عبدالله عبدالله در بغلان: نتیجه تقلبی انتخابات در هیچ مرحله‌ای پذیرفتنی نیست

۸صبح، کابل: عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت و رییس دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» در سخنانی در جمع هوادارانش در ولایت بغلان، اعلام کرد که نتایج «تقلبی» انتخابات در هیچ مرحله‌ای از این روند قابل قبول نیست و باید کمیسیون مستقل انتخابات براساس قانون عمل کند.

رییس دسته انتخاباتی «ثبات و هم‌گرایی» در جمع هوادارانش در شهر پلخمری، مرکز ولایت بغلان، که از هژدهم عقرب به این سو به دنبال آغاز بازشماری و تفتیش آرا در برخی از محلات رای‌دهی، اعتراض کرده بودند، موضع آن‌ها را «برحق» خواند و تأکید کرد که حکومت آلوده به تقلب را نمی‌پذیرد. به گفته عبدالله عبدالله، زعیم آینده باید توسط آرای پاک مردم تعیین شود. 

 هواداران دسته‌های انتخاباتی در هفت ولایت (پنجشیر، بدخشان، بغلان، تخار، فاریاب، جوزجان و سمنگان) مانع بازشماری آرا شده بودند. این اعتراض‌ها هم‌زمان با آغاز بازشماری آرا در هشت هزار محل رای‌دهی در سراسر کشور شکل گرفت. عبدالله عبدالله و چند دسته انتخاباتی دیگر مخالف بازشماری آرا بودند. استدلال مخالفان این بود که کمیسیون مستقل انتخابات بدون ابطال ۱۳۷ هزار رای مبهم و ۱۰۲ هزار رای خارج از زمان رای‌دهی، بیش از دو هزار و ۴۰۰ مرکز فاقد اساس بایومتریکی را نیز وارد روند بازشماری کرده است.

عبدالله عبدالله نامزد انتخابات ریاست جمهوری شام روز جمعه از هوادارانش در هفت ولایتی که دروازه‌های کمیسیون‌های انتخاباتی را بسته بودند، خواست تا روز یک‌شنبه، بیست‌وچهارم قوس، اجازه بازشماری آرا را بدهند.

او گفت که این تصمیم بنا بر خواست  کمیسیون شکایات انتخاباتی و به هدف نشان دادن حسن نیت گرفته شده است و به هیچ عنوان به معنای قبول مشروعیت ۳۰۰ هزار رای مورد مناقشه نخواهد بود.

رییس دسته انتخاباتی ثبات و هم‌گرایی در سخنرانی‌اش در بغلان نیز تأکید کرد که تا آخر مبارزه می‌کند و حکومت تقلبی را به هیچ وجه نمی‌پذیرد.

پس از اعلام عبدالله عبدالله، کمیسیون مستقل انتخابات نیز گفته است که روند بازشماری آرا را در هفت ولایت روز یک‌شنبه، بیست‌وچهارم قوس، آغاز می‌کند. این کمیسیون پیش‌تر مخالفت با بازشماری آرا در هفت ولایت را یکی از دلایل اصلی تأخیر در اعلام نتایج انتخابات عنوان کرده بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن