عبدالله: ‌شرط گذاشتن برای شروع مذاکرات صلح «تعلل و عدم تعهد» به خواست مردم را نشان می‌دهد

۸صبح، کابل: عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، یک بار دیگر در نشست شورای وزیران اعلام کرد که برای شروع گفت‌وگوهای بین‌الافغانی شرط ندارد. رییس اجرایی روز دوشنبه، چهاردهم دلو، در این نشست تأکید کرد که شرط گذاشتن برای شروع مذاکرات صلح، «تعلل و عدم تعهد» را به خواست مردم افغانستان که به گفته او «رسیدن به صلح با‌عزت» است، نشان می‌دهد.

پیش‌تر ارگ ریاست جمهوری برقراری «آتش‌بس» را پیش‌شرط شروع گفت‌وگوهای بین‌الافغانی قرار داده بود. حمدالله محب، مشاور امنیت ملی، در هفتم عقرب ضمن همه‌گانی کردن طرح صلح حکومت، اعلام کرد که «آتش‌بس»، پیش‌شرط حکومت برای شروع مذاکره با گروه طالبان است. هدف حکومت از وضع این پیش‌شرط، اثبات یک‌دست بودن و تسلط طالبان بر جنگ این گروه در کشور است. پیش از این تاریخ محمداشرف غنی نیز بارها اعلام کرد که برای شروع مذاکرات پیش‌شرط ندارد.

عبدالله عبدالله اما در نشست شورای وزیران شرط گذاشتن برای شروع مذاکرات صلح را نشانه‌ی «عدم تعهد» به صلح عنوان کرد. او گفت که برای شروع مذاکرات پیش‌شرط ندارد، اما در جریان مذاکرات با یک هیأت مذاکره‌کننده همه‌شمول که بتواند از همه‌ی مردم نماینده‌گی کند، شرایطش را اعلام خواهد کرد.

رییس اجرایی گفت که پیش‌شرط نداشتن برای شروع گفت‌وگوهای صلح به معنای چشم‌پوشی از حق مردم نیست. او «صلح باعزت» را آرزوی جمعی  مردم عنوان کرد.

از جانب دیگر، عبدالله عبدالله می‌گوید که از «کاهش خشونت‌» محسوس – اصطلاحی که ارگ ریاست جمهوری آن را نامفهوم می‌خواند – پیش از شروع مذاکرات‌ بین‌الافغانی، استقبال می‌کند.

او افزود: «هر قدم مؤثری که برای کاهش خشونت به صورت محسوس قبل از شروع بین‌الافغانی صورت بگیرد و با کم کردن درد و رنج مردم همراه باشد، یک قدم مثبت می‌دانیم.»

این در حالی است که سفر زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه دولت در امور صلح افغانستان به کابل پایان یافته است. او روز شنبه وارد کابل شد و با رهبران حکومت وحدت ملی و برخی از سیاسیون دیدار کرد.

دکمه بازگشت به بالا