عبدالله: سرپرست وزارت خارجه به دلیل مداخله‌های مغرضانه و خلاف اصول ارگ استعفا کرد

۸صبح، کابل: عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی می‌گوید که صلاح‌الدین ربانی، سرپرست وزارت امور خارجه به دلیل «مداخله‌های مغرضانه، خلاف اصول و منافع کشور» از سوی ارگ ریاست جمهوری در امور وزارت خارجه، از سمت‌اش‌ استعفا کرده است.

صلاح‌الدین ربانی، سرپرست وزارت امور خارجه روز چهارشنبه، یکم عقرب، از سرپرستی این وزارت کنار رفت. آقای ربانی دلیل کناره‌گیری‌اش را برخورد سلیقه‌ای در حکومت و «مطلوب نبودن» شرایط کاری عنوان کرد. او در متن استعفانامه‌اش نوشته است که  در پنج سال گذشته شاهد بود که «با ایجاد شبه ساختارهای موازی و به حاشیه کشاندن نهادهایی که در همه نظام‌های دنیا حیثیت ستون نظام‌ها را دارند» با ساختارهای دولت مانند یک «انجوی شخصی» برخورد سلیقه‌ای صورت می‌گرفت و کلیت دولت آگاهانه و یا نا آگاهانه تخریب شد و به همین دلیل ادامه کار را به «صلاح» نمی‌داند. محمداشرف غنی، رییس جمهور استفعای آقای ربانی را پذیرفته است.

No photo description available.
متن استعفانامه‌ی صلاح‌الدین ربانی، سرپرست امورخارجه

با این حال، ریاست اجرایی در اعلامیه‌ای که شام روز پنج‌شنبه، نشر کرد، دلیل استعفای آقای ربانی را از وزارت خارجه «مداخله‌های مغرضانه، خلاص اصول و منافع ملی» ارگ ریاست جمهوری در امور این وزارت عنوان کرده است.

ریاست اجرایی گفته است که صلاح‌الدین ربانی از وزیران موفق حکومت بود و به «به رغم مداخله‌های بی‌مورد و ایجاد نهادهای موازی از سوی ارگ ریاست جمهوری در عرصه سیاست خارجی و اداره وزارت امورخارجه، توانست موفقانه سیاست خارجی و وزارت امورخارجه را اداره نماید و از کشور و منافع آن با حضور فعال در سطح بین‌المللی نماینده‌گی و دفاع کند.»

عبدالله عبدالله گفته است که ایجاد نهادهای موازی، «مداخله بی‌مورد»، تضعیف نهادها، برخورد دوگانه و سلیقه‌ای با مسوولان نهادهای کشوری، مانع حکومت‌داری موثر و اصلاحات می‌شود و زمینه‌های گسست ملی را فراهم می‌کند. 

صلاح‌الدین ربانی ریاست حزب جمعیت را نیز بر عهده دارد. عبدالله عبدالله در انتخابات ریاست جمهوری دور گذشته و نیز انتخابات امسال از همین حزب نامزد ریاست جمهوری بود.

صلاح‌الدین ربانی از سوی عبدالله عبدالله به حیث عضو کابینه و بر اساس سهم «برابر گونه» توافق‌نامه‌ حکومت وحدت ملی، معرفی شده بود.

آقای ربانی هرچند در سال ۱۳۹۵ از سوی مجلس نماینده‌گان به دلیل مصرف نکردن بیش از ۵۰ درصد بودجه انکشافی وزارت خارجه، استیضاح شد و رای اعتماد اعضای مجلس نماینده‌گان را به دست نیاورد، اما ریاست جمهوری او را در مقامش به عنوان سرپرست ابقا کرد.

در این دوران روابط میان ارگ ریاست جمهوری و وزارت خارجه گاهی تنش‌آلود بود. در روزهای اخیر پس از واکنش متفاوت ارگ ریاست جمهوری و وزارت امور خارجه درباره سفر هیأت طالبان به پاکستان، رییس جمهور غنی صبغت‌الله احمدی، سخنگوی این وزارت را برکنار کرد. ریاست اجرایی اما برکناری آقای احمدی را رد کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن