دسته انتخاباتی عبدالله عبدالله نظارت از روند بازشماری آرا را تحریم کرد

۸صبح، کابل: دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» به ریاست عبدالله عبدالله اعلام کرد که به ستادهای ولایتی و ناظران این دسته انتخاباتی دستور داده است تا در روند بازشماری آرا برای نظارت شرکت نکنند. این دسته انتخاباتی دلیل این اقدام را «دفاع از آرای مردم»، «قانون‌شکنی» کمیسیون مستقل انتخابات و اقدام به بازشماری محلات رأی‌دهی «قبل از تفکیک و تصفیه‌ی آرای باطل و بدون بایومتریک و بدون مشخص شدن سقف و تعداد آرای تصفیه شده‌ی هرمحل» توسط این کمیسیون خوانده است.

هم‌زمان کمیسیون مستقل انتخابات صبح روز شنبه، هژدهم عقرب اعلام کرد که بسته‌بندی وسایل فنی برای بازشماری محلات رأی‌دهی آغاز شده است. این نهاد از ناظران خواسته است که برای نظارت از این روند سهم بگیرند.

در یک اعلامیه‌ای دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی که روز شنبه، هژدهم عقرب نشر شد، آمده است:«کمیسیون مستقل انتخابات به رغم تلاش‌های ما که جهت تفکیک و تصفیه‌ی آرای تقلبی از آرای پاک مردم در روشنایی احکام قانون، لوائح و طرزالعمل های مربوطه، از طریق گفت‌وگو و تفاهم صورت گرفت، متاسفانه دست از قانون شکنی برنداشته است.»

طبق اعلام دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی، تصمیم کمیسیون مستقل انتخابات در حالی روی دست گرفته شده است که «آرای تکراری و خارج از زمان برگزاری انتخابات و سایر آرای تقلبی» تا هنوز تصفیه نشده است.

ثبات و هم‌گرایی هم‌چنان اعلام کرده است که دو هزار و ۴۳۲ محل دیگر نیز که به گفته این دسته انتخاباتی تاکنون هیچ‌کس از موجودیت آن‌ها اطلاع نداشته و هیچ گونه معلومات بایومتریکی در مورد آن‌ها وجود ندارد، براساس تصمیم جدید کمیسیون مستقل انتخابات شامل روند بازشماری آرا شده است.

این دسته انتخاباتی تأکید کرده است که در برابر اعتباردهی به «آرای تقلبی» بی‌تفاوت نمی‌نشیند و از کمیسیون مستقل انتخابات خواسته است که به وظایف قانونی خود عمل کند و بازشماری آرا را بعد از تفکیک و تصفیه کامل «آرای تقلبی» آغاز کند.

در اعلامیه این دسته انتخاباتی آمده است که رهبری ثبات و هم‌گرایی «اوضاع را با دقت زیر نظر دارد و تلاش می‌کند موضوع از طریق مسالمت‌آمیز حل و فصل شود و کمیسیون مستقل انتخابات در روشنایی قانون و طرزالعمل‌های مربوط، ابتدا آرای تقلبی را تفکیک و بعد از آن به شمارش در ولایات اقدام نماید.»

ثبات و هم‌گرایی هم‌چنان هشدار داده است که تصمیم اساسی خود را برای  آن‌چه این دسته انتخاباتی دفاع از آرای مردم خوانده است، پس از مشورت‌های لازم به زودی اعلام خواهد کرد.

این در حالی است که کمیسیون مستقل انتخابات طی فیصله‌ای تصمیم گرفته است برخی از محلات رأی‌دهی را بازشماری کند. در فیصله‌نامه‌ی کمیسیون مستقل انتخابات که در شبکه‌های اجتماعی نشر و بازنشر می‌شود، امضای پنج کمیشنر این نهاد در آن دیده می‌شود. مولانامحمد عبدالله، با این تصمیم مخالفت کرده و دلیل آن را نیز غیرقانونی بودن آن دانسته است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن