عبدالله در واکنش به حمله ننگرهار: این گونه حملات وحشیانه توجه و حوصله ما را برای صلح کم نمی‌کند

۸صبح، کابل: عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی حمله مهاجمان وابسته به گروه داعش بر زندان ننگرهار را محکوم کرده است.

او روز دوشنبه، سیزدهم اسد، با نشر اعلامیه‌ای گفته است که این گونه حملات وحشیانه توجه و حوصله ما را برای صلح کم نمی‌کند.

رییس شورای عالی مصالحه ملی افزوده است که این گونه حملات مردم و دولت را در برابر دشمن مسنجم تر می‌سازد و تلاش‌ها برای تأمین صلح در کشور سرعت بیش‌تر می‌گیرد.

در اعلامیه عبدالله عبدالله آمده است که در حمله بر زندان ننگرهار شماری زیادی از غیرنظامیان «کشته و زخمی» شده‌اند.

او از نهادهای امنیتی خواسته است که این حمله را به صورت همه‌جانبه بررسی کنند و جزییات آن را با مردم در میان بگذارند.

عبدالله عبدلله می‌گوید، انتظار دارد که خشونت‌ها در کشور کاهش پیدا کند، زمینه برای آتش‌بس دایمی فراهم شود و مذاکرات بین‌الافغانی هرچه زودتر آغاز شود تا به جنگ در کشور نقطه پایان گذاشته شود.

حمله بر زندان ننگرهار که گروه داعش مسوولیت آن را بر عهده گرفت، ساعت ۶:۴۰ شام روز یک‌شنبه، دوزادهم اسد آغاز شد. مهاجمان ابتدا موتر بمب‌گذاری شده را در ورودی زندان ننگرهار انفجار دادند و سپس با نیروهای امنیتی به درگیری پرداختند. این درگیری حدود ۲۰ ساعت ادامه یافت.

براساس معلومات ابتدایی مقام‌های محلی در ننگرهار، تاکنون در این حمله ۲۹ نفر کشته و بیش از ۵۰ تن دیگر زخمی شده‌اند. قربانیان شامل غیرنظامیان، زندانیان و نیروهای امنیتی هستند.

عطاءالله خوگیانی، سخنگوی والی ننگرهار گفته است که هشت مهاجم که در این حمله دست داشتند، کشته‌اند. فواد امان، معاون سخنگوی وزارت دفاع ملی، شمار مهاجمانی را که از سوی نیروهای امنیتی از پای درآمده‌اند، پنج نفر گفته است.

برای مدیریت درگیری، یاسین ضیا، رییس ستاد ارتش نیز به ننگرهار رفته است.

طبق معلومات خوگیانی، در هنگام حمله بر زندان ننگرهار یک هزار و ۷۹۳ نفر در آن زندانی بودند.

به گفته او، یک هزار و ۲۵ زندانی در حال فرار از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند.

سخنگوی والی ننگرهار از جانب دیگر گفته است که ۴۰۰ نفر در زندان بند مانده بودند که از سوی نیروهای امنیتی نجات داده شده‌اند

خوگیانی می‌گوید که شماری از زندانیان «کشته و زخمی» شده‌ و برخی نیز ناپدید شده‌اند.

این حمله در سومین روز آتش‌بس عیدی رخ داد. گروه طالبان در نخستین ساعات پس از این حمله، دست داشتن در آن را رد کرد. طبق گزارش‌ها، گروه داعش مسوولیت این حمله را بر عهده گرفته است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن