همایش علمی بین‌المللی ابوریحان بیرونی: تقویت فرهنگ مدارا و پرهیز از خشونت

حکومت افغانستان همایش علمی بین‌المللی سه روزه‌ای را برای گرامی‌داشت و بررسی بُعدهای مختلف شخصیت و کارنامه‌ی ابوریحان بیرونی در کابل برگزار کرد.

نخستین روز همایش علمی بین‌المللی ابوریحان بیرونی روز پنج‌شنبه (۱۵ سنبله) در ارگ ریاست جمهوری برپا شد. واپسین روز این برنامه امروز شنبه (۱۷ سنبله) در کابل ادامه خواهد داشت.

در این همایش علمی جهانی بیرونی‌شناسان، استادان و پژوهشگرانی از کشورهای اوزبیکستان، هند و افغانستان حضور دارند.

شهرزاد اکبر، مشاور رییس جمهور رهبری کمیسیون برگزارکننده‌ی این همایش علمی را به عهده داشته است. برگزارکنندگان این همایش می‌گویند ما در روزگار کنونی برای تقویت فرهنگ پرهیز از خشونت، صلح‌جویی و مدارا، نیازمند مرور و واکاوی آثار و افکار دانشمندی همچون بیرونی داریم تا در پرتو افکار دانشمندان طرفدار تفکر صلح‌جویانه بتوانیم فرهنگ کثرت‌گرایی، تحمل، همدیگرپذیری و مدارا را در جامعه گسترش دهیم.

رییس جمهور غنی در بیانیه‌ی گشایش این همایش علمی در ارگ ریاست جمهوری گفت که بیرونی نجوم‌شناس، عالم فقیه و از شخصیت‌های بزرگ فرهنگی و تاریخی آسیای میانه بوده و دستاوردهای او افتخار و غنیمت بشریت در افغانستان، اوزبیکستان و منطقه است.

به قول رییس جمهور غنی:‌ «ابو ریحان بیرونی نماینده‌ی تمدن منطقه‌ای ما بود. بیرونی افتخاری برای اوزبیکستان، ترکمنستان، تاجیکستان، تمام آسیای مرکزی، هند، پاکستان، ایران، ترکیه و منطقه است.» آقای غنی گفت: من افتخار می‌کنم که جزو این تمدن منطقه‌ای هستم.»

به گفته‌ی رییس جمهور ما باید به این بیندیشیم که درس بیرونی برای جوانان امروز افغانستان چیست. آقای غنی تأکید کرد که پیام ابوریحان برای جونان ما این است که جهانی فکر کنند. افغانستان امروز در بحث با تمدن‌های دیگر، به فکر سالم و به فکر جهانی ضرورت دارد: «ما باید بدانیم که ابوریحان بیرونی به کدام ابعاد فکر کرده است تا بتوانیم گذشته حال و آینده‌ی خود را در روشنایی این افکار با هم یکجا کنیم و با آن  پیوند محکمی برقرار کنیم.»

ابوریحان بیرونی در خوارزم اوزبیکستان زاده شد و زندگی‌اش را در اوزبیکستان، افغانستان و هند گذراند. او مسبب خدمات فراوانی در زمینه‌های مختلف از جمله فلسفه، تحقیق، ریاضیات و فرهنگ به مردمان کشورهای منطقه شد.

جدایی نمی‌خواهیم

رییس جمهور غنی با تأکید بر این‌که ابوریحان بیرونی تمثال منطقه‌ی ماست و با تأکید بر الهامی که می‌توان از شخصیت بیرونی گرفت گفت که پس از ۱۱۷ سال جدایی از آسیا مرکزی، امروز افغانستان جزو جدایی‌ناپذیر آسیای مرکزی است. رییس جمهور تأکید کرد که ما یکجا خواهیم بود، جدایی نمی‌خواهیم.

امروز ابوریحان بیرونی شخصیتی است که ما را با همدیگر وصل می‌کند تا دها و صدها شخصیت‌های مثل ابوریحان بیرونی مشترکاً تبارز کنند.

آقای غنی همچنان گفت: «بهترین مثال تمدن منطقه‌ای را در شخصیت مولانا نیز دیده می‌توانیم. مولانا به قونیه رفت، اما پیامش جهانی است. از این رویدادها درس بگیریم. همه‌ی ما باید در یک بحث فرهنگی قرار داشته باشیم که چطور شخصیت‌هایی را که در گذشته تبارز کرده‌اند، ما بتوانیم در حال و در آینده به جامعه تقدیم کنیم.»

رییس جمهور غنی همچنان گفت: «برگزاری همایش علمی بین‌المللی ابوریحان بیرونی در سفر اخیر حکومت افغانستان به اوزبیکستان در میان دو کشور توافق شده بود و در آینده همایش علمی بین‌المللی گوهرشاد بیگم در تاشکند برگزار می‌شود.»

در ادامه‌ی برنامه سخنران‌ها مقالات و پژوهش‌های‌شان را در مورد زندگی و کارنامه‌های ابوریحان بیرونی در همایش علمی ارایه کردند.

یکی به پژوهش‌های او در زمینه‌ی نجوم پرداخت و دیگری آثار او را در زمینه‌ی علم جغرافیا بازبینی کرد. در این همایش علمی آثار بیرونی به تفصیل بررسی شد.

آقای نظیف‌الله شهرانی گفت: «بیرونی هیچ‌کس و هیچ‌چیزی را بد نگفت و با هر کسی از روی عقیده و آیینش بحث کرد.»

علی‌احمد جلالی، اشرف احمدوف بیرونی‌شناس اوزبیکستانی، محمدهمایون قیومی سرپرست وزارت مالیه، عزیزالله آرال و شماری از زبان‌شناسان، استادان دانشگاه و پژوهشگرانی از افغانستان، اوزبیکستان و هند در سه بخش در ارگ ریاست جمهوری، وزارت امور خارجه با حضور داکتر عبدالله عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی و در باغ بابر، بعدهای مختلف زندگی ابوریحان بیرونی را با پژوهش‌های جامع و کلی بررسی کردند.

در این همایش علمی حدود چهار صد تن از ولایات مختلف افغانستان شامل استادان دانشگاه‌ها، فعالان جامعه‌ی مدنی و فرهنگی، و مهمانانی از اوزبیکستان و هند به کابل آمده‌اند.

کمیسیون برگزاری همایش علمی ابوریحان بیرونی نمایش‌نامه‌هایی را نیز در مورد زندگی، اکتشافات و اختراعات بیرونی به نمایش گذاشت.

همایش علمی بین‌المللی ابوریحان بیرونی از روز پنج‌شنبه (۱۵ سنبله) تا امروز شنبه (۱۷ سنبله) برای سه روز ادمه خواهد داشت. در واپسین روز این همایش علمی اشتراک‌کنندگان از موزیم ملی، آرشیف ملی و قصر پغمان دیدن می‌کنند و در پایان همایش علمی، پروفیسورران، پژوهشگران و اشتراک‌کنندگان همایش علمی از سه کشور افغانستان، اوزبیکستان و هند با جنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری دیدار خواهند کرد.

ابوریحان بیرونی در غزنی افغانستان به خاک سپرده شده است. در ولایت کاپیسای افغانستان دانشگاهی نیز به نام ابوریحان بیرونی نام‌گذاری شده است.

دکمه بازگشت به بالا