حدود ۲۵ هزار زن برای تلاشی زنان در روز انتخابات گماشته می‌شوند

۸صبح، کابل: مسوولان وزارت امور زنان می‌گویند که در تلاش است تا حدود ۲۵ هزار زن را با محرم‌‌های‌شان برای تلاشی در محلات و مراکز رأی‌دهی زنانه در روز انتخابات ریاست جمهوری به کمیسیون مستقل انتخابات معرفی کنند.

رویا دادرس، سخنگوی وزارت امور زنان، گفت، بر اساس تفاهم‌نامه‌ای که میان این وزارت، کمیسیون مستقل انتخابات، ارگان‌های محلی، وزارت امور داخله و اداره احصاییه و معلومات به امضا رسیده است، حدود ۲۵ هزار زن برای تلاشی در محلات و مراکز زنانه در روز انتخابات ریاست جمهوری در نظر گرفته شده‌اند. او گفت که این زنان از سوی وزارت زنان و واحدهای دومی این وزارت در ولایت‌ها شناسایی و معرفی خواهند شد. به گفته او، فهرست شماری از این افراد تهیه شده است و این وزارت تلاش می‌کند تا زنان «توانا و قابل اعتماد» را در مرکز و ولایت‌ها شناسایی و به کمیسیون مستقل انتخابات معرفی کنند.

سخنگوی وزارت زنان گفت که این زنان در ساحات و ولایت‌های ناامن همراه با محرم‌های‌شان انتخاب خواهند شد. رویا دادرس هم‌چنان گفت که وزارت زنان تلاش می‌کند تا «معاش مناسب» برای زنان تلاشی‌کننده در نظر گرفته شود. به گفته او، معاشی که برای این زنان در نظر گرفته خواهد شد، از پنج هزار تا هشت هزار افغانی خواهد بود.

سخنگوی وزارت امور زنان تصریح کرد که برای محارم زنان تلاشی‌کننده نصف معاش در نظر گرفته شده است.

رویا دادرس از جانب دیگر می‌گوید که حضور محارم زنان تلاشی‌کننده در ولایت‌های امن، شهرهای بزرگ و ولایت‌های کلیدی الزامی نیست.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان برگزار شود. کمپین‌های نامزدان این انتخابات ـ هرچند به صورت کم‌رنگ ـ شش روز قبل آغاز شد و جریان دارد. در این انتخابات ۱۸ نفر برای تصدی کرسی ریاست جمهوری نام‌نویسی کرده‌اند.

نهادهای امنیتی از اتخاذ برنامه ویژه امنیتی برای برگزاری روند و روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری خبر داده‌اند. چند روز پیش وزارت امور داخله اعلام کرد که نیروهای بیش‌تری را به مراکز و محلات رأی‌دهی به هدف تأمین امنیت این محلات اعزام خواهد کرد.

گفتنی است که زنان در انتخابات پارلمانی سال گذشته و نیز در روند تقویتی نام‌نویسی رأی‌دهنده‌گان انتخابات ریاست جمهوری، برای تلاشی زنان در محلات رأی‌دهی و مراکز نام‌نویسی گماشته شده بودند.

دکمه بازگشت به بالا