داکتر عبدالله: منافع ملی قربانی تلاش‌های صلح نمی‌شود

داکتر عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، می‌گوید که حکومت منافع ملی را در پیشبرد برنامه مصالحه با مخالفان مسلح دولت «به هیچ‌وجه» قربانی نمی‌کند و نباید در این مورد سوءتفاهم صورت بگیرد.
آقای عبدالله که روز سه‌شنبه، ۲۸ دلو، در نخستین روز سیمینار سه‌‌روزه فرماندهان پولیس در مقر وزارت امور داخله سخن می‌گفت، افزود که نیروهای امنیتی نیز نباید تصور کنند با آنانی‌که می‌جنگند بر کشور مسلط شده و از این نیروها انتقام می‌گیرند. او تاکید کرد در صورتی که برنامه مصالحه با شورشیان مسلح مخالف دولت با شفافیت و با حفظ دست‌آوردهای مردم به پیش برده شود، جای نگرانی در مورد آن نخواهد بود. رییس اجرایی حکومت وحدت ملی گفت: «برنامه مصالحه ملی که با شفافیت و در مشوره با مردم افغانستان مطرح شده و در آن عزت، حق و دست‌آورد مردم افغانستان حفظ شده باشد، هیچ وقتی باید تزلزلی در تصمیم، عزم و اراده نیروهای ملی پیدا نشود که با آن‌هایی که جنگیدیم، می‌جنگیم و از حق مردم دفاع می‌کنیم، آن‌ها می‌آیند بر کشور ما تسلط پیدا می‌کنند و از ما انتقام می‌گیرند. در مورد عزم و اراده حکومت وحدت ملی در پیشبرد برنامه مصالحه ملی نباید سوءتفاهم شود.» آقای عبدالله تاکید کرد که اکثر مردم افغانستان خواهان تامین صلح پایدار در کشور هستند.
این اظهارات پس از انتقاد تند شماری از رهبران جهادی در مورد عدم مشورت حکومت در پیشبرد برنامه‌های کلان ملی از جمله برنامه صلح بیان می‌شود.
عبدرب‌‌الرسول سیاف از فرماندهان ارشد جهادی، روز یک‌شنبه، در مراسم گرامیداشت از بیست‌وششم دلو، روز خروج نیروهای شوروی سابق از افغانستان، گفت که صلح یک قضیه ملی است و باید در مشوره با مردم به پیش برده شود.
هم‌چنین رییس اجرایی حکومت وحدت ملی در نخستین روز سیمینار فرماندهان پولیس که به‌منظور شریک ساختن اولویت‌های کاری وزیر داخله و شنیدن شکایت‌ها و کمبودی‌های نیروهای پولیس تدویر یافته است، گفت که دولت و مردم افغانستان بر نیروهای امنیتی اعتماد کامل دارند و این اعتماد کلید اصلی موفقیت نیروهای امنیتی به شمار می‌رود.
آقای عبدالله در این سیمینار از نیروهای امنیتی خواست تا وظایف خود را بدور از دغدغه‌های سیاسی و بدون درنظرداشت مسایل قومی و سمتی به پیش ببرند.
در این سیمینار که مقام‌های ارشد امنیتی و فرمانده کل نیروهای بین‌المللی در افغانستان نیز حضور داشتند، در آن رییس اجرایی حکومت وحدت ملی تاکید کرد که مردم افغانستان بیشترین توقع از نیروهای امنیتی خود دارند. به‌گفته‌ی او، نیروهای امنیتی سال سختی را در پیش رو دارند و نباید در انجام وظایف خود تزلزل داشته باشند. آقای عبدالله می‌گوید: «ما پولیسی داریم که از یک طرف حمایت دولت افغانستان را دارد و از طرف دیگر در تمام سطوح حمایت مردم را دارد. جلب حمایت مردم و این‌که اعتماد مردم روز به روز به شما بیشتر شود، کلید اساسی موفقیت شماست. اگر مردم اعتماد نداشته باشند، مشکلات خود را با شما مطرح کرده نمی‌توانند و بالاخره فاصله میان مردم و نظام اضافه می‌شود.»
صدایی رساتر از تروریستان
در همین‌حال، نورالحق علومی وزیر امور داخله نیز، در این سیمینار از نیروهای امنیتی کشور خواست تا صدای‌شان را رساتر از صدای تروریستان بلند کنند. آقای علومی با ارایه برنامه‌ها و اولویت کاری خود گفت که قبل از این‌که تروریستان پیام‌ خود را به مردم افغانستان و جهان می‌دهند، نیروهای امنیتی باید پیام حسن‌نیت، همکاری و آمادگی‌شان را بلند کنند. وزیر داخله گفت: «صدای ما باید بلندتر و رساتر از صدای تروریستان باشد. تروریستان پیامی جز وحشت، کشتار و بدبختی ندارند.»
هم‌چنین وزیر امور داخله افزود که کلید موفقیت تنها داشتن امکانات و تجهیزات نظامی نیست، بلکه به‌گفته‌ی او آنچه که نیروهای امنیتی را به پیروزی نهایی می‌رساند، اراده قوی نیروهای امنیتی و حمایت مردم از این نیروهاست.
نورالحق علومی در این سیمینار از یازده موضوع به‌عنوان اولویت کاری خود نام‌ برد و افزود در صورتی که این موضوعات در مشوره با مردم افغانستان و همکاری جامعه جهانی تطبیق شود، وضعیت نیروهای پولیس بهبود خواهد یافت. وزیر امور داخله از تطبیق قانون بدون در نظرداشت مسایل قومی، سمتی و حزبی و هم‌چنین مبارزه با فساد اداری در وزارت امور داخله و قاچاق مواد مخدر، حفظ سرحدات کشور، توجه بیشتر به آموزش پولیس، رعایت اصل مکافات و مجازات، احترام به ارزش‌های حقوق بشر و مسلکی‌سازی پولیس به عنوان اولویت‌های کاری خود یاد کرد.
در همین‌حال، ایوب سالنگی، معین ارشد امنیتی وزارت امور داخله، می‌گوید که جنگجویان مسلح مخالف دولت در مقایسه با نیروهای پولیس از تجهیزات و سلاح‌های بهتری برخوردارند. آقای سالنگی هم‌چنین افزود که گروه‌های تروریستی در بهار امسال با تمام «قدرت» در افغانستان دست به حملات خواهند زد. وی تاکید کرد که باید از همین‌ حالا آمادگی‌های لازم برای دفع و سرکوب تروریستان روی دست گرفته شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن