عبدالله مردم را برای مقابله با گسترش کرونا به هم‌بسته‌گی ملی و رعایت تدابیر انضباطی دعوت کرد

۸صبح، کابل: به دنبال گسترش ویروس کرونا در هفت ولایت کشور، عبدالله عبدالله مردم را برای مقابله با گسترش این ویروس به هم‌بسته‌گی ملی و رعایت تدابیر انضباطی فردی و اجتماعی دعوت کرد.

او که روز سه‌شنبه، بیست‌وهفتم حوت، در یک نشست خبری در کاخ سپیدار صحبت می‌کرد، در سخنانی ویروس کرونا را یک تهدید فراگیر جهانی خواند و از مردم خواست که با روی دست‌گرفتن تدابیر انضباطی فردی و اجتماعی، از اضطراری‌شدن وضعیت و فلج‌شدن روند زنده‌گی جلوگیری کنند.

تاکنون ۲۲ نفر در هفت ولایت کشور به ویروس کرونا مبتلا شناسایی شده‌اند. هرات، بادغیس، لوگر، بلخ، کاپیسا، دایکندی و سمنگان از ولایاتی است که واقعات مثبت کرونا در آن ثبت شده است. همه این افراد از کسانی هستند که به ایران رفت‌وآمد داشته‌اند.

عبدالله عبدالله در این نشست افزود که افزایش شمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان وجود دارد و نیاز است که یک هم‌بسته‌گی ملی برای مقابله با آن شکل بگیرد.

او با بیان این که ویروس کرونا واکسین ندارد، توضیح داد که بهترین راه برای جلوگیری از مصاب‌شدن به این ویروس، وقایه و تدابیر انضباطی است.

او هم‌چنان از وزارت صحت عامه در همکاری با سازمان صحی جهان قدردانی کرد که تا کنون اقداماتی را برای پیش‌گیری از گسترش این ویروس روی دست گرفته است.

آقای عبدالله گفت: «توقع نداشته‌ باشیم یک وزارت به تنهایی بتواند جلو گسترش کرونا را بگیرد. در این زمینه نیازمند همبسته‌گی ملی و توجه به پیام‌های نهادهای صحی هستیم.»

عبدالله عبدالله گفت که برای جلوگیری از شیوع و گسترش کرونا باید از برگزاری محافل کلان جلوگیری صورت شود و او خودش در کاخ سپیدار برنامه‌های زیادی را به خاطر جلوگیری از شیوع کرونا لغو کرده است.

او ضمن قدردانی از فعالیت‌های کارمندان صحی، خواهان توجه بیش‌تر به قشر آسیب‌پذیر به ویژه معتادان و زندانیان شد.

عبدالله عبدالله هم‌چنان از احتکار مواد خوراکی انتقاد کرد و گفت که افغانستان در چنین وضعیتی نیازمند هم‌بسته‌گی و روحیه وطن‌دوستی است و نباید اجازه داده شود که کرونا کشور را فلج کند.

عبدالله در این نشست خبری از تاجری به نام الیاس غوریانی نام برد که ۲۴ جریب زمین، ۲۵۰ اتاق و ساختمان دو بلاک را در هرات به طور مجانی در اختیار وزارت صحت عامه قرار داده است. او از مردم خواست که برای مقابله با ویروس کرونا سهم بگیرند.

دکمه بازگشت به بالا