عبدالله: امنیت اولویت رییس جمهور نیست

۸صبح، کابل: عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت با اشاره به افزایش ناامنی‌ها در سراسر کشور می‌گوید که رییس جمهور غنی به عنوان سرقومندان اعلی قوای مسلح به نگرانی‌های امنیتی و افزایش تلفات نیروهای امنیتی توجهی ندارد و در چند روز اخیر هیچ جلسه‌ای را به خاطر ارزیابی وضعیت امنیتی برگزار نکرده است.

رییس اجرایی که دیروز (دوشنبه، ۲۴ ثور) در جلسه‌ی شورای وزیران صحبت می‌کرد، گفت: «در چند روز گذشته ما شاهد یک جلسه‌ی شورای امنیت ملی و یک جلسه‌ی سر قومندانی اعلی قوای مسلح نبودیم. در عین حال، هر روز تلفات داریم و مردم افغانستان قتل عام می‌شوند. نیروهای امنیتی را به کشتار دادیم. کی مسئول است و [چه کسی] به مردم جواب دهد؟»

رییس اجرایی حکومت وحدت ملی افزود که «در برخی مناطق تا هنوز شهدا و زخمی‌های‌ نیروهای امنیتی را انتقال داده نتوانستیم. قصه‌ی فاریاب، زابل و فراه همین است. در دشت ارچی و ولسوالی تاله‌‌و‌برفک عین وضعیت است.»

رییس اجرایی کشور همچنان گفت که وقتی مردم شش ماه در محاصره دفاع می‌کنند و ما از آن‌ها حمایت کرده نمی‌توانیم، باز بیاییم و بگوییم که ما مسئول هستیم و ما مسئولیت بسیار بزرگ داریم. ما می‌توانیم که در قالب الفاظ خود را نجات دهیم، ولی در برابر خدا و مردم چه پاسخی داریم؟

آقای عبدالله در این نشست با اشاره به وضعیت امنیتی برخی از ولسوالی‌های کشور گفت: «در ولسوالی تاله‌و‌برفک مردم آواره شدند، راه ولسوالی از شش ماه به این سو مسدود است. در چنین شرایطی، ما جنجال‌های دیگر را برای خود و مردم افغانستان ایجاد می‌کنیم. واقعاً وضعیت به مرحله‌ای رسیده که من به حیث یک شهروند و به حیث رییس اجرایی افغانستان سرانجام باید موضع واضح و روشن می‌گرفتم. آخرین فرصت‌ها برای بحث‌ اساسی است که آیا واقعاً ما تعهد به مردم افغانستان داریم یا خیر و یا مصروف کاری هستیم که خود ما می‌دانیم و خود ما خوش هستیم.»

عبدالله عبدالله گفت که حوادث اخیر نشان می‌دهد که گروه طالبان با وجود حسن نیت حکومت وحدت ملی در حرف و در عمل هیچ نوع آماده‌گی برای گفت‌وگو از خود نشان نداده است.

او تأکید کرد که «اولویت‌های مردم افغانستان چیزی دیگری است، ولی متاسفانه ما مصروف کارهایی هستیم که برای مردم افغانستان سوال‌برانگیز است.»

اما هارون چخانسوری، سخنگوی رییس جمهور که دیروز در یک نشست خبری در کابل صحبت می‌کرد، گفت که رییس جمهور هر صبح، گزارش‌های امنیتی را مطالعه می‌کند و از وضعیت امنیتی کشور به خوبی آگاهی دارد.

رییس اجرایی در حالی از رییس جمهور به این الفاظ تند انتقاد می‌کند که در ماه‌های پسین بار دیگر رابطه‌ی او با رییس جمهور به سردی گراییده است. او پس از آغاز روند توزیع شناس‌نامه‌های الکترونیک توسط رییس جمهور، عملاً در برابر این تصمیم او ایستاده‌گی کرد و از آن هنگام تا کنون مدام از سیاست‌های رییس جمهور انتقاد می‌کند.

دیدگاه are closed.