کاملا هریس؛ زن رنگین‌پوستی که دومین فرد قدرتمند امریکا شد

آسیه حمزه‌ای

نه تنها جامعه امریکایی بل تمام دنیا شگفت‌زده شده‌ است. هشتم اکتوبر ۲۰۲۰ است و روزهای پایانی کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری امریکا. معاونان ترمپ و بایدن در یک مناظره تلویزیونی زنده برابر هم قرار می‌گیرند. این‌جاست که زمینه برای درخشش کاملا هریس فراهم می‌شود و او هوادارانش را متحیّر می‌کند. این زن سیاه‌پوست دموکرات که در حقیقت از بستر جامعه برخاسته و خود یک مهاجرزاده است، با قدرت تمام در برابر مایک پنس، معاون باتجربه ترمپ ظاهر می‌شود و حتا به او اجازه نمی‌دهد که در میان صحبت‌هایش فاصله بیندازد. این مناظره تاریخی به شکل گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی و فرای مرزهای امریکا بازتاب داشته است؛ مناظره‌ای که شاید بیش از همه باعث غرور هندی‌ها و جامائیکایی‌ها شده باشد.

سوم نوامبر ۲۰۲۰ می‌رسد و رقابت نفس‌گیر انتخاباتی میان ترمپ و بایدن آغاز می‌شود. شمارش آرا در ایالت‌های مختلف امریکا گواه بر این است که دموکرات‌ها با اکثریت قاطع آرا پیشتاز هستند. همگانی شدن آرا در هر ایالت با واکنش توییتری تند دونالد ترمپ مواجه می‌شود. هرچند ترمپ هنوز حاضر به پذیرش نتیجه انتخابات نیست، اما جو بایدن و کاملا هریس، یار انتخاباتی‌اش این پیروزی را جشن می‌گیرند و جو به عنوان چهل و ششمین رییس‌جمهور این کشور راهی کاخ سفید می‌شود. رسانه‌های امریکایی اما یکی پس از دیگری کاملا هریس را برگ برنده جو بایدن در انتخابات عنوان می‌کنند؛ زنی قدرت‌مند و محبوب که نقشی انکارناپذیر در کسب حمایت گروه‌های میانه‌رو و مستقل‌ها و هم‌چنین جذب آرای رنگین‌پوستان امریکا داشته است. حالا هریس به عنوان نخستین زن در تاریخ امریکا به مقام معاونیت ریاست جمهوری رسیده و راهی کاخ سفید می‌شود.

اما کاملا کیست؟

آخرین روزهای اکتوبر ۱۹۶۴ است، در اوکلند کالیفرنیا دختری به دنیا می‌آید که قرار است در سن ۵۵ سالگی به عنوان نخستین زن تاریخ‌ساز در امریکا معاون رییس جمهور شود. او که مادرش هندی و پدرش جامائیکایی است، شرایط متفاوت‌تری را در امریکا به عنوان یک زن رنگین‌پوست پیش رو خواهد داشت. مادر و پدرش از جمله مهاجرانی هستند که به هدف ارتقای سطح تحصیلی و علمی به امریکا سفر کرده و ماندنی شدند. پدرش دکترای اقتصاد از دانشگاه برکلی دارد و مادرش محقق علمی حوزه سرطان است. عمر زنده‌گی مشترک آنها بلند نیست. کاملا هنوز به مکتب نرفته بود که پدر و مادرش از هم جدا شدند. پس از جدایی والدین، او بیشتر با مادر خود «شیامالا گویالان» زنده‌گی می‌کند؛ مادری هندوتبار که محقق پزشکی و فعال اجتماعی است و هریس بارها از او به عنوان بزرگ‌ترین عامل موفقیت خود یاد می‌کند. مادر کاملا هریس با توجه به فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی خود به جامعه سیاه‌پوستان امریکایی نزدیک است و همین بستری برای ورود کاملا و خواهرش مایا به این فضا می‌شود. این نقطه شروعی‌ برای کاملا است که به تدریج واقعیت ‌های جامعه امریکا و نگاه جامعه نسبت به سیاه‌پوستان را بیش‌تر درک کند. کاملا در کتابش با نام «حقایقی که در خود نگاه می‌داریم»، نوشته است: «مادرم با توجه به آگاهی کامل از جامعه امریکا تلاش کرد که من و خواهرم را زنان قوی و با اعتمادبه‌نفس بار بیاورد. او آگاه بود که در چه جامعه‌ای دو دختر سیاه‌پوست را بزرگ می‌کند.»

شیامالا، مادر هریس مدتی به دانشگاه مک‌گیل کانادا برای تدریس و تحقیق می‌رود و همین سبب می‌شود تا کاملا و خواهرش چند سالی سابقه زنده‌گی در این کشور را نیز داشته باشند. دوران مکتب هریس در مونترال کانادا سپری می‌شود و بعد از پایان دوران مکتب، او که به همراه خانواده به امریکا بازگشته، وارد کالج می‌شود و سپس به دانشگاه هاروارد راه پیدا می‌کند، هارواردی که به زعم کاملا هریس، این دموکرات دوآتشه‌ی مدافع حقوق مهاجرین، دوره متفاوتی را برای او رقم می‌زند. پس از ختم دوره چهارساله در هاروارد، او برای ادامه تحصیل در رشته حقوق به دانشگاه هستینگز کالیفرنیا می‌رود و هم‌زمان در دفتر دادگستری منطقه آلامدا مشغول به وظیفه می‌شود؛ دفتری که هریس بخش بیش‌تری از انرژی و وقت خود را در مسیر تعقیب و پی‌گیری دوسیه‌های مرتبط با تجاوز جنسی به کودکان مصرف می‌کند.

تحصیل هریس در رشته حقوق و کار در این زمینه سبب می‌شود آشنایی و تسلط او به قانون بیشتر شود. حالا هریس که روزبه‌روز مدارج قانونی و علمی را یکی پس از دیگری موفقانه پشت سر می‌گذارد، در مسیر مبارزاتی خود نیز گام‌های مطمین‌تری برمی‌دارد. سال ۲۰۰۳ و او به عنوان دادستان عالی سانفراسیسکو انتخاب می‌شود. او نخستین زن و هم‌چنان نخستین سیاه پوستی است که به عنوان دادستان کل کالیفرنیا در سال ۲۰۱۰ مقرر می‌شود. این بالاترین مقام حقوقی در پرجمعیت‌ترین ایالت امریکا است. هریس تاثیرگذاری خود را در این موقف با مبارزه جدی علیه فساد به رخ دیگران می‌کشد. شاید یکی از پررنگ‌ترین اقداماتش در این دوره، تسویه حساب وام‌های کلان پنج موسسه مالی است که منجر به بازگشت ۲۰ میلیون دلار در سال شد. او در همین دوران نخستین فردی است که ازدواج همجنس‌گرایان در کالیفرنیا را به رسمیت می‌شناسد. همین روزها است که کاملا هریس در یک مصاحبه تلویزیونی می‌گوید که مادرش همیشه می‌گفت: «می‌دانم به جایی خواهی رسید اما فراموش نکن که شعار تو باید این باشد؛ kamala Harris; For the people».

او در سال ۲۰۱۴ با داگلاس ایمهوف در کالیفرنیا ازدواج می‌کند و مادر دو فرزند او به نام‌های کول و الا می‌شود. نوامبر ۲۰۱۶ است، کاملا هریس سال‌های درخشانی را پشت سر گذاشته و حالا پس از دو دوره دادستانی به عنوان یکی از چهره‌های مطرح و پرنفوذ دموکرات‌ها وارد سنای امریکا می‌شود. او فعالیت‌هایش را با تلاش برای بهبود وضعیت معیشتی طبقه متوسط جامعه، کاهش فشار مالیاتی برای طبقه کارگر و افزایش مالیات برای قطب‌های ثروتمند جامعه، دفاع از حقوق قانونی و اعطای شهروندانی به مهاجران آغاز می‌کند. کاملا هم‌چنین در مدت حضورش در کمیته قضایی سنا اقدامات قابل توجهی در راستای دفاع از حقوق شهروندان به ویژه حفاظت از شهروندان فاقد مدرک و تامین عدالت برای تمامی آنها روی دست گرفته، او که خود یک مهاجرزاده است سال‌ها در نهادهای مدافع حقوق مهاجرین کار کرده و در همین سال‌ها است که مسئله مهاجران و اعطای شهروندی به آنها تبدیل به موضوع داغ رسانه‌ای در ایالات متحده می‌شود. هر قدر جمهوری‌خواهان مخالف اعطای شهروندی و خواستار اخراج مهاجران هستند، دموکرات‌هایی چون کاملا هریس و اوباما برای موافقت با اعطای شهروندی مبارزه می‌کنند.

جنوری ۲۰۱۹ و کاملا هریس که پای در رقابت‌های انتخاباتی ریاست‌جمهوری می‌گذارد. او برای نخستین بار در جریان یک برنامه تلویزیونی زنده در امریکا اعلان می‌کند که می‌خواهد در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۲۰ نامزد شود. هر چند در مدتی کوتاه حمایت‌های زیادی را جلب می‌کند و حتا در چندین مناظره مقابل جو بایدن قرار می‌گیرد، اما در دسامبر ۲۰۱۹ از انصراف خود خبر می‌دهد. او چند ماه بعد دوباره وارد رقابت‌های انتخاباتی شد، اما نه به عنوان نامزد ریاست‌جمهوری، بل‌که در مقام یار انتخاباتی جو بایدن و معاون. او تلاش می‌کند تا این‌بار یک چهره دموکرات راهی کاخ سفید شود. هریس در حقیقت نخستین زن سیاه‌پوست و از نژاد آسیای جنوبی است که توسط یک حزب مهم امریکا برای چنین جایگاه استراتژیک معرفی شده است. او در مصاحبه با واشنگتن پست می‌گوید که «همواره به عنوان یک زن سیاه‌پوست توانمند اعتماد به نفس دارد به این دلیل که رنگ پوست و ریشه فامیلی نباید باعث پیشرفت و یا محدودیت یک فرد شود.»

کاملا در جریان کارزارهای انتخاباتی ریاست جمهوری ۲۰۲۰ حکومت ترمپ را متهم به نژادپرستی ساختاری می‌کند و از نابرابری‌ها در آموزش و فناوری، بهداشت و درمان، مسکن، امنیت شغلی و حمل و نقل یاد می‌کند. هریس هم‌چنین در حمایت از بایدن در یکی از سخنرانی‌های انتخاباتی خود می گوید: «چه میراثی برای شخصیتی چون جو بهتر از اینکه وی جسارت داشت تا یکی از اساسی‌ترین موانع موجود در امریکا را بشکند و یک زن را به عنوان معاون رئیس جمهور خود انتخاب کند.»

دموکرات‌ها پیروز انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ می‌شوند و کاملا هریس در همان لحظه در حساب رسمی توییتر خود می‌نویسد: «کارهای زیادی پیش‌رو داریم که باید شروع کنیم.»، هر چند در جریان کارزار انتخاباتی صحبت‌های زیاد و جزیی در رابطه با سیاست‌ها و برنامه‌های آنان در مورد افغانستان مورد بحث قرار نگرفت، اما خوش‌بینی‌ها در میان مردم افغانستان نسبت به انتخاب بایدن بیش‌تر است. زنان افغان هم‌چنین با انتخاب کاملا هریس امیدواری بیشتری به حمایت ایالات متحده امریکا از زنان افغانستان و دستاوردهای دو دهه اخیر آنان در دوران پساطالبان پیدا کرده‌اند.

هریس، این زن سیاه‌پوست محبوب بارها عنوان کرده که می‌تواند از کسانی که در امریکا در حاشیه قرار گرفته‌اند، به خوبی نماینده‌گی کند. حال باید دید این سیاست‌مدار زن هندی _ جامائیکایی در راه کاخ سفید تا چه‌ میزان به تعهدات خود پای‌بند می‌ماند.

دکمه بازگشت به بالا