عبدالله استفاده از نیروهای امنیتی را در روند انتخابات «خیانت ملی» خواند

۸صبح، کابل: عبدالله عبدالله، رییس دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی تأیید کرد که یک ناظرش در اعتراض به آغاز مجدد بازشماری در ولایت کندز در تیراندازی نیروهای امنیتی کشته شده است. این نامزد انتخابات ریاست جمهوری که رییس اجرایی حکومت وحدت ملی نیز هست، از هر نوع استفاده از نیروهای امنیتی برای اهداف سیاسی در روند انتخابات هشدار داد و گفت که استفاده سیاسی از این نیروها «خیانت ملی» است.

او که روز یک‌شنبه، بیست‌وششم عقرب در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، افزود که نیروهای امنیتی در میان مردم جایگاه خاص دارند و نباید از این نیروها برای اهداف سیاسی استفاده شود.

به گفته عبدالله عبدالله، نیروهای امنیتی افغانستان برای مبارزه با تهدید تروریسم تشکیل و تمویل شده‌اند و نباید در برابر مردم قرار بگیرند.

رییس دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی افزود علیه کسانی که در برابر آغاز مجدد بازشماری آرا معترض بودند از نیروهای قطعات ویژه استفاده شده است که از نظر او، این کار «خیانت ملی» است. عبدالله عبدالله هم‌چنان گفت که هنوز افغانستان به صورت کامل امن نشده است و نیروهای ویژه امنیتی نباید علیه مردم استفاده شود.

او خطاب به مسوولان نهادهای امنیتی گفت که نیروهای نظامی را در برابر مردم قرار ندهند.

عبدالله عبدالله هم‌چنان گفت، کسانی که دستور غیرقانونی به نیروهای امنیتی برای سرکوب مردم می‌دهند، سپس از عهده مسوولیتی که این امر برگردن‌شان می‌گذارد، برآمده نخواهند توانست.

در همین حال، صدیق صدیقی، سخنگوی ارگ ریاست جمهوری گفته است که نیروهای امنیتی از منافع ملی و مصالح علیای کشور دفاع می‌کنند و تنفیذ قانون، تأمین امنیت و نظم عامه از مسوولیت‌های اساسی این نیروها به شمار می‌رود. او گفته است که اتهامات علیه نیروهای امنیتی صرف جنبه‌ی سیاسی دارد و بی‌اساس است. به گفته او، نهادهای بین‌المللی نیز بی‌طرفی نیروهای امنیتی را در انتخابات تأیید کرده‌اند.  

از جانب دیگر، رییس دسته انتخابات ثبات و هم‌گرایی در این نشست خبری مخالفتش را با تفتیش مجدد آرا اعلام کرد و گفت که از این روند نظارت نمی‌کند.

کمیسیون مستقل انتخابات بار دیگر بازشماری آرا را در ۲۸ ولایت صبح روز یک‌شنبه، بیست‌وششم عقرب آغاز کرد. اقدامی که از سوی بسیاری از نامزدان تحریم شد.

هم‌زمان با این در چند ولایت کشور هواداران نامزدان انتخابات ریاست جمهوری مانع تفتیش آرا شده است. طبق گزارش‌ها، اعتراض هواداران نامزدان در کندز به خشونت گراییده و یک نفر در آن کشته شده است.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن