عبدالله: دبیر کل سازمان ملل متحد خواستار حل فوری بحران سیاسی افغانستان شده است

۸صبح، کابل: آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، شام روز پنج‌شنبه، هفتم حمل، در یک تماس تلفنی با محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله گفت‌وگو کرده است. براساس اعلام ارگ و سپیدار، دبیر کل سازمان ملل متحد در این تماس تلفنی درباره مبارزه با ویروس کرونا و حل زودهنگام بحران سیاسی افغانستان صحبت کرده است.

سپیدار با نشر خبرنامه‌ای گفته است که آقای گوترش در گفت‌وگو با عبدالله عبدالله، با درنظر داشت همه‌گیری ویروس کرونا، از رهبران افغانستان خواسته است که به وحدت برسند و روی «حل زود هنگام بحران سیاسی» توجه کنند.

طبق اعلام سپیدار، آقای عبدالله آماده‌گی خود را برای سهم‌گیری در حل بحران ناشی از اعلام نتیجه انتخابات افغانستان ابراز کرده است.

ارگ ریاست جمهوری اما در خبرنامه‌اش در مورد «حل بحران سیاسی افغانستان» در گفت‌وگوی آنتونیو گوترش با محمداشرف غنی اشاره نکرده است.

پس از نشر نتیجه انتخابات ریاست جمهوری که در آن محمداشرف غنی برنده اعلام شد، آقای غنی و عبدالله عبدالله هر کدام به صورت جداگانه مراسم تحلیف ریاست جمهوری را به جای آوردند.

چند روز پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا نیز کابل آمد و خواستار حل بحران ناشی از اعلام نتیجه انتخابات شد، اما به گفته عبدالله عبدالله «جواب رد» گرفت.

امریکا پس از این سفر مایک پمپئو، اعلام کرد که یک میلیارد دالر از کمک‌هایش را قطع می‌کند و از رهبران سیاسی افغانستان به دلیل این‌که روی تشکیل حکومت فراگیر حاضر به موافقت نیستند، ناامید است.

محمداشرف غنی روز سه‌شنبه، پنجم حمل اعلام کرد که با عبدالله عبدالله دیدار داشته است، اما او خواستار تغییر یک‌شبه قانون اساسی و ایجاد ساختارهایی است که در قانون اساسی پیش‌بینی نشده است.

رییس جمهور غنی گفت که حاضر بوده است تا به عبدالله عبدالله «نقش اساسی» در روند صلح و به متحدانش در کابینه سهم بدهد.

عبدالله عبدالله اما روز پنج‌شنبه، هفتم حمل گفت که خواست او در مطابقت با روحیه قانون اساسی بوده است و برای حل بحران ناشی از اعلام نتیجه انتخابات، هر نوع انعطاف لازم را نشان داده است. او محمداشرف غنی را به عدم انعطاف‌پذیری متهم کرد و گفت که عدم انعطاف‌پذیری سبب شد تا امریکا یک میلیارد دالر از کمک‌هایش را به افغانستان قطع کند.

عبدالله عبدالله پیشنهاد کرد که تا ۱۰ روز دیگر گروه پنج نفری از سیاست‌مداران افغانستان می‌توانند برای حل بحران سیاسی میان‌جگری کنند. او وعده داده است که هر نوع اقدامات لازم را برای حل بحران انجام خواهد داد، اما طرف‌ها باید در این مدت دست از اقداماتی که سبب تشویش مردم می‌شود، خودداری کنند.

 

مبارزه با ویروس کرونا

 

براساس آن‌چه ارگ و سپیدار اعلام کرده است، بحث عمده گفت‌وگوی دبیر کل سازمان ملل متحد با محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله مبارزه با ویروس کرونا بوده است.

ارگ ریاست جمهوری گفته است که دبیر کل سازمان ملل متحد آماده‌گی این سازمان را برای همکاری با افغانستان در امر مبارزه با ویروس کرونا اعلام کرده است.

محمداشرف غنی از آنتونیو گوترش خواسته است، از این‌که افغانستان یک کشور محاط به خشکه است، سازمان ملل متحد، یک اعلامیه صادر کند تا سهولت‌های لازم ترانزیتی برای کشورهای محاط به خشکه فراهم شود و اکمالات‌شان به گونه درست صورت گیرد.

گوترش در مورد بازگشت روزانه هزاران مهاجر افغانستان از ایران نیز ابراز نگرانی کرده و گفته است که این یک معضل بزرگ است، باعث شیوع ویروس کرونا می‌شود و سازمان ملل متحد در این زمینه کمک‌های لازم را انجام می‌دهد.

دبیر کل سازمان ملل متحد در گفت‌وگو با عبدالله عبدالله نیز گفته است که در مبارزه با ویروس کرونا افغانستان را همکاری می‌کند.

طبق اعلام سپیدار، دبیر کل سازمان ملل متحد، نماینده ویژه جدیدش را نیز به آقای عبدالله عبدالله معرفی کرده است. دبرا لاینز به عنوان نماینده‌ جدید دبیر کل سازمان ملل متحد برای افغانستان تعیین شده است.

دبیر کل سازمان ملل متحد در این تماس تلفنی هم‌چنان حمله خونین به عبادت‌گاه سیک‌ها در منطقه شوربازار شهر کابل را در گفت‌وگو با محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله تسلیت گفته و محکوم کرده است. این حمله خونین روز چهارشنبه، ششم حمل اجرا شد، ۲۵ کشته و هشت زخمی برجای گذاشت.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن