عبدالله عبدالله: یک فرد نباید صلح را انحصار کند

۸صبح، کابل: عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، می‌گوید که یک فرد نباید صلح را در انحصار بگیرد، بلکه صلح خواست جمعی مردم افغانستان است.

رییس اجرایی که روز دوشنبه، سی‌ام جدی، در نشست شورای وزیران صحبت می‌کرد، گفت که روند صلح در انحصار «نظرات» یک فرد نیست و همه‌ی مردم حق دارند در ارتباط به صلح ابراز نظر کنند.

اخیراً فرمان ریاست جمهوری که در آن فعالیت‌های مرتبط به صلح از وظایف وزارت دولت در امور صلح خوانده شده، به نشر رسیده است. طبق این فرمان، هیچ نهادی صلاحیت برگزاری برنامه‌ها و فعالیت‌های مرتبط به صلح را ندارد و این فعالیت‌ها باید از طریق وزارت دولت در امور صلح پیش برده شود.

با این حال، عبدالله عبدالله با انتقاد از این تصمیم در نشست شورای وزیران گفت که به هیچ وجه یک وزارت نمی‌تواند کار مربوط به صلح را در کشور به پیش ببرد.

 او از تصمیم اخیر ریاست جمهوری در مورد این‌که فعالیت‌های صلح در محور وزارت دولت در امور صلح انجام شود، به عنوان «اظهارات ناسنجیده» یاد کرد و روند صلح را متعلق به مردم افغانستان خواند.

 عبدالله عبدالله تأکید کرد که باید هیأت مذاکره‌کننده همه‌شمول باشد و از همه‌ی مردم نماینده‌گی کند. او تأکید کرد که دولت از روند صلح حمایت می‌کند.

این در حالی است که تلاش‌ها برای گفت‌وگوهای صلح تشدید شده است. مذاکرات مقدماتی امریکا و گروه طالبان در قطر جریان دارد. پیش‌تر گروه طالبان اعلام کرده بود که با امریکا درباره «امضای توافق‌نامه صلح و مراسم‌ آن» صحبت کرده است و این ‌گفت‌وگوها جریان دارد.

از جانب دیگر هفته‌ی گذشته وزارت خارجه پاکستان اعلام کرد که طالبان با طرح کاهش خشونت موافق کرده است. هم‌چنان نماینده‌گان امریکا، ناتو، یوناما و اتحادیه اروپا در نشستی در شهر دبی امارات متحده بر کاهش خشونت‌ها تأکید کردند.

حکومت افغانستان اما با طرح کاهش خشونت‌ مخالفت کرده و بار دیگر تأکید کرده است که صلح پایدار بدون تأمین «آتش‌بس» ممکن نیست. صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری، اوایل هفته‌ی جاری در یک نشست خبری گفت که امریکا و گروه طالبان در مورد توافق روی آتش‌بس پیش‌رفت نداشته‌اند.

از جانب دیگر حامد کرزی، رییس جمهور پیشین، که بحث‌های مرتبط به صلح را پی‌گیری می‌کند، از حکومت خواسته است که با تأکید بیش از حد بر  برقراری «آتش‌بس»، مانع صلح و گفت‌وگوهای بین‌الافغانی نشود.  

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن