عبدالله عبدالله: عدم انعطاف اشرف غنی سبب قطع یک میلیارد دالر از کمک‌های امریکا شد

۸صبح، کابل: عبدالله عبدالله امروز پنج‌شنبه، هفتم حمل، به عنوان «رییس جمهور دولت همه‌شمول» در برابر رسانه‌ها ظاهر شد و درباره سفر اخیر مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا، حل بحران ناشی از اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری، قطع یک میلیارد دالر از کمک‌های امریکا به افغانستان و روند صلح موضعش را اعلام کرد.

او ضمن این‌که برای حل بحران سیاسی کنونی اعلام آماده‌گی و امیدواری کرد، اما گفت که عدم انعطاف‌پذیری محمداشرف غنی سبب قطع یک میلیارد دالر از کمک‌های امریکا به افغانستان و ادامه بحران شده است. به گفته او، وزیر خارجه امریکا گفته است که ادامه بحران سیاسی در افغانستان روی روند صلح تأثیر می‌گذارد و مساله‌ای مرتبط به امنیت ملی امریکا است و از این رو واشنگتن خواهان حل فوری این بحران است.

عبدالله عبدالله سفر مایک پمپئو به کابل را یک فرصت عنوان کرد و گفت که وزیر خارجه امریکا در سفرش، پیام واضح داشت و خواهان حل فوری بحران ناشی از اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری شد.

او خاطر نشان کرد: «وزیر خارجه ایالات متحده در سفرش به کابل حرف‌های واضح داشت. او گفت که به خاطر کرونا شاید آخرین سفرم باشد. برای میانجی‌گری نیامده‌ام. فرمولی برای ساختار نظام افغانستان نداریم. حل بحران در دست خود تان است. اگر بحران را حل کنید، کمک‌های ما ادامه خواهد داشت و تا برقراری صلح در افغانستان در کنارتان خواهیم بود.»

عبدالله عبدالله هم‌چنان گفت که پس از نشست مشترک با وزیر خارجه ایالات متحده با محمداشرف غنی نشست دو به دو داشته است و برای حل بحران هرنوع انعطافی‌ را که لازم بود نشان داده اما این انعطاف از طرف مقابل (محمداشرف غنی) محسوس نبود.

مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا روز دوشنبه به کابل آمد و دیدارهایی را با محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله انجام داد. هدف این نشست‌ها حل اختلاف‌ها میان دو رهبر بود، اما بی‌نتیجه پایان یافت و امریکا اعلام کرد که یک میلیارد دالر از کمک‌هایش را به افغانستان به دلیل ادامه اختلاف‌ها میان محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله قطع می‌کند.

عبدالله عبدالله گفت که وزیر خارجه امریکا خاطرنشان کرده است که قطع کمک یک میلیارد دالری کشورش به افغانستان اولین اقدام خواهد بود و اقدامات بعدی نیز روی دست است.

او اظهارات محمداشرف غنی را که گفته است قطع کمک‌های امریکا تاثیری روی زنده‌گی مردم ندارد و در جست‌وجوی منابع بدیل است، غیرمسوولانه عنوان کرد. آقای عبدالله تأکید کرد که افغانستان نباید به انزوا برود، قطع کمک‌های امریکا جبران‌ ناپذیر است و بیش‌ترین ضرر را مردم افغانستان متحمل خواهد شد.

عبدالله عبدالله گفت که حل بحران ناشی از اعلام نتیجه انتخابات نیاز به انعطاف‌پذیری و برخورد مسوولانه همه‌ی اطراف با قضایا دارد.

او گفت که پیش از این نیز تلاش‌هایی از جانب حامد کرزی و عبدرب الرسول سیاف برای حل بحران انتخاباتی صورت گرفته است، اما به دلیل عدم انعطاف محمداشرف غنی این تلاش‌ها ناکام بوده است.

عبدالله عبدالله تصریح کرد که آماده و امیدوار به حل بحران ناشی از انتخابات است و در این راستا انعطاف لازم را نشان خواهد و از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.

او پیشنهاد کرد که در کنار تلاش‌هایی که تاکنون صورت گرفته است گروهی از سیاست‌مداران که او شمار آن را تا پنج نفر اعلام کرد، برای حل بحران سیاسی کنونی اقدام کنند و او حاضر است تا ظرف ده روز برای حل بحران از هیچ نوع کوششی دریغ نکند. به پیشنهاد عبدالله عبدالله، طرف‌ها در این ده روز باید از اقداماتی که سبب نگرانی مردم می‌شود، خودداری کنند.

او به مردم اطمینان داد که هیچ تصمیمی را خلاف منافع مردم افغانستان نخواهد گرفت و تصریح کرد که منافع مردم نیز در حل بحران ناشی از انتخابات نهفته است.

عبدالله عبدلله گفت که موضع‌گیری او برای فرد و یا جریانی نبوده و بل‌که این تلاش‌ها را برای منافع مردم و استقرار ‌دموکراسی در کشور انجام داده است. عبدالله عبدالله خاطرنشان کرد که آماده‌گی‌اش برای گفت‌وگو موضع‌گیری از سر ضعف نیست و آن را برای حل بحران و منافع مردم انجام می‌دهد.

او گفت: «یک‌بار و برای همیشه لکه‌ی ننگ تقلب را از پیشانی انتخابات افغانستان باید بزداییم. برای حل هرنوع مشکل آماده گفت‌وگو هستیم. هر عقل سلیمی می‌پذیرد که مشکل را باید حل کرد؛ نه این‌که بر مشکلات بیفزاییم.»

هرچند به تازه‌گی وزیر خارجه امریکا ابراز امیدواری کرده است که رهبران افغانستان بتوانند مشکل سیاسی‌شان را حل کتند، اما در اعلامیه‌ی که پیش‌تر نشر کرده بود، از رهبران سیاسی افغانستان به شدت ابراز نارضایتی کرده است.

محمداشرف غنی، رییس جمهور نیز پیش‌تر اعلام کرده بود که عبدالله عبدالله خواست فراقانونی دارد و خواستار ساختاری است که در قانون اساسی پیش‌بینی نشده است. او هم‌چنان عبدالله عبدالله را متهم کرد که خواستار تغییر یک‌شبه قانون اساسی است.

اما عبدالله عبدالله گفت که خواست او مطابق روحیه قانون اساسی بوده است. او جوهره قانون اساسی را احترام به آرای مردم و شفافیت انتخابات عنوان کرد و گفت: «قانون اساسی افغانستان مبتنی بر عدالت است. به برابری بنا شده است؛ ولی متأسفانه شاهد نقض قانون اساسی بودیم. فرمان‌های تقنینی خلاف قانون اساسی صادر شد. من آن‌چه که با روحیه قانون اساسی مطابقت داشته مطرح کرده‌ام.»

آقای عبدالله در مورد پی‌آمدهای استفاده سیاسی از نیروهای امنیتی هشدار داد و گفت که هیچ گاهی تلاش نکرده است تا این نیروها سیاسی شوند. او هم‌چنان گفت که هیچ کسی نباید از نیروهای امنیتی استفاده سیاسی کند.

عبدالله عبدالله در مورد صلح نیز گفت که این روند در انحصار هیچ کسی نیست و باید همه مردم در آن نقش داشته باشد.

دکمه بازگشت به بالا