عبدالله: تنها با توافق روی حکومت موقت صلح تأمین نمی‌شود

۸صبح، کابل: عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی‌، می‌گوید که تجربه‌ای را سراغ ندارد که تنها با توافق روی ایجاد حکومت موقت صلح تأمین شده باشد. او در عین حال تأکید کرد که در برابر صلحی که مورد قبول مردم افغانستان باشد و به رنج و درد مردم پایان بدهد، موقعیت شخص مساله‌ای مهم نیست.

رییس شورای عالی مصالحه ملی که روز سه‌شنبه، بیست‌ویکم دلو در نشست افتتاح کمیسیون رسانه‌ها و آگاهی عامه این شورا صحبت می‌کرد، به بحث‌هایی که درباره تشکیل حکومت موقت مطرح می‌شود، اشاره کرد.

عبدالله عبدالله گفت که بارها درباره تشکیل حکومت موقت نظر خود را بیان کرده است، اما مسوولیت دارد که اجماع نظر رهبری شورای عالی مصالحه ملی را بازتاب دهد.

به گفته او، هیچ تجربه‌ای نشان نمی‌دهد که اگر تنها روی تشکیل حکومت موقت توافق شد، صلح تأمین شود.

او تأکید کرد: «در هیچ جایی چنین تجربه‌ای نداریم. به این معنا که صلح یک محتوای بسیار جامع و سرنوشت مردم را باید در خود داشته باشد و روی آن موافقه شود. سپس قدم‌هایی که برداشته می‌شود و مراحلی که می‌داشته باشد، نام او را هر چیز که می‌گذاریم، گپش جداست.»

رییس شورای عالی مصالحه ملی گفت که بحث حکومت موقت گاهی در بین سیاسیون افغانستان مطرح می‌شود که گویا این‌ها بین‌شان روی تشکیل حکومت موقت به توافق می‌رسند و وضعیت بهتر می‌شود. عبدالله عبدالله گفت که این بحث‌ها را نیز به نفع نمی‌داند.

به گفته عبدالله، گاهی طالبان می‌گویند که با «فلان شخص» مشکل دارند و با شخص دیگری مشکل ندارند، اما باید بدانند که «مشکل، مساله شخص» نیست؛ بلکه صلح مساله مردم افغانستان است و باید در میز مذاکره با نماینده‌گان مردم به یک نتیجه رسید.

رییس شورای عالی مصالحه ملی در ادامه گفت: «شما با یک شخص مشکل دارید و نام او به عنوان مثال داکتر عبدالله است. بعد مردم افغانستان و خود همان شخص این احساس مسوول را خواهند داشت، در برابر صلحی که می‌آید و مردم افغانستان بار رنج مصبیت چهل ساله را بر دوش می‌کشد و هنوز هم جریان دارد، در برابر آن موقعیت شخص مساله مهمی نیست.»

رییس شورای عالی مصالحه ملی هم‌چنان گفت که اگر «ترتیبات عبوری» در نظر گرفته ‌می‌شود باید پایان آن معلوم باشد. به گفته او، «ترتیبات عبوری» هدف نیست، بلکه هدف آینده مطلوب مردم افغانستان هدف است و باید دو طرف روی آن توافق کنند که سرنوشت به دست مردم باشد.

عبدالله عبدالله افزود که اگر لحظه‌ای برای امکان تأمین صلح در کشور وجود داشته باشد و کسی از آن لحظه غفلت کند، اشتباه تاریخی و گناه نابخشودنی را مرتکب می‌شود.

رییس شورای عالی مصالحه ملی هم‌چنان تأکید کرد که جای بحث درباره موضوعاتی مثل حکومت موقت میز مذاکره است. به گفته او، میز مذاکره وجود دارد و محلی برای مذاکره نیز مشخص شده است و بهانه‌ای وجود ندارد که «مسایل دیگر» به عنوان راه حل مطرح شود.

عبدالله عبدالله گفت که روی راه حل جامع باید از طریق مذاکره از سوی دو جانب توافق شود.

او تسریع مذاکرات را مسوولیت شورای عالی مصالحه ملی و دولت جمهوری اسلامی افغانستان عنوان کرد، اما گفت که وضعیت کنونی به گونه‌ای که است طالبان مذاکرات را قطع نکرده‌اند، اما مذاکره‌ای نیز در جریان نیست.

عبدالله عبدالله رویکرد کنونی طالبان را در قبال مذاکرات صلح و ترک میز مذاکره را مورد انتقاد قرار داد و گفت که این راه به صلح نمی‌انجامد. عبدالله هم‌چنان ادامه خشونت‌ها از سوی طالبان را مانعی در برابر صلح عنوان کرد.

دکمه بازگشت به بالا