دیدار عبدالله با خلیل‌زاد؛ افزایش خشونت‌ها و ترورهای هدف‌مند پذیرفتنی نیست

۸صبح، کابل: عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه‌ ملی پیش از چاشت روز سه‌شنبه، شانزدهم جدی با زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در کاخ سپیدار دیدار کرد. در این دیدار راس ویلسون، کاردار سفارت امریکا در کابل و اسکات میلر، فرمانده نیروهای حمایت قاطع در افغانستان، نیز حضور داشته‌اند.

طبق اعلام سپیدار، عبدالله عبدالله در این دیدار افزایش خشونت‌ها و قتل‌های هدف‌مند را در کشور غیرقابل قبول خوانده و بر آتش‌بس‌ دایمی برای دست‌یافتن به صلح پایدار تأکید کرده است.

رییس شورای عالی مصالحه‌ ملی هم‌چنان از حمایت و همکاری‌های ایالات متحده‌ امریکا و تلاش‌های این کشور در راستای صلح قدردانی کرده است.

عبدالله عبدالله پیش‌رفت‌ها در مذاکرات صلح را رضایت‌بخش خوانده و گفته است دور دوم مذاکرات میان دو طرف آغاز می‌‌شود و هیأت جمهوری اسلامی افغانستان برای شروع مذاکرات با حمایت قاطع نظام به دوحه رفته است.

رییس شورای عالی مصالحه ملی گفته است که جمهوری اسلامی افغانستان برای دست‌یافتن به صلح متعهد است و تلاش می‌کند از فرصت ایجاد شده برای دست‌یابی به صلح دایمی و ثبات در کشور استفاده کند.

در این دیدار، نماینده‌‌ ویژه‌ی ایالات متحده‌ی امریکا برای صلح افغانستان از پایان «موفقانه‌» دور نخست مذاکرات، سفر دوباره‌ی هیأت مذاکره‌کننده دولت به دوحه و آغاز دور دوم مذاکرات بین‌الافغانی ابراز خرسندی کرده است. او هم‌چنان بر دوام حمایت ایالات متحده‌ امریکا از تلاش‌های صلح افغانستان تأکید کرده است.

طبق اعلام سپیدار، او گفته است که طرف‌ها باید از فرصت موجود بیش‌ترین استفاده را برای دست‌یافتن به صلح دایمی و قطع جنگ کنند.

نماینده‌ویژه امریکا نیز افزایش خشونت‌ها را غیرقابل دانسته و بر کاهش قابل ملاحظه‌ی خشونت‌ها تأکید کرده است.

در روزهای اخیر ترورهای هدف‌مند در کشور افزایش یافته است. این موضوع سبب نگرانی‌های بسیاری شده است. شماری از مقام‌های بلندپایه حکومتی‌ می‌گویند که طالبان این حملات را به هدف ایجاد فاصله بین دولت و مردم اجرا می‌کنند.

خلیل‌زاد به تازه‌گی سفر منطقه‌ای خود را آغاز کرده است. او پیش از این به پاکستان رفته و با شماری از مقام‌های این کشور دیدار کرده است.

این در حالی است که هیأت مذاکره‌کننده دولت صبح روز سه‌شنبه کابل را به مقصد دوحه ترک کرد. این هیأت به دوحه رسیده است. دولت و طالبان برای از سرگیری مذاکرات اعلام آماده‌گی کرده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن