یک هفته جنگ در هلمند؛ ریاست جمهوری خواهان توقف فوری حملات طالبان شد

۸صبح، کابل: ریاست جمهوری در هفتمین روز حمله طالبان به شهر لشکرگاه و ولسوالی‌های هلمند، خواستار قطع فوری حملات طالبان به این ولایت شده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری، روز شنبه، بیست‌وششم میزان، در یک نوار تصویری که به رسانه‌ها فرستاده است، می‌گوید که حمله‌های اخیر طالبان بر هلمند آسیب جدی را به باشنده‌گان این ولایت وارد کرده است.

به گفته او، مردم و حکومت افغانستان ادامه این حمله‌ها را «سخت» نکوهش می‌کنند و خواهان توقف فوری این حمله‌ها هستند.

سخنگوی ریاست جمهوری حمله‌های طالبان بر هلمند را «وحشیانه» و «جنگ ناروای» این گروه علیه مردم توصیف کرد.

صدیق صدیقی گفت که ادامه این حملات پروسه صلح را تضعیف و با چالش جدی روبه‌رو می‌کند و امید مردم را برای صلح نابود می‌سازد.

جنگ در هلمند حدود یک هفته پیش به دنبال حمله طالبان آغاز شد. جنگ‌جویان گروه طالبان به مواضع دولتی در ناحیه‌های سوم و چهارم شهر لشکرگاه، ولسوالی‌های نادعلی، ناوه، نهرسراج و گرشک این ولایت حمله کردند که بخش‌هایی از این مناطق به دست گروه طالبان سقوط کرد.

مقام‌های محلی اما می‌گویند که نیروهای امنیتی از این ساحات عقب‌نشینی تکتیکی کردند.

عمر زواک، سخنگوی والی هلمند، روز شنبه، بیست‌وششم میزان به روزنامه ۸صبح گفت که نیروهای امنیتی در چهار روز گذشته بسیاری از ساحات از دست‌رفته را، دوباره تصرف کرده‌اند و عملیات تصفیه‌ای به سرعت ادامه دارد.

از تلفات جنگ هلمند تاکنون آمار دقیقی در دست نیست، اما مقام‌های محلی گفته‌اند که دست‌کم ۳۰۰ جنگ‌جوی طالبان و ۳۰ نیروی دولتی و شماری از غیرنظامیان کشته‌ شده‌اند.

شمار بی‌جاشده‌گان داخلی از ساحات جنگ‌زده هلمند تاکنون ۱۰ هزار خانواده اعلام شده است.

جنگ هلمند حاشیه‌های زیادی نیز به همراه داشت. پس از حمله طالبان به مناطقی از شهر لشکرگاه و ولسوالی‌های آن، تجهیزات یک سب استیشن برق که به قندهار و هلمند برق‌‎رسانی می‌کرد، به غارت رفت. هم‌چنان برخی از قرارگاه‌های نیروهای دولتی نیز تخریب شد و جاده‌ها و پلچک‌های بسیاری ویران شده است.

در جریان جنگ هلمند دو هواپیمای نیروهای ارتش نیز دچار سانحه‌ی هوایی شد که در نتیجه آن نُه پیلوت و نیروهای هوایی کشته شدند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن