حدود ۲۴۰ افغان بیش از شش ماه می‌شود که منتظر انتقال به بریتانیا هستند

۸صبح، کابل: براساس آمارهای رسمی، با وجود این‌که شش ماه پیش، به حدود ۲۴۰ شهروند افغانستان از سوی دولت بریتاینا وعده حفاظت داده شده بود، آن‌ها هنوز هم در انتظار جابه‌جایی هستند.

سایت مجله پرسپکتیف انگلیسی روز پنج‌شنبه، ۲۲ سپتامبر، گزارش داده است که این ۲۴۰ تن با نیروهای بریتانیایی در افغانستان کار کرده‌اند.

گفتنی است که این افراد واجد شرایط نهاد «پالیسی جابجایی و کمک در افغانستان» (آراپ) هستند.

نهاد آراپ برای کمک به کارمندان محلی پیشین دولت بریتانیا در افغانستان و انتقال آن‌ها به بریتانیا ایجاد شده است.

جیمز هیپی، وزیر دفاع بریتانیا، گفته است که دولت این ۲۴۰ تن را در اسرع وقت جابه‌جا خواهد کرد؛ اما «برخی از مسایل بالقوه از جمله اسناد و نگرانی‌های امنیتی سبب شده است که روند انتقال این افراد به تأخیر بیفتد.»

جان هیلی، وزیر دفاع سایه برای انگلیس، گفته است: «محافظه‌کاران در حال به خطر انداختن افغان‌هایی هستند که از نیروهای مسلح ما حمایت کرده‌اند.»

وی افزوده است: «دولت با جابه‌جایی‌ها و درخواست‌های آراپ به‌ اندازه کافی سریع برخورد نمی‌کند؛ در حالی که افغان‌هایی که در کنار کارمندان بریتانیایی کار کرده‌اند، در معرض خطر جدی قرار دارند. بریتانیا وظیفه اخلاقی دارد که به آن‌ها کمک کند و از آن‌ها محافظت کند.»

جیمی استون، سخنگوی دفاعی لیبرال دموکرات‌ها نیز گفته است: «رسوایی است که به تعداد افرادی تحت طرح آراپ وعده حفاظت داده‌شده، اما هنوز به بریتانیا منتقل نشده‌اند.»

به گفته استون، «این افراد در طول جنگ جان خود را برای کمک به نیروهای بریتانیایی گذاشتند و به آن‌ها قول داده شد که فرصتی برای شروع زندگی جدید در بریتانیا داشته باشند. در عوض، آن‌ها توسط دولت محافظه‌کار در بلاتکلیفی رها شده‌اند. من از وزیر دفاع می‌خواهم که این موضوع را فوراً حل کند.»

گفتنی است که تاکنون حدود ده هزار تن از زمان راه‌اندازی طرح آراپ در سال ۲۰۲۱ به بریتانیا منتقل شده اند.

با این حال، دولت بریتانیا به دلیل سرعت کم جابه‌جایی و نگرانی به‌خاطر کسانی که هنوز در افغانستان مانده و بالقوه در معرض خطر هستند، مدام مورد انتقاد قرار گرفته است.

 

دکمه بازگشت به بالا