روایتی از بازداشت یک باند آدم‌ربایی در هرات

محمدحسین نیک‌خواه

از میان حدود ۱۷ نفر که به اتهام قتل، دزدی و آدم‌ربایی، در بازداشت ریاست عمومی امنیت ملی هرات بودند، یکی از آن‌ها که رهبر باند بود، مقابل دوربین رسانه‌ها حاضر شد، تا شرح دهد که چگونه و با چه ترفندی یک مرد جوان را ربوده است.

مانند سایر افرادی که از سوی کارمندان ریاست امنیت ملی هرات گرفتار شده بودند، روی چهره این مرد هم با پارچه‌ای سفیدرنگ پوشانده شده بود، تا هویت او افشا نشود. به خواست خبرنگاران، والی هرات پارچه را از چهره مرد آدم‌ربا برداشت.

ترس و پشیمانی از چشم‌ها و چهره‌اش به خوبی هویدا بود؛ با صدایی لرزان و ضعیف، چند کلمه‌ای صحبت کرد و به پرسش‌های خبرنگاران پاسخ‌های کوتاه در حد چند کلمه و جمله‌های کوچک ارایه می‌کرد.

در پاسخ به نخستین پرسش خبرنگاران، پذیرفت که به جرم آدم‌ربایی بازداشت شده و این کار را از روی «بی‌عقلی» انجام داده، اما حالا پشیمان است. اعضای گروه آدم‌ربا پس از ربودن فردی به نام قاسم، از خانواده او مبلغ ۲۰۰هزار دالر امریکایی درخواست کرده بودند.

با خون‌سردی تمام بدون آن‌که خم به ابرو بیاورد، روایت می‌کرد که چگونه با دوستانش نقشه کشیدند تا مردی را از شهر هرات اختطاف و به ولسوالی «کهسان» در نوار مرزی افغانستان و ایران انتقال دهند.

به روایت جوان اختطاف‌گر، مرد ربوده شده دوست‌ او بود و نمی‌دانست که رفیقانش قصد دارند او را اختطاف کنند. اعضای هفت‌نفری این باند آدم‌ربا، به تازه‌گی از یک «کافی‌شاپ» در مرکز شهر هرات، از سوی کارمندان ریاست امنیت ملی بازداشت شدند.

فرد آدم‌ربا، قصه می‌کرد که او و هم‌دستانش، پیش از آدم‌ربایی، سرگرم دزدی‌های مسلحانه در هرات بودند و تصمیم گرفتند برای کسب درآمد بیش‌تر و پول‌دار شدن، دست به اختطاف افراد سرمایه‌دار بزنند.

چنان که مردان آدم‌ربا می‌گویند، آنان با جنگ‌افزار و موترهای دزدی، بدون هیچ محدودیتی از خیابان‌های مرکزی شهر هرات رفت‌وآمد می‌کردند و در ایست‌های بازرسی پولیس، کسی آنان را متوقف نمی‌کرد.

رهبر باند آدم‌ربایان، سرش مقابل دوربین رسانه‌ها پایین بود و از شدت «شرمساری و پشیمانی» توان نداشت سخن بگوید. از میان بازداشت‌شده‌گان ریاست امنیت ملی هرات، یکی دیگر مقابل دوربین‌ها آمد تا از طرح‌ریزی و اجرای واقعات آدم‌ربایی، جزییات بیش‌تری بگوید.

 این مرد جوان، سعید نام داشت و چندین مورد دزدی مسلحانه و راه‌زنی در پرونده جرمی‌اش ثبت بود. به گفته‌ی او، یکی از دوستانش برای آنان پیشنهاد کرد که برای پول‌دار شدن باید آدم‌ربایی کنند و از طریق دزدی‌های مسلحانه نمی‌توانند پول‌دار شوند.

طرح ربودن یک مرد جوان، که از دوستان مشترک آنان بود را در یکی از قلیان‌خانه‌های شهر هرات نهایی کردند و تصمیم گرفتند در زمانی مناسب، آن را اجرایی کنند. مردان اختطاف‌گر، با ترفندهای گوناگون ابتدا با مردی که قرار بود اختطافش کنند، دوست شدند و در نهایت او را به خارج از شهر هرات برده و از خانواده‌اش درخواست پول کردند.

به روایت یکی از اعضای باند آدم‌ربا، آنان همراه دوست‌شان که قرار بود او را اختطاف کنند، به بهانه‌ی تفریح راهی شهرک مرزی اسلام‌قلعه، در ولسوالی کهسان هرات شدند، دست‌های مرد ربوده شده را بستند و او را زندانی کردند.

اعضای این گروه تبه‌کار، به انجام قتل نیز متهم هستند و در بررسی‌های نخستین، به ارتکاب قتل اعتراف کرده‌اند. یکی از اعضای گروه، دختری جوان را خفه و جسدش را دفن کرده است. در پیوند به این قتل، دو زن از سوی ریاست امنیت ملی هرات بازداشت شده‌اند.

معلومات ریاست امنیت ملی هرات نشان می‌دهد، این رباینده‌گان افزون بر ربودن دوست‌شان، در سه مورد «اقدام به آدم‌ربایی» که موفق به ربودن افراد نشدند، دست دارند. ریاست امنیت ملی هرات، به تازه‌گی ۱۷ تن را به اتهام سرقت، قتل و آدم‌ربایی بازداشت کرد.

سیدوحید قتالی، والی هرات، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید در جریان دو ماه اخیر، ۵۸ تن از افراد آدم‌ربا و تروریست توسط ریاست امنیت ملی این ولایت گرفتار شدند که از این میان، ۲۴ نفر اعضای باندهای اختطاف‌گر اند.

والی هرات می‌گوید: «ما نمی‌گوییم که دفعتاً همه چیز به صفر می‌رسد، در روزهای آینده شاید با موارد این چنینی دست‌وپنجه نرم کنیم، اما شبکه‌هایی که دستگیر شدند، بسیار شبکه‌های گسترده ترور و اختطاف در هرات بوده‌اند.»

در کنار آدم‌ربایی، طی دو روز در هرات سه مورد قتل مسلحانه اتفاق افتاد، یک مرد جوان، محافظ مسلح یک مکتب خصوصی و در نهایت حاجی نیک‌محمد عثمانی، یکی از بزرگان قومی و سرمایه‌داران هرات به قتل رسیدند.

در پاسخ به نگرانی‌ هراتیان نسبت به وضعیت امنیتی، مقام‌های محلی این ولایت باور دارند که دست‌هایی به دنبال ایجاد «وحشت و نگرانی» بین مردم هستند و هراس‌افگنان با شکست در میدان‌های نبرد در ولسوالی‌ها، حالا روی ناامنی در شهرها تمرکز کرده‌اند.

با پایان نشست خبری ریاست امنیت هرات، اعضای گروه هفت‌نفری دزدان مسلح و آدم‌ربایان به سمت محل بازداشت این نهاد انتقال یافتند و باید منتظر بمانند تا با حضور در دادگاه، جزای اعمال خود را ببینند و به جای پول‌دار شدن از راه آدم‌ربایی، زنده‌گی خود را پشت میله‌های زندان ادامه دهند.

دکمه بازگشت به بالا
بستن