود و به طرز شرورانه و خشونت‌آمیز” درگذشت.»

ترمپ هم‌چنان گفت: «به پیروان بغدادی باید گفته شود که چگونه او درگذشت، او قهرمان نشد، یک ترسو درگذشت، گریه کرد، لگد زد، فریاد زد و سه کودک را نیز با خودش کشت.» رییس جمهور ایالات متحده امریکا گفت که بغدادی طی عملیاتی کشته شد که دست‌کم دو هفته پیش آغاز شده بود. ترمپ گفت که در این رویداد هیچ سرباز امریکایی کشته نشد و تنها یک سگ تجسسی، زخم برداشته است.

دونالد ترمپ از سوریه، ترکیه و عراق برای همکاری در کشتن ابوبکر بغدادی سپاس‌گزاری کرد.

پیش از این نیز یک نظامی آمریکا خبر داده بود که با کمک سازمان سیا مکان اختفای ابوبکر بغدادی در ادلب سوریه کشف شده و نیروهای ویژه ایالات متحده به آن محل حمله کرده‌اند. این حمله با حضور ۱۰ بالگرد آمریکایی همراهی شده و در نهایت پس از محاصره البغدادی، او جلیقه انتحاری خود را منفجر کرده و کشته شده است.

ابوبکر بغدادی با نام اصلیِ ابراهیم عواد ابراهیم البدری القریشی تشکیلات دولت اسلامی عراق و شام یا داعش را ساخت و قبلاً مناطقی در عراق، سوریه، لیبی و افغانستان را در کنترل خود داشت.

وی در گذشته از اعضای القاعده‌ عراق بود. داعش اقدامات مسلحانه گسترده‌ای در عراق و سوریه به انجام رساند که حمله به شهر سامرا جهت تصرف این شهر و همین‌طور حمله به شهر موصل در جوزای ۱۳۹۳ از آن جمله‌اند.  نام وی در لیست ده رهبر خطرناک‌ترین گروه‌های تروریستی ذکر شده است و پیش از تایید خبر کشته شدن ابوبکر بغدادی، چندین بار خبر کشته شدنش در رسانه های جهان منتشر اما سپس رد گردید.

گفته می‌شود او در سال ۱۹۷۱ در شهر سامرا و در خانواده‌ای باسواد و مذهبی متولد شد. در شماری از سایت های انترنتی آمده است که بغدادی چند سال در افغانستان حضور پیدا کرده است و در افغانستان با گروه‌ القاعده به همکاری پرداخته است. بر اساس ادعای شماری از خبرگزاری‌های جهان، بغدادی در اوایل دهه ۱۹۹۰ به همراه ابومصعب الزرقاوی «بنیان‌گذار القاعده‌ی عراق درسال۲۰۰۳»، به افغانستان رفته بود. هسته اصلی گروهی که این روزها با نام «داعش» و بعدتر با نام «دولت اسلامی» شناخته می‌شود، همان گروهی بود که در آن روزها در اطراف زرقاوی بودند.

دکمه بازگشت به بالا