کشته شدن سگ یک دختر جوان در هرات جنجالی شد

۸صبح، هرات: کشته شدن یک سگ در هرات واکنش‌هایی به دنبال داشته است. یک دختر جوان ادعا دارد زمانی که با پدر و دو خواهرش برای کوه‌نوردی به کوه‌پایه‌های شمال هرات رفته بود، یک مرد چوپان سگش را با تفنگ شکاری کشته است.

صهبا بارکزی، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید این رویداد روز جمعه هژدهم دلو در منطقه‌ی «دشت‌ حوض» در ۲۰ کیلومتری شمال هرات رخ داده است. به گفته‌ی او نام این سگ «آسمان» بود و نزدیک به هفت ماه سن داشت.

بارکزی می‌گوید: «پس از آن‌که چوپان با تفنگ شکاری سگم را کشت، چند مرد تفنگ‌دار به ما نزدیک شدند و گفتند دختر را چه به سگ!، آنان اجازه ندادند سگ را برای درمان به شهر ببریم و حتا مانع بردن جسدش شدند.»

با نشر خبر کشته شدن این سگ، شماری از کاربران فیس‌بوک واکنش نشان داده و آن را نکوهش کردند. کاربران با راه‌اندازی «هشتگی» در این شبکه‌ی اجتماعی خواهان توقف حیوان‌آزاری در هرات شدند.

فرهاد مجیدی، از کاربران فیس‌بوک با نشر پُستی در این مورد نگاشته است: «سگی را کشتند، آدمیت را غرق به خون کردند. در تصویر دختر جوانی را می‌بینید که غرق به خون نظاره‌گر مرگ توله گرگی است که بیش‌تر از هشت ماه او را بزرگ کرده است. هم‌مانند کودکی برای مادری دل‌سوز به او توجه و عاطفه داده است. تصور کنید جهل آدمی چگونه مرگ را پیش روی چشمانش قرار می‌دهد. آدم‌هایی مریض و نفله به جرم این‌که چرا یک دختر در هرات گرگی به همراه دارد، گرگش را با گلوله کشتند. در او امید را کشتند، در او انسانیت را جریحه‌دار ساختند.»

صهبا بارکزی، تأکید می‌کند کشته شدن سگش در مقابل چشمان او لطمه‌ای بزرگ روحی بر وی وارد کرد و از همین سبب تصمیم گرفته افغانستان را ترک کند و به ایران مهاجر شود. با این وجود او می‌گوید تا کنون کسی در شهر به خاطر همراه بودن سگ به او مزاحمت نکرده بود و مردم رفتار مناسبی با او داشته‌اند.

این در حالی است که از دید برخی ساکنان هرات، رشد افراطی‌گری در این شهر سبب نگرانی مردم شده است و برخی کنش‌گران مدنی و فعالان حقوق زن از این رهگذر ابراز نگرانی کرده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن