تیم عبدالله به کمیسیون انتخابات: ثبت و شمارش آرای کاغذی ضایع کردن وقت است

۸صبح، کابل: دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی خواهان توقف شمارش و ثبت فهرست چاپی نتایج آرا به سیستم مرکزی اطلاعات کمیسیون مستقل انتخابات شد. فضل‌احمد معنوی، عضو این دسته انتخاباتی، روز دوشنبه، پانزدهم میزان، در یک نشست خبری اعلام کرد که براساس توافقات، تنها آرای بایومتریک‌شده اعتبار دارد و کمیسیون مستقل انتخابات باید تنها آرای بایومتریک‌شده را با جدول نتایج مقایسه کند.

 این عضو دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی از سویی هم می‌گوید که بررسی و «پروسس» آرای بایومتریک ناشده ضیاع وقت است و کمیسیون باید دست از این کار بردارد؛ اما کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید که بررسی‌های خود را درباره فهرست چاپی نتایج و آرای بایومتریک‌شده ادامه خواهد داد و تلاش می‌کند تا نتایج انتخابات را در وقت معین آن اعلام کند. مولانا محمد عبدالله، کمیشنر این کمیسیون، در یک نشست خبری گفت که کمیسیون روند بررسی و تصفیه آرا را به سرعت به پیش می‌برد.

از جانب دیگر فضل‌احمد معنوی خواهان سرعت بخشیدن به شمارش و بررسی آرا شد و تأکید کرد که تأخیر در اعلام نتایج انتخابات، به حکومت‌داری در کشور صدمه می‌زند.

 آقای معنوی در این نشست خبری تأکید کرد که انتخابات ریاست جمهوری تنها یک برنده دارد و به دور دوم نمی‌رود. او هم‌چنان گفت که حکومت موقت تشکیل نخواهد شد.

به گفته او، کمیسیون مستقل انتخابات سطح اشتراک‌کننده‌گان این انتخابات را مبالغه‌آمیز اعلام کرده است، در حالی که شمار اشترک‌کننده‌گان کم‌تر از آن است که کمیسیون مستقل انتخابات مدعی است.

کمیسیون مستقل انتخابات سطح تخمینی اشتراک‌کننده‌گان انتخابات ششم میزان را  حدود ۲٫۷ میلیون نفر اعلام کرده است. دسته ثبات و هم‌گرایی اما می‌گوید که سطح اشتراک‌ مردم در انتخابات ریاست جمهوری کم است.

فضل‌احمد معنوی گفت، یافته‌های دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی از ثبت ۲۱ هزار محل رأی‌دهی نشان می‌دهد که افزون بر برنده شدن یک نامزد در دور اول انتخابات ششم میزان، سطح اشتراک‌کننده‌گان به مراتب کم‌تر از رقم اعلام شده است.

این عضو ثبات و هم‌گرایی از جانب دیگر می‌گوید که به هیچ وجه «خواب انتخابات ۲۰۱۴» تکرار نخواهد شد و به کسی اجازه نمی‌دهد که با آرای تقلبی کرسی ریاست جمهوری را احزار کند. به گفته او، تقلب‌کاران بدون در نظر گرفتن سیستم بایومتریک تقلب کرده‌اند، اما آرای تقلبی اعتبار ندارد.

فضل‌احمد معنوی هم‌چنان از نهادهای بین‌المللی حامی انتخابات خواست تا کمیسیون مستقل انتخابات را در بخش فنی همکاری کنند.

این دسته انتخاباتی هم‌چنان خواهان عدم مداخله حکومت در امور انتخاباتی شد.

انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان برگزار شد. قرار است نتایج ابتدایی این انتخابات در بیست‌وهفتم میزان و نتایج نهایی آن در شانزدهم عقرب اعلام شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن