سخنگوی مجلس نماینده‌گان امریکا به ترمپ توصیه کرد که کناره‌گیری کند

دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا، با توجه به شهادت‌های گوناگون و بی‌شمار در ارتباط با ماجرای اوکراین روز‌به‌روز بیش‌تر تحت فشار قرار می‌گیرد.

به گزارش دویچه‌وله، در حالی که ترمپ بیش از همه می‌کوشد با انتشار پیام‌های توییتری شاهدان را مورد حمله قرار دهد، نانسی پلوسی، رهبر دموکرات‌ها و سخنگوی مجلس نماینده‌گان امریکا، «راه حلی دیگر» به او پیشنهاد کرده است.

پلوسی در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی «سی‌بی‌اس» تصریح کرد: «آن‌چه شخص رییس جمهور انجام داده، به مراتب بدتر از کاری است که ریچارد نیکسون کرده بود.»

ریچارد نیکسون در بین سال‌های ۱۹۶۹ و ۱۹۷۴ ریاست جمهوری امریکا را برعهده داشته و در پی ماجرای رسوایی‌برانگیز واترگیت از مقام خود کناره گرفت.

نانسی پلوسی در مصاحبه با «سی‌بی‌اس» در این رابطه گفت: «نیکسون برای کشورش آن‌قدر ارزش و اهمیت قایل بود که متوجه شود دیگر نمی‌تواند به کار خود ادامه دهد.»

نیکسون در جریان رسوایی واترگیت پیش از آن‌که مورد استیضاح قرار گیرد و از مقامش برکنار شود، خود گام لازم را برداشت و از سمت خود کناره گرفت. او تنها رییس جمهور تاریخ امریکا است که از مقامش استعفا داده است.

پلوسی در عین حال ترمپ را فرا خواند که هر‌گونه اطلاعاتی که او (ترمپ) را مبرا می‌کند، در اختیار بازرسان و مسوولان کمیته استماع شاهدان تحقیقات قرار دهد. او افزود که رییس جمهور امریکا می‌تواند از هر فرصتی برای اظهار نظر در مورد ماجرای اوکراین استفاده کند و حتا در برابر کمیسیون سازمان اطلاعات مخفی شهادت بدهد.

سخنگوی مجلس نماینده‌گان امریکا در مصاحبه خود با شبکه سی‌بی‌اس، ترمپ را یک «حقه‌باز» خواند که به خاطر نداشتن اطمینان دست به حملات توییتری علیه ماری یوانوویچ، سفیر پیشین امریکا در اوکراین، زده است.

پلوسی گفت: «او (ترمپ) مرتکب یک اشتباه شد. او با نقاط قوت یوانوویچ آشنا است و کوشید که این نقاط قوت را خدشه‌دار کند.»

مجلس نماینده‌گان امریکا که اکثریت آن را دموکرات‌ها تشکیل می‌دهند، کمیته اطلاعاتی خود را مسوول بررسی این موضوع که به «اوکراین‌‌گیت» مشهور شده، کرده است. این کمیته تاکنون شاهدان گوناگونی را دعوت کرده و نتیجه گفت‌وگو با آنان، این احتمال را شدت بخشیده که اتهام فرد «افشاگر» علیه دونالد ترمپ بی‌اساس نبوده است.

دیوید هولمز، دیپلمات امریکایی، ماری یووانوویچ، سفیر پیشین امریکا در اوکراین، ویلیام تیلور، کاردار سفارت ایالات متحده در اوکراین و جورج کنت، مقام بلندپایه وزارت امور خارجه ایالات متحده، از شاهدانی‌اند که اظهارات آن‌ها به زیان ترمپ بوده است.

در صورتی که مجلس نماینده‌گان به این نتیجه برسد که اقدامات ترمپ به قصد سوءاستفاده از قدرت و برای پیش‌برد منافع شخصی بوده است، می‌تواند ترمپ را استیضاح کند.

تصمیم‌گیری نهایی درباره برکناری رییس جمهور در حوزه اختیارات مجلس سنا است. در این مجلس جمهوری‌خواهان اکثریت را در دست دارند و بعید به نظر می‌رسد که رییس جمهور منتخب خود را برکنار کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن