عبدالله عبدالله: حکومت و مردم افغانستان داعش را شکست دادند

۸صبح، کابل: عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی گفته است که مردم و حکومت افغانستان از گسترش قلمرو نفوذ گروه داعش جلوگیری کرده و این گروه را در کشور شکست داده‌اند.

رییس اجرایی این سخنان را روز یک‌شنبه، ۱۸ حمل، در حاشیه اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در اردن در نشستی زیر نام «افراط‌گرایی: درس‌هایی از گذشته» مطرح کرده است. 

ریاست اجرایی در خبرنامه‌ای گفته است که اشتراک‌کننده‌گان در این نشست در مورد دلایل و انگیزه‌های افراط‌گرایی، دلایل پیوستن افراد به جریان‌های افراطی و راه‌های مبارزه با این پدیده بحث کرده‌اند.

به نقل از خبرنامه، عبدالله عبدالله در این نشست گفته است: «وقتی تحولات در عراق و سوریه شکل می‌‌گرفت، ما نگران بودیم. داستان داعش در افغانستان از یک قبیله که در خاک پاکستان زنده‌گی می‌کند، آغاز شد و تعدادی به مرور زمان به این جریان پیوستند.» رییس اجرایی افزوده است، پس از آن‌که مردم با سیاست‌های خشن و ظلم و ستم این جریان روبه‌رو شدند، در مقابل گروه داعش واکنش نشان دادند. او تصریح کرده است که «مردم و حکومت در همکاری با یک‌دیگر داعش را شکست دادند و اکنون نفوذ آنان در مناطق مشخصی محدود شده است.»

به گفته رییس اجرایی، حکومت و مردم افغانستان نه تنها با داعش، که با گروه طالبان و شبکه القاعده به عنوان بستر حمایتی جریان‌های افراطی می‌جنگند و این جنگ تا هنوز ادامه دارد.

آقای عبدالله در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرده است که با جریان‌های افراطی در چارچوب برنامه‌های جامع، هدف‌مند، کوتاه‌مدت، میان‌مدت و درازمدت مبارزه شود. او افزوده است: «آموزش و پرورش یکی از راه‌های مناسب مبارزه با افراط‌گرایی است تا از مغزشویی و پیوستن کودکان به این جریان‌ها جلوگیری شود.»

رییس اجرایی گفته است که مردم و حکومت افغانستان داعش را شکست داده‌اند

رییس اجرایی در این نشست مبارزه با افراطیت را کار جمعی شهروندان کشور دانسته و بر نقش برجسته عالمان و رسانه‌ها تأکید کرده است. او گفته است که شکست دادن ایدیولوژی افراط‌گرایان به وقت و زمان بیش‌تر نیاز دارد؛ اما نفس این‌که داعش در عراق و سوریه شکست خورده و اراضی خود را از دست داده، یک تحول بزرگ و مثبت است.

از جانب دیگر، آقای عبدالله بر نقش حکومت‌ها در امر مبارزه با تروریسم تأکید کرده و گفته است: «نباید از تروریسم و دهشت‌افگنی به عنوان ابزاری برای تحقق سیاست خارجی استفاده نمایند. چنین سیاستی در درازمدت دامن‌گیر کشورهای حامی نیز می‌گردد و باعث ادامه جنگ و خشونت می‌شود.»

 رییس اجرایی روز شنبه، ۱۷ حمل، برای اشتراک در اجلاس مجمع جهانی اقتصاد در امور خاورمیانه و شمال افریقا به اردن رفته بود.

دکمه بازگشت به بالا