عبدالله عبدالله در راس یک هیأت بلندپایه برای مذاکره با طالبان راهی دوحه شد

۸صبح، کابل: هیأت بلندپایه افغانستان به ریاست عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی، لحظاتی پیش میدان هوایی کابل را به مقصد دوحه، پایتخت قطر ترک کرد.

محمدکریم خلیلی معاون پیشین ریاست جمهوری، عطامحمد نور والی پیشین بلخ، سید منصور سعادت نادری، وزیر دولت در امور صلح، باتور دوستم عضو هیأت مذاکره‌کننده دولت و شماری دیگر چهره‌های سیاسی عضو این هیأت هستند.

عبدالله عبدالله پیش از عزیمت به دوحه در یک نشست خبری گفت که هیأت اعزامی افغانستان به دوحه با صلاحیت کامل می‌رود و امیدوار است که به نتایجی دست یابد.

گفته شده است که حامد کرزی از رفتن به دوحه صرف نظر کرده است. عبدالله اما گفت که حامد کرزی نیز این هیأت حمایت می‌کند.

او ابراز امیدواری کرد که طالبان از این فرصت استفاده کنند تا به درد و رنج مردم نقطه پایان گذاشته شود.

رییس شورای عالی مصالحه ملی که در میدان هوایی کابل صحبت می‌کرد، تأکید کرد که نتیجه صلح از دست به دست شدن ولسوالی‌‌ها به‌ دست نمی‌آید، نتیجه صلح از میز مذاکرات به دست خواهد آمد .

عبدالله عبدالله هم‌چنان گفت که هیأت اعزامی افغانستان به دوحه همه‌شمول است و نماینده‌گانی از عالمان دین و زنان در آن حضور دارند.

حامد کرزی، رییس جمهور پیشین، نیز در این نشست خبری گفت که در این مرحله لازم دیده شد که یک هیأت بلندپایه و با صلاحیت از افغانستان به هدف گفت‌وگو با طالبان به قطر برود.

این هیأت قرار است که با رهبران طالبان در دوحه دیدار کند.

هیأت بلندپایه افغانستان در حالی به دوحه سفر می‌کنند که خشونت‌ها در کشور افزایش یافته است. انتظار می‌رود که این هیأت بتواند با جانب طالبان در مورد کاهش خشونت و آتش‌بس به توافق برسد.

پیش‌تر گفته شد که طالبان در برابر اعلام آتش‌بس سه ماه خواستار رهایی هفت هزار زندانی خود و نیز حذف نام رهبران‌شان از فهرست سیاه شده است.

طالبان هم‌چنان به گفته منابع دولتی، برای اولین موضع خود را درباره نظام آینده و نیز قانون اساسی به صورت صریح بیان کرده‌اند که نیاز دو طرف روی آن مذاکره کنند.

دکمه بازگشت به بالا