در یک حمله انتحاری در شهر کابل ۱۰ تن کشته و بیش از ۴۰ تن دیگر زخمی شدند

۸ صبح، کابل: وزارت امور داخله می‌گوید در پی انفجار یک موتر بمب در حوزه نهم امنیتی شهر کابل، ۱۰ تن کشته و ۴۲ نفر دیگر زخمی شدند.

این انفجار حوالی ساعت ده امروز پنج‌شنبه، چهاردهم سنبله، رخ داد. نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله گفته که یک مهاجم انتحاری یک موتر نوع تونس را در مربوطات حوزه نهم امنیتی شهر کابل و در ساحه سرک عمومی مکروریان اول نزدیک چهاراهی عبدالحق انفجار داده است.

مأموریت پشتیبانی قاطع نیز گفته که دو سرباز این سازمان در حمله‌ی امروز طالبان در کابل کشته شدند. در یک خبرنامه‌ای که از سوی این سازمان نشر شده آمده که این سربازان شهروندان امریکا و رومانیا بودند.

این حمله در کنار تلفات جانی، خسارات مالی نیز به جا گذاشته است. به گفته مقام‌های وزارت امور داخله در این رویداد به تعداد ۱۲ عراده موتر افراد ملکی نیز تخریب شده است. قدرت این انفجار نسبتا قوی گزارش شده و صدای آن در بیشتر نقاط شهر کابل شنیده شده است.

در محلی که انفجار صورت گرفته، یکی از ریاست‌های عمومی امنیت ملی، سفارت امریکا و پایگاه نیروهای ماموریت قاطع موقعیت دارند. 

گروه طالبان مسوولیت این حمله را بر عهده گرفته و ادعا کرده که کاروان نیروهای خارجی را که قصد ورود به یکی از ریاست‌های عمومی امنیت ملی را داشتند، آماج قرار داده‌اند. طالبان مدعی است که در این حمله شماری از نیروهای خارجی و افغان کشته‌ شده‌اند.

واکنش‌ها

 حمله امروز در شهر کابل با واکنش‌های گسترده‌ای نیز روبرو شده است. رییس جمهور غنی ضمن محکوم کردن این حمله گفته که طالبان ادعا کرده‌اند که کاروان نیروهای خارجی را هدف قرار داده‌اند، در حالی‌که به گونه‌ی واضح دیده می‌شود که قربانیان این «رویداد خونین»، افراد ملکی هستند.

ارگ با نشر خبرنامه‌ای از رییس جمهور غنی نقل قول کرده که « صلح با این گروه که هنوز در پی کشتن مردم بی‌گناه ما اند، دشوار خواهد بود. جامعه بین‌المللی با توجه به عملکردهای طالبان، باید بداند که با چه گروه جنایت‌پیشه و خون‌خوار در حال معامله می‌باشند.»

 در خبرنامه ارگ آمده که انتظار دولت افغانستان « از دنیا این است که در برابر این گونه اعمال جنایت‌کارانه و وحشیانه‌ی طالبان خاموش نمانند و اصلیت این گروه تروریستی را که به غیر از کشتار مردم بی‌گناه ما هدف دیگری ندارند، بشناسند.»

عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی نیز گفته «با افزایش حملات کور تروریستی، طالبان به دنبال امتیازگیری در جریان مذاکرات صلح هستند، اما با کشتار مردم بی‌گناه و خلق وحشت و دهشت، طالبان نه تنها امتیازی به دست نمى‌آورند، بلکه بیشتر از پیش در میان مردم منفور خواهند گشت.»

به گفته داکتر عبدالله، حملات اخیر طالبان ثابت مى‌سازد که این گروه برای پایان جنگ و قطع خون‌ریزی و حملات تروریستى {اراده‌ی} ندارند و میان گفتار و عمل آنان فاصله‌ی زیادی وجود دارد.

جان بس، سفیر امریکا در افغانستان نیز در واکنش به این رویداد در صفحه رسمی توییترش نوشت: «حمله امروز در مرکز شهر کابل را به شدت محکوم می‌کنم. برای خانواده نیروهای امنیتی و دیگر کشته‌های انفجار امروز تسلیت می‌گویم. این چنین حملات بی‌مورد مدت‌ها قبل باید پایان میافت.»

گفتنی است که حوزه نهم امنیتی شهر کابل، محلی که در آن انفجار صورت گرفته، دو روز پیش نیز شاهد یک انفجار گسترده‌ای بود. وزارت امور داخله اعلام کرد که ۱۶ نفر در پی حمله یک تراکتور بمب‌گذاری شده به دیوار جنوبی کمپ «گرین‌ولیج» در منطقه قابل‌بای از مربوطات حوزه نهم شهر کابل کشته شده‌اند. نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت امور داخله گفته است که دست‌کم ۱۱۹ غیرنظامی نیز در این حمله زخمی شده‌اند.

گروه طالبان مسوولیت این حمله را بر عهده گرفته بود.

دکمه بازگشت به بالا