یک عالم دین در دایکندی، از پول وجوهات شرعی مردم کلینیک ساخته است

الیاس طاهری

مسوولان ریاست صحت عامه‌ی دایکندی می‌‌گویند که شماری از باشنده‌گان این ولایت، به هدف حمایت از سکتور صحی، با پول خودشان تاکنون در برخی ولسوالی‌ها چندین مرکز صحی ساخته‌اند.

ریاست صحت عامه‌ی دایکندی، با قدردانی از کسانی‌که در ساختن مراکز صحی و اهدای زمین سهم می‌گیرند، می‌گوید که تا کنون در سطح این ولایت هفت مرکز صحی توسط خود مردم محل ساخته و به بهره‌برداری رسیده است.

به تازه‌گی یک مرکز صحی در روستای «میراثی» ولسوالی سنگ‌تخت‌وبندر دایکندی، با هم‌آهنگی و همکاری استاد محمد امینی، یکی از روحانیون این روستا ساخته شده است. هزینه‌ی ساخت این مرکز از کمک‌های مردمی و وجوهات شرعی باشنده‌گان محل تأمین شده است.

استاد محمد امینی، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که ساختمان این مرکز صحی دو میلیون افغانی هزینه برداشته و در حدود شش ماه، کار ساختمانی آن تکمیل و چند روز پیش به بهره‌برداری سپرده شده است.

سنگ‌تخت‌وبندر ولایت دایکندی، یکی از ولسوالی‌های دارای جغرافیای خشن است. راه‌های مواصلاتی آن بسیار دشوارگذر می‌باشد و در فصل زمستان، به علت برف‌باری‌های سنگین و برف‌کوچ، مسیرهای اکثر روستاهای این ولسوالی به کلی بسته می‌شوند.

آقای امینی می‌افزاید که در کنار ده‌ها مشکل دیگر، باشنده‌گان روستای «میراثی» از نبود یک مرکز صحی رنج می‌بردند و به ویژه در فصل زمستان، از این ناحیه دچار مشکلات زیادی بودند.

این نیازمندی‌ها و مشکلات، آقای امینی را وادار می‌سازد که برای حل آن فکری کند: «بنا به مشکلاتی که وجود داشت، احساس کردیم در منطقه‌‌ی ما باید یک کلینیک صحی باشد. از پول وجوهات شرعی و کمک‌های مردمی یک کلینیک «BHC» را ساختیم تا مشکل مردم از این ناحیه برطرف شود.»

آقای امینی گفت که باشنده‌گان محل، همکار حکومت‌اند و از همه برنامه‌های دولت در تمام بخش‌ها پشتی‌بانی می‌کنند. به گفته‌ی وی، مردم افزون بر دادن وجوهات شرعی خود، کمک‌های فوق‌العاده‌ نیز کرده‌اند تا کار ساختمانی این مرکز صحی به پایه‌ی اکمال رسیده است.

به باور این عالم دین، شهروندان کشور باید در حد توان‌شان در بخش‌های مختلف با دولت همکاری کنند و در ساخت و نگهداری اماکن عام‌المنفعه سهم فعال بگیرند.

وی به شهروندان کشور پیامی دارد: «افغانستان خانه‌ی مشترک تمام اقوام ساکن در افغانستان است و این خانه‌ی مشترک را باید خود ما بسازیم. اگر ما نسازیم، انتظار نداشته باشیم که کشورهای بیگانه بیایند خانه‌ی ما را بسازند.»

حسن محمدی، یکی از باشنده‌گان محل به روزنامه ۸صبح می‌گوید که دولت برای بهبود وضعیت باشنده‌گان این منطقه دورافتاده و محروم توجه چندانی نداشته و این عالم دینی، با جمع‌آوری کمک‌‎های مردمی و وجوهات شرعی مردم، بیش‌تر از دولت کار کرده است. به گفته‌ی او، این عالم دینی پیش از این چندین مسجد نیز ساخته و قرار است در آینده یک کلینیک درمان معتادان نیز بسازد.

در همین حال، داکتر علی‌خان آرمان، سرپرست ریاست صحت عامه‌ی دایکندی در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح، ضمن استقبال از همکاری مردم با سکتور صحت گفت، این هفتمین مرکز صحی است که توسط خود مردم در ولایت دایکندی ساخته شده است.

سرپرست اداره صحت عامه‌ی دایکندی افزود، مرکز صحی روستای «میراثی» ولسوالی سنگتخت‌وبندر که به تازه‌گی کار ساخت آن تکمیل شده است، مطابق استندردهای وزارت صحت عامه و نقشه‌ی «تیپیک BHC» می‌باشد.

مسوولان ریاست صحت عامه‌ی دایکندی می‌گویند که این مرکز صحی بر حدود ۳۰۰ متر مربع زمین ساخته شده و دارای هفت الی هشت اتاق کاری می‌باشد. به گفته‌ی آن‌ها، مشکل این کلینیک از لحاظ ساختمان برطرف شده است.

ریاست صحت عامه‌ی دایکندی اعلام کرده که با اعمار ساختمان این کلینیک صحی، پس از این، ارائه‌ی خدمات صحی در این منطقه، به صورت بهتر صورت خواهد گرفت.

اداره صحت عامه‌ی دایکندی هم‌چنان گفته که کارمندان این مرکز صحی، از ناحیه جای برای عرضه‌ی خدمات دیگر هیچ‌گونه مشکلی ندارد و ساختمان فعلی پاسخ‌گوی تمام نیازمندی‌های آنان می‌باشد.

داکتر علی‌خان آرام، سرپرست ریاست صحت عامه‌ی دایکندی گفت که عرضه‌ی خدمات صحی در روستای «میراثی» پیش از این در دکان‌های بازار به صورت پراکنده و نامنظم صورت می‌گرفته؛ اما حالا این مشکل برطرف شده است.

سرپرست ریاست صحت عامه دایکندی افزود که این شخص روحانی، افزون بر نظارت دوام‌دار از روند کار ساختمانی مرکز صحی روستای «میراثی»، خود نیز مانند یک کارگر عادی در کنار سایر کارگران روزانه کار کرده و ریاست صحت عامه از این عمل خیرخواهانه وی تقدیر و ستایش می‌کند.

حاجی محمدعلم احسانی، از باشنده‌گان محل نیز در ساخت این مرکز صحی همکاری خوبی داشته است. او حدود دو هزار و ۲۸ متر مربع زمین زراعتی خود را به صورت رایگان برای ساخت این مرکز صحی اهدا کرده است.

مسوولان ریاست صحت عامه‌ی دایکندی می‌گویند که در سراسر این ولایت بیش از ۱۴۰ مرکز صحی فعال است. از این میان، ۴۰ درصد مراکز صحی فاقد ساختمان‌اند و در مکان‌های کرایی خدمات صحی عرضه می‌کنند.

دشوارگذر بودن راه‌های مواصلاتی ولایت دایکندی، یکی از مشکلات عمده فراراه عرضه‌ی خدمات صحی در این ولایت خوانده می‌شود. مسوولان صحی دایکندی می‌گویند که هر چند آمار مرگ‌ومیر نسبت به سابق کم‌تر شده اما سال گذشته در پی برف‌باری‌های سنگین، شماری از بیماران به علت نرسیدن به مراکز صحی، جان‌های‌شان را از دست دادند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن