یک هفته جنگ در هلمند؛ ۳۰۰ طالب تاکنون کشته شده‌اند

حسیب بهش

درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی و جنگ‌جویان طالبان در هلمند وارد هفته دوم آن شده است. منابع محلی می‌گویند که در جریان نبرد یک هفته اخیر، دست‌کم ۳۰۰ جنگ‌جوی طالبان به شمول چندین فرمانده این گروه کشته شده‌اند. به گفته مسوولان، طالبان را در این درگیری‌ها جنگ‌جویان پاکستانی و گروه القاعده حمایت کرده‌اند و برخی از تابوت‌های کشته‌‌گان این گروه نیز به کشورهای منطقه انتقال یافته است. افزون بر این، منابع می‌گویند که شماری از زندانیان تازه آزادشده طالبان نیز در میان کشته‌گان هلمند حضور داشته‌اند. هرچند مقامات محلی تصریح می‌کنند که دست‌کم ۳۰ نیروی امنیتی در این نبردها «کشته یا زخمی» شده‌اند، اما وزارت دفاع ملی این آمار را به چند زخمی محدود می‌خوانَد. بر اساس آمارهای مقامات محلی، دست‌کم هفت هزار خانواده هلمندی به ساحه زیر کنترل حکومت و حدود سه هزار تن دیگر به ساحه زیر کنترل طالبان آواره شده‌اند. ارگ ریاست جمهوری هم‌زمان با تخصیص ۲۰ میلیون افغانی برای کمک به آواره‌گان هلمند، خواستار توقف فوری حملات تهاجمی طالبان در هلمند شده است.

درگیری‌های نیروهای امنیتی و طالبان در هلمند طی روزهای اخیر در نقاط مختلف ادامه یافته است. منابع محلی در این ولایت می‌گویند که نبرد میان نیروهای امنیتی و گروه طالبان در ولسوالی‌های نادعلی و ناوه جریان دارد و نیروهای امنیتی توانسته‌اند بخشی از پاسگاه‌هایی که از دست داده بود را دوباره تصرف کنند. محمدیاسین خان، والی هلمند روز شنبه، بیست‌وششم میزان به روزنامه ۸صبح گفت که در جریان درگیری‌های یک هفته اخیر، دست‌کم ۳۰۰ جنگ‌جوی طالبان،‌ به شمول برخی از فرماندهان این گروه کشته شده‌اند. به گفته والی هلمند، درگیری‌ها در این ولایت هم‌زمان با رهایی زندانیان طالبان و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی شدت گرفته است و این گروه تلاش کرده‌ است که هلمند را برای امتیازگیری در جریان مذاکرات، تصرف کند. وی افزود که در جریان این درگیری‌ها، گروه القاعده نیز نقش داشته‌اند و افزون بر این، برخی از تابوت‌های افراد کشته‌شده به کشورهای منطقه انتقال یافته است.

والی هلمند هم‌چنان می‌گوید که برخی از زندانیان آزادشده گروه طالبان در جریان حمله تهاجمی بر این ولایت نقش داشته‌اند. وی تصریح کرد، فردی به نام «ادریس» که به تازه‌گی از زندان‌ حکومت آزاد شده بود، در این حملات نقش اساسی داشت و سرانجام در حملات هوایی کشته شد. به گفته محمدیاسین خان، طالبان در جریان روند تبادله زندانیان به رهایی این فرد تاکید داشتند و هرچند تعهد کرده بودند که این فرد و سایر افراد به میدان جنگ باز نمی‌گردند، اما سرانجام زندانیان آزاد شده این گروه سر از میدان جنگ درآورده‌اند. والی هلمند تصریح می‌کند که در جریان درگیری‌های هلمند، خانه‌های مسکونی توسط گروه طالبان تخلیه شده است و حدود هفت هزار خانواده به مناطق زیر کنترل حکومت آواره شده‌اند. افزون بر این، محمدیاسین خان می‌گوید که گروه طالبان پُلچک‌ها را تخریب و سرک‌ها را نیز بمب‌گذاری کرده است. وی شمار تلفات نیروهای امنیتی در یک هفته اخیر را ۳۰ کشته و زخمی عنوان می‌کند.

در همین حال، وزارت دفاع ملی می‌گوید، پیش‌روی نیروهای امنیتی در هلمند ادامه یافته و ارتش توانسته است که ساحه «باباجی»، از مربوطات ناحیه چهارم امنیتی و پاسگاه‌های امنیتی در ولسوالی نادعلی را پاک‌سازی کند. فواد امان، معاون سخنگوی این وزارت به روزنامه ۸صبح گفت، در مجموع حملات هوایی و زمینی نیروهای امنیتی در مناطق مختلف هلمند، دست‌کم ۳۰۰ جنگ‌جوی طالبان کشته شده‌اند. وی اما می‌گوید که در نتیجه حملات تهاجمی گروه طالبان، تنها چند تن از نیروهای امنیتی زخمی شده‌اند، زیرا به گفته سخنگوی وزارت دفاع ملی، نیروهای امنیتی به محض حملات طالبان به پاسگاه‌ها، عقب‌نشینی کرده‌اند. آقای امان تصریح کرد که ارتش در حال حاضر تلاش دارد تا ماین‌هایی که از سوی گروه طالبان در جاده‌های عامه جایگذاری شده است را خنثا کند.

ادامه درگیری‌ها در هلمند با واکنش تُند ارگ ریاست جمهوری روبه‌رو شده است. صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری روز شنبه، بیست‌وششم میزان گفت که حملات تهاجمی طالبان بر مناطقی در هلمند به غیرنظامیان آسیب رسانده است. وی حملات تهاجمی بر هلمند را «وحشیانه» و «جنگ ناروای این گروه» عنوان کرد و خواستار پایان هرچه زودتر آن شد، زیرا به باور آقای صدیقی، ادامه این حملات می‌تواند روند صلح را با چالش روبه‌رو سازد. معاونیت اول ریاست جمهوری نیز حملات تهاجمی گروه طالبان بر هلمند را «خونین»، «شرم‌آور» و «ویران‌کن» خواند و افزود که نُه ماه آماده‌گی این گروه برای هلمند «جز رسوایی، شکست، چپاول، بی‌جاساختن هزاران خانواده مظلوم از ولسوالی‌ها، هیچ دست‌آوردی نداشتند.»

گفتنی است که جنگ هلمند از چندین روز بدین‌سو ادامه دارد و از پانزدهم میزان به این طرف شدت گرفته است. مقامات محلی می‌گویند که حکومت حدود ۲۰ میلیون افغانی را برای کمک به بی‌جاشده‌گان داخلی هلمند اختصاص داده است و در جریان دو روز اخیر، حدود ۷۰۰ خانواده بی‌جا شده کمک دریافت کرده‌اند. افزون بر این، مؤسسه‌های بین‌المللی نیز سروی‌شان در هلمند را آغاز کرده‌اند تا به خانواده‌های بی‌جاشده کمک کنند. گفتنی است که پیش‌تر امریکا نیز خواستار پایان حملات تهاجمی گروه طالبان بر هلمند شده بود و تصریح کرده بود که با این گروه به کاهش شمار عملیات‌ها توافق کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن