عبدالله عبدالله به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری در کمیسیون انتخابات نام‌نویسی کرد

۸صبح، کابل: عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری روز یک‌شنبه ۳۰ جدی در کمیسیون مستقل انتخابات نام‌نویسی کرد.

عبدالله عبدالله را در انتخابات ریاست جمهوری ۲۹ سرطان سال آینده، عنایت‌الله بابر فرهمند به عنوان معاون اول و اسدالله سعادتی به عنوان معاون دوم همراهی می‌کنند.

معاونان آقای عبدالله سابق عضو پارلمان بودند.

دسته انتخاباتی عبدالله عبدالله از ائتلاف احزاب جمعیت، وحدت اسلامی و جنبش ملی به میان آمده است.

نام دسته انتخاباتی این نامزد انتخابات ریاست جمهوری، «ثبات و هم‌گرایی» است.

آقای عبدالله هنگام نام‌نویسی در کمیسیون مستقل انتخابات در سخنانی، بر تغییر ساختار نظام ریاستی به نخست‌وزیری تأکید کرد و افزود که این کار باید از مجاری قانونی آن و با تعدیل قانون اساسی از طریق لوی جرگه انجام شود.  

از جانب دیگر، قرار است محمداشرف غنی، رییس جمهور کنونی کشور، نیز تا لحظات بعد برای نام‌نویسی به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال آینده به کمیسیون مستقل انتخابات برود.

در دسته انتخاباتی آقای غنی، امرالله صالح به عنوان معاون اول و محمدسرور دانش به عنوان معاون دوم حضور دارند.

شیدامحمد ابدالی از دیگر نامزدان احتمالی انتخابات ریاست جمهوری است که قرار است امروز همراه با معاونانش برای نام‌نویسی به کمیسیون مستقل انتخابات برود.

آقای ابدالی، عبدالبصیر سالنگی را به عنوان معاون اول و سیدعلی کاظمی را به عنوان معاون دوم خود در انتخابات پیش‌رو برگزیده است.

کمیسیون مستقل انتخابات ۳۰ جدی را آخرین روز نام‌نویسی برای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری تعیین کرده است.

از شروع روند نام‌نویسی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در ۱۳ جدی تا کنون به شمول عبدالله عبدالله ۱۴ نفر به عنوان نامزد در کمیسیون مستقل انتخابات نام‌نویسی کرده‌اند.

انتخابات ریاست جمهوری کشور ۶ ماه بعد در ۲۹ سرطان ۱۳۹۸ برگزار می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا