یک فعال حقوق زنان در عربستان فردا محاکمه می‌شود

محکمه «لجین الهذلول» از فعالان حقوق زنان در عربستان سعودی روز چهارشنبه برگزار می‌شود. خانواده این فعال حقوق زنان عربستانی با اعلام این خبر گفته‌اند که این محکمه به صورت محرمانه و غیرعلنی برگزار می‌شود. الهذلول یکی از ۲۹ زن و مرد فعال حقوق زنان در عربستان سعودی است که از مدت‌ها به این سو در بازداشت پولیس به سر می‌برند.

گزارش شده است که خانم الهذلول و دیگران، پس از بازداشت، در سلول‌های انفرادی نگه‌ داشته شده‌اند. گفته شده است که آن‌ها مورد شکنجه و آزار و اذیت نیز قرار گرفته‌اند.

دادستانی کل عربستان سعودی در اوایل ماه مارچ از تکمیل تحقیقات در مورد بازداشت‌شده‌گان و نیز آماده‌گی برای برگزاری محاکمه آن‌ها خبر داده بود.

ولید الهذلول، برادر این فعال حقوق زنان در عربستان، یک‌شنبه همین هفته در توییتی گفت که جلسه رسیده‌گی به پرونده خواهرش روز چهارشنبه در یک دادگاه ویژه در ریاض برگزار خواهد شد. به گفته برادر لجین، این همان دادگاهی است که مسوولیت رسیده‌گی به پرونده‌های تروریستی در عربستان سعودی را به عهده دارد. او ادعا کرده است که خواهرش اجازه داشتن وکیل مدافع را نداشته است و برایش تفهیم اتهام هم نشده است.

دویچه وله گزارش داده است که خانم الهذلول یکی از طرفداران پایان دادن به ممنوعیت راننده‌گی زنان در عربستان سعودی است. او با نظام مردسالار در این کشور نیز مخالفت دارد. این فعال حقوق زنان در سال ۲۰۱۴ برای ۷۳ روز بازداشت شده بود. دلیل بازداشت خانم الهذلول در آن زمان، تلاش برای خروج با موتر شخصی از مرز عربستان سعودی گفته شده بود. در آن زمان راننده‌گی برای زنان در این کشور ممنوع بود.

گفته شده است که در دو سال گذشته‌ها ده‌ها فعال حقوق زنان و حقوق بشر در عربستان سعودی بازداشت شده‌اند. این بازداشت‌ها با انتقاداتی از جانب بعضی از کشورها و سازمان‌های بین‌المللی روبه‎رو شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن