یک تولی اردوی منطقه‌ای برای حفاظت معدن لاجورد «کران و منجان» ایجاد می‌شود

۸صبح، کابل: حمدالله محب، مشاور امنیت ملی در سفری به ولایت بدخشان اعلام کرد که یک تولی خاص اردوی منطقه‌ای برای حفاظت معدن لاجورد کران‌ومنجان در ولایت بدخشان ایجاد توظیف می‌شود.

آقای محب که روز سه‌شنبه، بیست‌وششم سنبله، برای بررسی وضعیت امنیتی ولایت بدخشان به این ولایت سفر کرده است، در یک نشست خبری اعلام کرد که حکومت در نظر دارد تا قطعات اردوی محلی را در ولسوالی‌هایی که از تصرف طالبان خارج شده است، ایجاد کند.

او در بخشی از سخنان خود گفت که یک تولی خاص اردوی منطقه‌ای برای حفاظت معدن لاجورد کران‌ومنجان ایجاد می‌شود تا این معدن بار دیگر به دست مافیا سقوط نکند. به گفته‌ی او، نیروهای این تولی از سراسر بدخشان استخدام خواهند شد.

 هر تولی اردوی منطقه‌ای ۱۰۸ نفر تشکیل دارد که به صورت مختلط از میان سربازان متقاعد ارتش و منسوبان پیشین نیروهای امنیتی از میان باشنده‌گان محل گزینش می‌شود.

معدن لاجورد کران‌ومنجان همیشه محل نزاع بوده است. گاهی گروه طالبان بر این معدن تسلط یافته است و زمانی نیز در رقابت میان قوماندانان محلی دست‌به‌دست شده است. 

معدن لاجورد بدخشان که در ولسوالی کران‌ومنجان بدخشان موقعیت دارد، در ۲۵ ماه سرطان امسال به دنبال حمله‌ی گروهی طالبان به دست این گروه سقوط کرد. به دنبال آن طالبان مرکز ولسوالی کران‌ومنجان را نیز سقوط دادند. نیروهای امنیتی پس از حدود دو ماه با حمایت قیام‌های مردمی موفق شدند که اداره این ولسوالی را در بیستم ماه روان دوباره از نزد طالبان پس بگیرند.

نیروهای امنیتی پیش از تصرف دوباره ولسوالی کران‌ومنجان، ولسوالی‌های وردوج و یمگان بدخشان را که هر کدام حدود چهار سال در کنترل طالبان بود، نیز از نزد این گروه پس گرفته بودند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن