ابونصر فراهی؛ شاعر نام‌دار دیروز و گم‌نام امروز

محمدحسین نیک‌خواه

ابونصر فراهی، شاعر و لغت‌نامه‌نویس پرآوازه به عقیده‌ی بسیاری‌، یکی از بزرگ‌ترین دانشمندان زمان خود بوده است، اما مانند خیلی دیگر از مشاهیر افغانستان چنان که باید، در موردش تحقیق نشده و این شاعر گم‌نام مانده است.

ابونصر بدرالدین مسعود بن ابی‌بکر فراهی، مشهور به ابونصر فراهی، در فراه متولد شد و کور مادرزاد بود. بنا بر نوشته‌ی برخی منابع او اولین کسی است که «اوزان عروضی» را از زبان عربی وارد زبان فارسی کرد.

«نصاب الصبیان» مشهورترین اثر این شاعر است که در زمان بهرام‌شاه به نظم درآورده شد. در این کتاب لغت‌های عربی به فارسی به شکل نظم معنا شده تا یادگیری آن آسان‌تر شود.

در اوضاعی که در افغانستان تا کنون تحقیقی در مورد زنده‌گی و آثار علمی ابونصر فراهی انجام نشده، برخی منابع کشور ایران او را شاعری ایرانی عنوان کرده‌اند. مانند او موارد دیگری هم وجود دارد که ایرانی‌ها مشاهیر گذشته را به نام خود پیوند داده و آن‌ها را ایرانی می‌دانند.

برخی چهره‌های فرهنگی باور دارند که سال‌ها پیش افغانستان، ایران و کشورهای همسایه آن‌ها جغرافیایی مشترک بود و مشاهیر آن متعلق به همه‌ی کشورها است، اما پیوند دادن نام مشاهیر به کشور ایران در آینده می‌تواند نگران‌کننده باشد.

 

ابونصر فراهی کی بود؟

ابونصر بدرالدین مسعود بن ابی‌بکر فراهی، مشهور به ابونصر فراهی، به نوشته‌ی برخی منابع در سال ۶۰۵ قمری در فراه زاده شد. او شاعر و لغت‌نامه‌نویس بود و کتاب «نصاب الصبیان» مشهورترین اثر وی به فرمان نظام‌الملک حسن، در زمان بهرام‌شاه، به نظم درآورده شد.

ابونصر فراهی، کور مادرزاد بود و در دربار بهرام‌شاه بن تاج‌الدین حرب، پادشاه سیستان که با پادشاهان غور پیوسته‌گی داشت، می‌زیست و از شاعران چیره‌دست و دانشمندان بزرگ عصر خود بود.

دوکتور داوود عرفان، استاد دانشگاه و از فرهنگیان فراه مقیم هرات که در مورد زنده‌گی‌نامه‌ی ابونصر فراهی تحقیق کرده‌ است، در گفت‌وگو با روزنامه‌ی ۸صبح می‌گوید که ابونصر فراهی مدتی به شیراز رفت و در آن‌جا زنده‌گی کرد، اما دوباره به زادگاهش فراه بازگشت و در همان‌جا وفات یافت و دفن شد.

تاریخ وفات او معلوم نیست، اما در کتاب «چلبى در کشف الظنون» سال وفاتش ۶۴۰ هجرى ذکر شده است. آرامگاه این شاعر در روستای رج در ولایت فراه است.

 

شاعر گم‌نام

با آن‌که ابونصر فراهی از شاعران و دانشمندان برجسته زمانش بود، اما تا کنون چنان که باید، در مورد زنده‌گی و آثار علمی وی تحقیق جامع و کاملی انجام نشده و می‌توان گفت او گم‌نام باقی مانده است.

برای نوشتن همین مطلب با مشکلات فراوان موفق شدم چند منبع انترنتی در مورد ابونصر فراهی پیدا کنم و به ‌جز همین منابع در جای دیگری از این شاعر نامی برده نشده است.

در سایر کشورها که فضا و بستر مناسب برای تحقیق و پژوهش فراهم است، دانشجویان و پژوهش‌گران در مورد مشاهیر گذشته تحقیق و اندیشه و افکار آن‌ها را باز‌نشر می‌کنند. در افغانستان به ویژه در ولایت نسبتاً ناامن و جنگ‌زده‌ای مانند فراه، کم‌تر این فرصت پیش آمده تا کسی در مورد مشاهیر گذشته مجال تحقیق پیدا کند.

با این حال، برخی بیت‌های کتاب «نصاب الصبیان» قرن‌ها در مکاتب و مدارس افغانستان و کشورهای هم‌جوار به عنوان کتاب درسی استفاده می‌شد و در مدارس دینی ایران و افغانستان تدریس می‌شد. تا کنون نیز در برخی مدارس دینی در افغانستان، نصاب الصبیان تدریس می‌شود.

با این وجود احساس می‌شود کار بیش‌تری باید در مورد زنده‌گی، آثار و افکار ابونصر فراهی صورت گیرد و این شاعر برای عام مردم و دوست‌داران فرهنگ و ادب معرفی شود.

 

کتاب «نصاب الصبیان»

سایت «دانش‌نامه‌ی اسلامی» در مطلبی کتاب «نصاب الصبیان» ابونصر فراهی را چنین معرفی کرده است: «ابونصر فراهی در لغت عرب و حدیث مهارت تمام داشت. کتاب معروف او کتاب شعر «نصاب الصبیان» است که به منظور سهولت تعلیم لغات عرب به کودکان و نو‌آموزان بزرگ‌سال فارسى‌زبان سروده شده است. ابونصر این کتاب را به فرمان نظام‌الملک حسن وزیر بهرام‌شاه سرود که نسخه‌های قدیمی این کتاب شامل دوصد بیت است.

بیت‌هایی که براى تعلیم لغت‌های عربى به کودکان با سبکى روان و دل‌پسند به نظم آمده و با استقبال فراوان مواجه شد و قرن‌ها مورد استفاده نو‌آموزان فارسی‌زبان ایران و افغانستان و ماوراء‌النهر و ترکیه قرار گرفته است.

 ابو‌نصر فراهى، براى این‌که نظم کتاب از حالت یک‌نواختى خارج شود و کودکان در به خاطر سپردن ابیات ملول نشوند، نظم کتاب را بر اوزان مختلف عروضى تقسیم کرده است و با دقت نظرى که خاص خود او بوده، براى هر یک از الفاظ عربى معانى مناسبى که غالباً معادل آن است به ‌زبان پارسى سره آورده است.

این کتاب دایره المعارف کوچکى است که از قرن هفتم هجرى هم‌چنان در دسترس اطفال بوده است و براى آموختن زبان عربى به ‌خردسالان هنوز در بعضى مکاتب و مدارس مورد استفاده مى‏باشد.

این منظومه با هر لغت عربى یا چند مترادف عربى یک لغت فارسى یا مترادف آن‌ را همراه دارد. علاوه ‏بر این مصنّف اسامى ماه‌هاى عربى و ایرانى و رومى و ترکى و اطلاعاتى درباره امورى از قبیل زنان پیغمبر و فرزندان آن حضرت را در آن کتاب به ‌نظم کشیده و در آخر آن آورده است.

او هم‌چنین کتاب «جامع الصغیر» تألیف محمد بن حسن شیبانى (۱۳۵- ۱۸۹) را نیز در سال ۶۱۷ به نظم در‌آورده است.»

 

مشاهیر قدیم مربوط همه‌ی کشورهای منطقه‌‌اند

در برخی منابع ایرانی ابونصر فراهی، شاعر و دانشمند ایرانی معرفی شده است، هرچند در همین منابع ذکر شده که او در شهر فراه کشور افغانستان زاده و در همان‌جا وفات و دفن شده است.

بحث تنها بر سر ابونصر فراهی نیست، برخی دیگر از مشاهیر هم مانند او نام‌شان به کشورهای همسایه افغانستان پیوند داده شده است.

سعید حقیقی، روزنامه‌نگار و نویسنده هراتی، باور دارد که مشاهیر و دانشمندان سال‌ها قبل در جغرافیای واحد زیست ‌داشته‌اند که امروز به چند کشور جداگانه تقسیم شده است.

به باور او، پیوند دادن برخی دانشمندان و مشاهیر قدیم به یک کشور اشتباه است و آن‌ها به یک کشور نه، بلکه به تمام کشورهای منطقه تعلق دارند.

از دید سعید حقیقی، همان‌گونه که مردم افغانستان سعدی، حافظ، فردوسی و دیگر شاعران نام‌دار قدیم را متعلق به جغرافیای واحد گذشته و مربوط همه‌ی کشورهای منطقه می‌دانند، ساکنان این کشورها هم نباید مشاهیر علمی و ادبی را تنها به خود محدود کنند.

آقای حقیقی می‌افزاید در کشورهای همسایه‌ی افغانستان تحقیقات زیادی در مورد شاعران و نوسینده‌گان گذشته انجام شده و کارهای زیادی صورت گرفته است، اما پرسش مهم این است که ما در افغانستان در گذشته برای مشاهیر علمی و ادبی چه کرده‌ایم و در آینده چه می‌توانیم انجام دهیم‌؟

 

ضعف دستگاه فرهنگی افغانستان

تا کنون بحث‌های زیادی بر سر تعلق مشاهیری مثل مولانا جلال‌الدین محمد بلخی، ابن سینا، ناصر خسرو و حتا سید‌جمال‌لدین افغان به کشورهای منطقه، وجود داشته است.

ترکیه بارها مولانای بلخ را متعلق به خود دانسته است، مسأله‌ای که با واکنش ایران رو‌به‌رو شده است.

به همین ترتیب ساکنان کشورهای ایران، هند، پاکستان، ترکمنستان، ازبیکستان و تاجیکستان برخی مشاهیر قدیم را متعلق به خود می‌دانند و در مورد آنان فعالیت‌های چشم‌گیری انجام داده‌اند.

حالا باید به این پرسش پاسخ دهیم که ما در افغانستان برای پاس‌داری از ارزش‌های فرهنگی‌مان، چه کرده‌ایم‌؟

نقیب آروین، شاعر و نویسنده، به این باور است که حکومت افغانستان طی ۴۰ سال اخیر و حتا پیش از آن درگیر مشکلات سیاسی بود و وقت کم‌تری برای رسیده‌گی به امور فرهنگی داشته است.

جنگ و مشکلات داخلی طی ۴۰ سال اخیر هم مجال نداد تا در این بخش فعالیت چشم‌گیری انجام شود. از دید آقای آروین دستگاه فرهنگی افغانستان فعالیت خوبی در این عرصه نداشته و نهادهای حکومتی و انجمن‌های غیردولتی دست‌آورد قابل ملاحظه‌ای نداشته‌‌اند.

با این حال دستگاه فرهنگی افغانستان یا باید احساس مسوولیت کرده و در این مورد به ‌گونه‌ی جدی اقدام کند، یا دست روی دست بنشیند و شاهد مصادره مشاهیر توسط‌ کشورهای همسایه باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن