با انفجار یک پایه در سالنگ، برق کابل و چند ولایت قطع شد

۸صبح، کابل: افراد ناشناش ساعت ۱:۳۰ بامداد چهارشنبه، هفدهم میزان، یک پایه برق وارداتی را در ولسوالی سالنگ ولایت پروان منفجر کرده‌اند. شرکت برشنا با اعلام این خبر گفته است که برق کابل و «سایر ولایت‌ها» به دنبال انهدام این پایه، قطع شده است.

 طبق اعلام شرکت برشنا، پایه برق وارداتی ۲۲۰ کیلوولت در ساحه «تنگی آجان» در ۱۱۱ کیلومتری کابل در سالنگ جنوبی توسط ماین کارگذاری شده، منفجر شده است.

شرکت برشنا در مورد هویت عاملان انهدام پایه برق چیزی نگفته است.

 این شرکت گفته است که ماشینری و تیم فنی شرکت برشنا به ساحه اعزام شده‌اند و کار ترمیم دوباره پایه منفجرشده به زودی آغاز خواهد شد.

بیش‌تر بخوانید:

این در حالی است که در پنجم ماه جاری نیز برق کابل و سایر ولایت‌ها قطع شده بود.

در بیست‌وچهارم سنبله نیز برق وارداتی تاجیکستان و اوزبیکستان در ولایت‌های بغلان و کندز قطع شده بود. در آن زمان چهار پایه برق وارداتی در دو نقطه از مربوطات بغلان و یک نقطه از مربوطات کندز توسط ماین انفجار داده شده بود.

از هرکدام لین‌های برق وارداتی این دو کشور ۳۰۰ میگاوات به کابل و ولایت‌های هم‌جوار آن انتقال می‌یابد. حدود ۴۰۰ میگاوات برقی که از اوزبیکستان و تاجیکستان وارد می‌شود، در کابل به مصرف می‌رسد.

در گذشته هرچند گروه طالبان به صورت رسمی مسوولیت تخریب پایه‌های برق را بر‌عهده نگرفته است، اما از سوی مجامع ملی و بین‌المللی این گروه متهم به تخریب پایه‌های برق و تأسیسات عامه شناخته می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن