‌عبدالله، نبیل و حکمتیار خواستار جلوگیری از ادامه کار محمدحنیف دانشیار در کمیسیون مستقل انتخابات شدند

۸صبح، کابل: دسته‌های انتخاباتی عبدالله‌ عبدالله، رحمت‌الله نبیل و گلبدین حکمتیار طی عریضه‌ای به لوی‌سارنوالی از این نهاد خواسته‌اند تا مانع ادامه کار محمدحنیف دانشیار در کمیسیون مستقل انتخابات شود و او را مورد پی‌گرد قانونی قرار دهد. 

نماینده‌گان این دسته‌های انتخاباتی امروز چهارشنبه، بیست‌وهفتم قوس، در یک نشست خبری در کابل اعلام کردند که محمدحنیف دانشیار در زمان تصدی کرسی عضویت در کمیسیون مستقل انتخابات، سن قانونی را پوره نکرده و با ترتیب «اسناد تزویری» به عضویت این نهاد برگزیده شده است.

قانون انتخابات یکی از شرایط عضویت در کمیسیون مستقل انتخابات را تکمیل‌کردن سن ۳۵ ساله‌گی افراد عنوان کرده است.

نورحمان اخلاقی، عضو دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» در این نشست خبری، گفت که براساس بند چهارم ماده دوازدهم تعدیل قانون انتخابات، آقای دانشیار عضو کمیسیون مستقل انتخابات بوده نمی‌تواند و به این ترتیب لوی‌سارنوالی باید او را براساس کود جزا مورد پی‌گرد قانونی قرار دهد.

در بند یکم ماده ۴۳۶ کود جزای افغانستان، تزویر اسناد جرم‌ تلقی شده است. در این ماده آمده است کسانی که به این جرم مرتکب می‌شوند، به حبس متوسط سه سال محکوم خواهند شد.

در این عرضه که سه دسته انتخاباتی آن را به لوی‌سارنوالی سپرده‌‌اند، تأکید شده است که کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات براساس قانون انتخابات گزینش می‌شوند و اعمال صلاحیت می‌کنند.

نورحمان اخلاقی که متن این عریضه را در یک نشست خبری به خوانش گرفت، گفت که «تزویز اسناد هویتی، تذکره تابعیت و پاسپورت» محمدحنیف دانشیار از طریق رسانه‌ها نشر شد. او گفت که براساس این گزارش‌ها، محمدحنیف دانشیار، عضو کمیسیون مستقل انتخابات بوده نمی‌تواند و باید لوی‌سارنوالی مانع ادامه کار او شود. 

نماینده‌گان «ثبات و هم‌گرایی» به رهبری عبدالله عبدالله، «صلح و عدالت اسلامی» به رهبری گلبدین حکمتیار و «امنیت و عدالت» به رهبری رحمت‌الله نبیل ادعای تزویری بودن اسناد محمدحنیف دانشیار کمیشنر کمیسیون انتخابات را به گزارش رسانه‌ها مستند کرده‌اند.

روزنامه اطلاعات روز به تازه‌گی گزارشی را زیر نام «آیا حنیف دانشیار برای عضویت در کمیسیون انتخابات تذکره‌اش را جعل کرده است؟» نشر کرد. براساس این گزارش، محمدحنیف دانشیار، عضو برحال کمیسیون مستقل انتخابات، در زمان گزینشش، سن قانونی را برای عضویت در کمیسیون انتخابات تکمیل نکرده است.

طبق این گزارش، محمدحنیف دانشیار به کمیته گزینش کمیشنران کمیسیون‌های انتخاباتی تذکره‌ی مثّنا با شماره «۸۱۲۷۵۱» را به‌ عنوان سند تابعیت ارایه کرده است. براساس این تذکره، آقای دانشیار در سال ۱۳۸۲ بیست ساله بوده و متولد سال ۱۳۶۲ است.

روزنامه اطلاعات روز در بخشی از گزارشش آورده است، یافته‌های این روزنامه نشان می‌دهد آقای دانشیار در اولین تذکره‌اش، متولد سال ۱۳۶۴ بوده و در زمان عضویت در کمیسیون انتخابات ۳۳ ساله بوده است. اعضای کمیسیون مستقل انتخابات در ماه دلو سال گذشته معرفی شدند.

هرچند روزنامه اطلاعات روز، در گزارشش اذعان کرده است که مدرکی برای «جعل اسناد توسط حنیف دانشیار ندارد»، اما در گزارشش نوشت که بررسی‌هایش نشان می‌دهد که با توجه به استفاده‌ی مکرر حنیف دانشیار از اولین تذکره‌اش در چندین مورد مختلف، در تذکره مثنای او سن و تاریخ اخذ تذکره تغییر داده شده است.

پس از نشر این گزارش، محمدحنیف دانشیار، عضو کمیسیون مستقل انتخابات، در صحفحه رسمی فیس‎بوکش نوشت که در سال ۱۳۸۲ از ولایت غزنی تذکره‌‌اش را با شماره «۴۳۱۴۵۸» گرفته و در آن زمان بیست‌ساله بوده است. او هم‌چنان نوشت: «متاسفانه، بعداً تذکره‌ام مفقود شد که بر مبنای قانون، مثنای آن را اخذ نمودم که شماره فورمه‌ی آن «۸۱۲۷۵۱» می‌باشد.»

این عضو کمیسیون مستقل انتخابات توضیح داده است که قبل از گزینشش به عنوان عضو این نهاد، کمیته‌ مرتبط به گزینش اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی تمام اسناد و مدارک درخواست‌دهنده‌گان را با نهادهای مرتبط مورد بررسی قرار داده که در این زمینه جای پرسش برای آن‌ها باقی نمانده است.

محمدحنیف دانشیار هدف از نشر این گزارش را «اعمال فشار سیاسی» در آستانه اعلام نتایج ابتدایی انتخابات عنوان کرده و گفته است هیچ‌گاه تحت فشار نخواهد رفت.

پیشتر ریاست اجرایی نیز خواهان بررسی ادعای تزویر اسناد از سوی محمدحنیف دانشیار شده بود.

دکمه بازگشت به بالا