گشت‌وگذار موترسایکل با دوسرنشین در بلخ ممنوع شد

۸صبح، کابل: پولیس بلخ برای جلوگیری از جرایم، گشت‌وگذار موترسایکل با دو سرنشین را در شهر مزارشریف، مرکز ولایت بلخ و ولسوالی‌های این ولایت ممنوع کرده است. هم‌چنان تردد موترسایکل‌های بدون «جواز و فاقد اسناد» در بلخ ممنوع شده است.

عادل‌شاه عادل، سخنگوی پولیس بلخ، روز شنبه، چهارم عقرب، به روزنامه ۸صبح گفت شکایت‌های مکرر از باشنده‌گان مزارشریف به پولیس رسیده بود و نیز بررسی‌های پولیس نشان می‌دهد که اکثر «دزدی، ترور، قتل و جرایم» توسط موترسایکل‌های با دو سرنشین انجام شده است.

به گفته او، این تصمیم به دنبال شکایت‌های باشنده‌گان بلخ روی دست گرفته شده و سر از پنجم عقرب در شهر مزارشریف اجرایی خواهد شد.

طبق این تصمیم پولیس موترسایکل‌های بدون اسناد و با دو سرنشین را از پنجم عقرب به بعد ضبط می‌کند.

پولیس بلخ می‌گوید که در اجرای این برنامه مصمم است و به این ترتیب از باشنده‌گان بلخ می‌خواهد که مقررات پولیس را رعایت کنند.

عادل‌شاه عادل از کسانی که موترسایکل «بی‌جواز و فاقد اسناد» دارند، خواست تا هرچه زودتر به نهادهای مربوط مراجعه کنند و اسناد و جواز بگیرند.

این در حالی است که در ماه‌های اخیر شکایت‌ها از افزایش میزان جرایم در شهر مزارشریف افزایش یافته است. مردم می‌گویند این جرایم که شامل ترور مسلحانه، دزدی، سرقت موبایل و انواع دیگر آن است، بیش‌تر توسط افراد موترسایکل‌ سوار انجام می‌شود.

سخنگوی پولیس بلخ اما می‌گوید که در ماه اخیر عملیات‌های نظامی در ولسوالی‌های این ولایت جریان دارد و مجرمان با استفاده از خلای به وجود آمده دست به «جنایت» در داخل شهر مزارشریف می‌زنند. به گفته عادل‌شاه عادل، با آن‌ هم سطح جرایم نسبت به  گذشته در دو هفته اخیر کاهش یافته است.

پولیس بلخ در جریان دو هفته گذشته ۲۲ نفر به شمول سه زن را به اتهام دزدی و سرقت بازداشت کرده‌ است‌.

مسوولان، ممنوعیت گشت‌وگذار موترسایکل با دو سرنشین را برای تأمین امنیت و به خصوص کاهش جرم در شهرها مفید توصیف می‌کنند. پیش از این گشت‌وگذار موترسایکل در شهر تالقان، مرکز تخار و تردد موترسایکل با دو سرنشین در ولایت غزنی ممنوع شده بود. هم‌چنان در ولایت‌های میدان‌وردک، هرات و دیگر ولایت کشور نیز این طرح هر چند برای مدت محدود پیش از این اجرایی شده است، اما در شهر کندز بیش‌تر از پنج سال می‌شود که گشت‌وگذار موترسایکل کاملاً ممنوع است.

دکمه بازگشت به بالا