جنگی که وطنِ آدم‌های «وطن‌های آدم» است

آرین آرون

نگاهی‭ ‬به‭ ‬رمان‭ ‬‮«‬وطن‌های‭ ‬آدم‮»‬‭ ‬اثر‭ ‬نقیب‭ ‬آروین

از زمانی که نویسنده یا شاعر دیگر مجبور و مکلّف به پیروی از یک چوکات خاص و غیر قابل تغییر در نوشتن نیست، زمان زیادی می‌گذرد. امروز نویسنده خواسته باشد می‌تواند هر برخوردی با اثرش داشته باشد و مجاز و مختار است که هم‌چون آفریننده‌ای که با جهان خودساخته‌اش بازی می‌کند یا به سبک خود چیزی می‌آفریند، اثری بیافریند به گونه متفاوت. متفاوت از این لحاظ که در پردازش به عناصر نوشته‌اش شگردهای جدید و شیوه‌های مدرن استفاده کند. این موضوع به خصوص در رمان، قالبی که حالات و اشکال گوناگون را در خود پذیرفته بیش‌تر صدق می‌کند و کاربرد بیش‌تری دارد؛ مثلاً یکی مانند «اورهان پاموک» نویسنده تُرک می‌آید و رمان «نام من سرخ» را از زبان شخصیتی روایت می‌کند که مرده است و دیگری مانند «میلان کوندرا» که در نوشتن رمان سبک به خصوص خود را دارد، هر وقت خواسته باشد در هر جایی از رمانش به هر تعداد شخصیت تازه با یک قصه‌ای تازه وارد می‌کند و هر جایی دلش خواست آن‌ها را در این قالب می‌گنجاند. «کوندرا» در رمان «جاودانه‌گی» یک فرد عادی را که از پیش تعیین نشده به گونه ناگهانی وارد رمان خود و به حیث یکی از شخصیت‌های نسبتاً اصلی معرفی می‌کند. روایت از جای دیگری آغاز می‌شود، بعد، راوی به گونه تصادف با کسی روبه‌رو می‌شود، او را اگنس نام می‌گذارد، وارد ماجرا می‌کند و می‌گوید: «هیچ‌وقت زنی به نام اگنس در زنده‌گی‌ام نمی‌شناختم.» این چیزی است که در واقع خود «کوندرا» وارد رمان خود شده آن را می‌گوید. کوندرایی که نویسنده است به ناگهان تبدیل به راوی شده مخاطب را، مخاطب قرار داده، به او هر آن‌چه که را که خواسته باشد، در این مورد می‌گوید. این‌گونه پرداختن متفاوت به رمان موضوعی است که حالا نویسنده‌گان افغانستانی نیز کم‌کم در حال تجربه کردن‌اند که نمونه‌اش را می‌توان در کتاب «وطن‌های آدم» نوشته نقیب آروین نیز دید. او با شکستن روایت خطی و زمان در قصه نیز شیوه مدرن قصه‌گویی را برای رمانش برگزیده و در این قالب، ما پیش از آن‌که با اتفاق‌های افتاده در یک خط داستانی روبه‌رو باشیم، با مجموعه‌ای قصه‌های گوناگون پراکنده روبه‌رو هستیم که آن را خودمان باید در هر جای این قالب که بخواهیم بچینیم. چیزی شبیه چیدن تکه‌های یک پازل.

کتاب «وطن‌های آدم» همان‌گونه که گفتم قصه‌ی آدم‌های متفاوت این وطن با شیوه‌ای متفاوت در قالب رمان ارایه شده. نویسنده آدم‌هایش را از گوشه و کنار افغانستان، تاریخ و اتفاقات برداشته، برای آن‌ها قصه ساخته و در این قالب گنجانیده.

می‌دانم موضوع رابطه مؤلف و مخاطب برمی‌گردد به نوع نگرش و پذیرش مخاطب و برخورد او با اثر، یا حداقل می‌توانیم بگوییم وقتی اثری به وجود می‌آید کار مؤلف تمام است و کار مخاطب آغاز می‌شود و هم این مخاطب و ذهن مخاطب است که چگونه با یک اثر برخورد می‌کند. اما طبیعی است که وقتی مخاطب با نوع متفاوت اثر روبه‌رو می‌شود انتظاراتی دارد که با خواندن اثر، سطح آن انتظارات مشخص می‌شود. در کنارش اما هنوز هم برای مخاطب امروزی ادبیات و حداقل ادبیات این مرزوبوم همان مقوله «چه گفتن و چگونه گفتن» تا جایی اهمیتی دارد. یعنی این‌که می‌خواهیم بدانیم که حالا اگر نویسنده روایت معمول و خطی را شکسته، در این روایت شکسته و پرش‌های زمانی‌اش چگونه قصه را گنجانیده و چطور روایت کرده است؟

کتاب «وطن‌های آدم» همان‌گونه که گفتم قصه‌ی آدم‌های متفاوت این وطن با شیوه‌ای متفاوت در قالب رمان ارایه شده. نویسنده آدم‌هایش را از گوشه و کنار افغانستان، تاریخ و اتفاقات برداشته، برای آن‌ها قصه ساخته و در این قالب گنجانیده. چنان‌که خودش می‌گوید: «نویسنده‌ها خالق قصه‌هایی‌اند؛ قصه‌ها را می‌سازند. این قصه‌ها خیلی تفاوت دارد با قصه‌های واقعی که جریان داشته است؛ که جریان دارد؛ که جریان پیدا می‌کند… فرق نویسنده که اختیار و استقلال کافی برای خلق قصه، برای خلق آدم‌ها، خلق هنجارها، خلق همه‌ی جو یک زنده‌گی دارد، با تقدیر بسیار زیاد است…» در ادامه به خاطر اثبات گفته‌اش از دو شخصیت داستان که هردو «رفیق» نام دارد یکی را حذف می‌کند و می‌گوید: «در این‌جا صرف یک جا‌به‌جایی صورت گرفته است. یعنی ما این رفیق را به جای آن رفیق گذاشته‌ایم. شما می‌توانید هر کدام از این‌ها را بردارید؛ برش بزنید؛ تصحیح کنید؛ قصه‌ی دیگری را بگذارید؛ به قصه دست بزنید؛ شکل و شمایل آن را به دل‌خواه تغییر بدهید. هر کدام از رفیق‌ها را کم کنید، گم کنید…» در برگ دیگر نیز نویسنده همین‌گونه به مخاطب می‌گوید با حذف یک شخصیت و گماشتن یک شخصیت دیگر با همین نام در قصه هم می‌توان این قصه را پیش برد. همان کاری که میلان کوندرا با مخاطب قرار دادن مخاطب به او می‌گوید که نویسنده برای ارایه روایتش مجاز است که چنین هم بکند.

 از سویی هم، نویسنده نخستین حادثه یا قصه‌ی رمانش را از یک اتفاق خیلی ساده آغاز می‌کند که این آغاز حداقل به مخاطب می‌فهماند که در این اثر دنبال یک ساختار همیشه‌گی برای گفتن تنها یک قصه‌ای جدی یا یک سوژه‌ای پرداخته شده نباشد. به باور من همین نکته آغاز زیبای رمان است. در نخستین فصل، مخاطب منتظر است که راننده از یک اتفاق خیلی مهم و از یک راز که معمولاً در شکل کلاسیک قصه آغازی برای گفتن داستان است پرده بردارد، اما او تنها از پاشیدن آب به روی مردمی که منتظر موتر در ایستگاه هستند سخن می‌گوید و نویسنده هم برای مخاطب می‌گوید: «حتماً شما هم مانند من منتظر بودید از حادثه‌ی تکان‌دهنده‌ای بگوید؛ یک اقرار و اعترافی، حرفی به میدان بیاورد که قصه جالب‌تر شود. اما فقط همین. تنها کاری که شده همین بوده است.» یعنی همان پاشیدن آب به روی مردم که در ایستگاه منتظر بودند. هرچند راننده اما حالا حس پشیمانی دارد. با این هم نویسنده حتا از همین قصه، قصه‌ها و شخصیت‌هایی می‌سازد و در لابه‌لای رمان از آن در پیوند دادن به اتفاق‌های دیگر استفاده می‌کند.

اما این فقط آغاز است و در ادامه می‌بینیم که روایت‌ها جذّاب‌تر و جالب‌تر می‌شوند. در واقع می‌بینیم که این اثر قصه‌ی راننده، قصه‌ی رفیق، قصه‌ی مادر توران، قصه‌ی خالد، قصه‌ی حشمت و حیدر دیوانه، قصه‌ی احمدظاهر و قصه جنگ است؛ قصه‌ی «زمان به افق جنگ» است، قصه‌ی نشانه‌های مرتبط با جنگ است. به خصوص جنگ که انگار وطن‌های آدم‌های این وطن شده. جایی که شوروی است، سلاح است و تابوت است. جایی که سیزده تابوت پوشیده با تکه‌های سرخ در صحن شفاخانه گذاشته شده. یا مثلاً این تکه «عکس مثل رفیق است که اگر کسی به یادش آمد، بعد سی سال و سی صبا احوالش را می‌گیرد. بعد می‌شنود که احتمالاً سرنوشت او را جنگ تعیین کرده است؛… بعد از تعیین سرنوشت رفیق از سوی جنگ، نه اصلاً چرا این‌قدر جنگ می‌گوییم؟» یا «تنها پس از جنگ مشخص می‌شود که چه چیزهایی از بین رفته‌اند.» یا «هیچ‌چیز جز خود جنگ مکمل نمی‌ماند. جنگ همه‌چیز را بی‌همه‌چیز می‌کند…»

زمان که از عناصر داستان است نیز در کنار روایت این داستان شکسته شده و ما با پرش‌های متفاوت زمانی رو‌به‌رو هستیم، قصه‌های آدم‌های این وطن هیچ‌کدام در یک خط زمان قرار ندارند چرا که نویسنده با روایت‌های شکسته و پراکنده این‌ها را از هم می‌پاشاند و زمان آن‌گونه که معمولاً در یک خط در قالب رمان در حرکت می‌باشد این جا در حرکت نیست. نویسنده در مورد زمان گزیده‌ای خودش می‌گوید: «این زمان، این وقت، یا بر اساس زمان ثانیه‌ای این مقدار زمان را، ما تنها بر اساس منطق زمانی پیش و پس از حادثه محاسبه می‌کنیم نه بر اساس واقعیت خود لحظه، خود اتفاق…این زمان دیگر زمانِ گذرنده و رونده نیست…» چنین است که اتفاق‌های افتاده در رمان هم بیش‌تر بر اساس همین تعریف از زمان محاسبه می‌شوند.

نویسنده مختار است که اتفاق‌های متفاوت را در قالب رمان بیندازد و یا زمان را درهم بشکند اما در مواردی باید بافتی میان آن‌ها ایجاد کند و از آن‌جایی که شخصیت‌ها و اتفاق‌های افتاده در رمان را حداقل یک چیزی باید با هم پیوند بزند، در این رمان همه را «جنگ» با هم پیوند زده است. حتا شخصیت‌های «وطن‌های آدم» با این‌که در بادغیس و کابل زنده‌گی می‌کنند اما در ذهن مخاطب آن‌چه می‌گذارد و آن‌چه از این شخصیت‌ها ساخته می‌شود این است که تمام این آدم‌ها پیش از آن‌که در مکان و زمان زنده‌گی کنند در جنگ زنده‌گی می‌کنند. جنگی که وطن آدم‌های این قصه شده. جنگی که سرنوشتی هر یکی را تعیین می‌کند و همین تعیین کردن خود نقطه وصل تمام قصه‌های این رمان است.

آن‌چه روایت آدم‌های «وطن‌های آدم» را در کنار جنگ محکم می‌کند و شخصیت‌های «وطن‌های آدم» را برجسته‌تر می‌سازد و با زنجیره‌ای «جنگ» که نقطه بافت رمان هم است گره می‌زند، نشانه‌ها است که قدرت خوبی دارند تا از یک‌سو به قصه‌ها رنگ و رخ بومی بدهند و از سوی دیگر نشان بدهند نویسنده تا چه اندازه این آدم‌ها را، این نشانه‌ها را از دل «وطن و جنگ» برگزیده تا هم تأثیر آن و نقش آن در جنگ را نشان بدهد مثل: جغد/بوم، مثل قوطی گوگرد چوبی روسی، مثل نوشته‌ای «یا شمعون» و مثل نشانی‌هایی که به روی گورها می‌گذاشتند: «…بعد پدران و مادران آن‌ها، نه، بیش‌تر مادران‌شان، روی سنگ قبر هیچ نمی‌نوشتند. به هیچ زبانی و هیچ چیزی نمی‌نوشتند. تنها دوتا سنگ کوهی و گاهی تنها یک سنگ کوهی بر روی گور می‌گذاشتند، بی‌هیچ نامی، هیچ سرگذشتی… آن‌ها خواندن و نوشتن بلد نبودند. تنها برخی ظروف، اشیا، نشانه‌هایی که در زنده‌گی مورد استفاده صاحب گور تازه بوده، پیاله‌ای شکسته، کاسه‌ای کهنه و از رنگ و رونق افتاده، تعویذی با رنگ سبز، بیرقی با رنگ سبز و…» و در مورد بوم/جغد: «مادرِ مادرم اول‌ها به ما چیزی نگفت. خیلی وقت‌ها چیزی نگفت. جنگ هم که شد، خانه‌ها هم که خالی شد و سلسله‌ها برهم خورد. بعدها که خودش هم سرطان داشت گفت. او صدای آن مرغ را صفیر بدی می‌شناخت؛ صدای ویرانی، صدای فروپاشی و زوال. شاید زوال دقیق‌ترین کلمه در ترجمه‌ی صدای بوم بوده باشد…»

تمام این نشانه‌ها برای باشنده‌گان افغانستان که شهروندان اصلی جنگ چند دهه بودند آشنا است و حداقل برای منی که همیشه مادربزرگم از شومی پرنده‌ی جغد می‌گفت، یا این نشانه‌ها را روی گور کشته‌گان جنگ می‌دیدم و یا هم «یا شمعون» که می‌گفتند برای درمان نیم‌سری است و در یکی از اتاق‌های خانه ما بود و بعد حالا آن را در این رمان می‌بینم، می‌دانم که نویسنده به خوبی در چیدمان این نشانه‌ها و استفاده از آن‌ها دقت داشته که نقطه قوت خوبی در این رمان است.

اما یک نقطه جالب‌تر و جذّاب‌تر برای من در این رمان موضوع «احمد ظاهر» بود که هم به جمع نشانه‌ها می‌شود گذاشتش، هم در کنار قصه‌ها و هم در کنار وطن‌های آدم‌ها و صدها اتفاق دیگر. رابطه‌ای احمد ظاهر با همه آدم‌ها که نویسنده در طول زنده‌گی انگار هر جایی آن را با خود کشیده و یا حداقل وقتی دیده، نادیده نگرفته: «طرفین جنگ هم‌زمان شنونده‌ی احمد ظاهر بوده‌اند. چپ و راست، چپ و راست احمد ظاهر شنیده‌اند. جنگ شوروی در افغانستان، حکومت آن زمان، جنگ مجاهدین در افغانستان، حکومت آن زمان، جنگ طالبان در افغانستان، حکومت آن زمان، جنگ امریکا… از همه این‌ها تنها احمد ظاهر جان سالم به در برده است. انگار بدون احمد ظاهر جنگ نمی‌شد؛ بدون احمد ظاهر سیاست نمی‌شد؛ بدون احمد ظاهر معامله نمی‌شد، بدون او مهمانی نمی‌شد، میله نمی‌شد، زنده‌گی نمی‌شد…» و این‌گونه گذاشتن احمد ظاهر در برهه‌ای تاریخی این زمان نشان می‌دهد که چقدر روایت‌های تاریخی و اتفاق‌ها و هر چیز دیگری در این سرزمین به هم گره خورده است.

نقیب آروین را اهل ادبیات پیش از این با مجموعه شعری «مرگ بر الفبا» و دوبیتی‌های ناب می‌شناختند، اما در این اثر داستانی حداقل پس از این می‌توان او را با مهارت قصه‌گویی نیز شناخت. چون، گذشته از این‌که او می‌تواند از دل هر اتفاق قصه‌ای خوب بیرون کند، آن را با چاشنی نشانه‌ها و برهم زدن زمان و خط روایت یک‌جا بسازد و در یک قالب بزرگ‌تر یعنی رمان آن را با شیوه‌ای متفاوت برای مخاطبی که با دنیای متفاوت و امروزی ادبیات آشنا است ارایه کند.

طبیعی است که هر اثری از هر نویسنده‌ای با نقاط قوت و ضعف همراه است. با این‌که نویسنده تمام تلاشش را می‌کند تا یک اثر بدون کاستی ارایه بدهد، اما ضعف بخشی از نوشته است؛ یعنی حضور کمی و کاستی در یک اثر به گونه معمول به چشم می‌خورد، چون هر مخاطب نظر به باور و دید خود آن را سبک و سنگین می‌کند. با این هم گاهی خوبی‌های یک اثر به اندازه‌ای است که آدم می‌تواند روی چند نقطه‌ضعف کوچک چشم بپوشد. برای منی که مخاطب داستانم و یا حداقل تجربه کمی در نوشتن داستان دارم به حد فهمم و توانم کاستی آن‌چنانی‌ای در این اثر نیافتم. اگر شخصیت‌ها خوب پرداخته شده، حادثه خوب آماده شده، روایت و زبان محکم است، نویسنده توانسته روایت خطی را بشکند و زمان را نظر به باور و تعریف خود استفاده کند و در کل از پس عناصر داستان بربیاید، قصه‌ها را باهم گره بزند و در یک قالب ارایه بدهد پس چه گفته ذره‌بین به دست دنبال نقطه‌ضعف‌هایی باشم و یا برایش بسازم و بتراشم؟

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن