عبدالله عبدالله: نباید از طرح تازه برای صلح خوف داشته باشیم

۸صبح، کابل: عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، می‌گوید که نباید از طرح‌های تازه برای روند صلح افغانستان «خوف» داشت و آن را نفی کرد.

رییس شورای عالی مصالحه ملی این سخنان را روز یک‌شنبه، هفدهم حوت در نشستی به مناسبت «هشتم مارچ؛ روز همبسته‌گی زنان» که در کاخ سپیدار برگزار شده بود، مطرح کرد.

به تازه‌‎گی زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه امریکا در امور صلح افغانستان طرحی را با سران دولت و سیاسیون در کابل در میان گذاشته است که از آن به عنوان «طرح دولت انتقالی برای صلح» یاد می‌شود.

محمداشرف غنی، رییس جمهور روز شنبه، شانزدهم حوت در مراسم افتتاح سال سوم کاری شورای ملی برخی از مفردات این طرح را به صورت صریح رد کرد و گفت که انتقال قدرت از طریق انتخابات برای او اصل است و همه نهادهای جمهوری اسلامی افغانستان پرجا می‌ماند. غنی در این نشست گفت که هر کس می‌تواند، «خواب و خیالی» را روی کاغذ بنویسد و از آن نسخه‌ای برای حل بحران افغانستان بپیچد، اما وثیقه ملی قانون اساسی است.

عبدالله عبدالله یک روز پس از این سخنان غنی بدون اشاره صریح به آن، گفت که طرح‌ها و نظریات زیادی برای تسریع روند صلح مطرح شده‌اند، اما هر طرح و تصمیم باید از اکثریت مردم افغانستان به شمول زنان نماینده‌گی کند.

رییس شورای عالی مصالحه ملی هم‌چنان گفت: «از طرح دیدگاه‌ها نباید خوف داشته باشیم و نفی کنیم. باید تمام مسایل به بحث گرفته شود تا کمبودی‌ها و نواقص رفع گردد.»

او همچنین درباره طرح‌های جدید در رابطه به صلح افغانستان گفته است که لازم است که این طرح‌ها بررسی شود و سپس در هنگام تصمیم‌گیری در سطح کلان تمام لایه‌های جامعه در آن دخیل شوند.

عبدالله عبدالله هم‌چنان در پیوند به روند صلح گفت که غیر واقع‌بینانه است که گفته شود طالبان مثل حوزه جمهوریت فکر کنند.

او هم‌چنان از کاستی‌ها در نظام جمهوری انتقاد کرد و گفت که این کاستی‌ها سبب تضعیف موضع حوزه جمهوریت در مذاکره با طالبان شده است.

او گفت: «ولی پراکنده‎‌گی سیاسی قوت‌مان را زیر سوال می‌برد و به وضعیت کمک نمی‌کند. اگر یک طرف همیشه به جنگ بیندیشد، پروسه به انحراف کشانیده خواهد شد.»

لحظاتی پس از سخنان عبدالله عبدالله، مشاور امنیت ملی رییس جمهور غنی در یک نشست خبری اعلام کرد که طرح پیشنهادی زلمی خلیل‌زاد، طرح دولت امریکا برای صلح افغانستان نیست. او گفت که این طرح بیش‌تر روی تقسیم قدرت و اصلاح ساختارها تأکید دارد.

دکمه بازگشت به بالا