یک استاد دانشگاه کابل به اتهام استخدام افراد در گروه داعش بازداشت شد

۸صبح، کابل: نیروهای قطعات ویژه ریاست عمومی امنیت ملی با اجرای یک عملیات هدف‌مند یک استاد و دو فارغ‌التحصیل دانشگاه کابل را به اتهام جلب و جذب افراد برای گروه داعش و «سازمان‌دهی حملات تروریستی» از مربوطات شهر کابل بازداشت کرده‌اند. دو تن از بازداشت‌شده‌گان به دست داشتن در انجام حمله‌ی انتحاری بر ورزشگاه پهلوانی میوند و حمله بر موتر حامل کارمندان کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی اعتراف کرده‌اند.

ریاست عمومی امنیت ملی روز یک‌شنبه، شانزدهم سرطان با نشر یک خبرنامه از این استاد دانشگاه کابل که توسط نیروهای این ریاست بازداشت شده، به نام مبشر مسلم‌یار یاد کرده است که مسوولیت جلب و جذب افراد برای گروه داعش را بر عهده داشته است. این ریاست هم‌چنان گفته است که دو برادر به نام‌های احمدطارق و احمد فاروق نیز توسط نیروهای امنیت ملی بازداشت شده‌اند.

به نقل از خبرنامه، احمدفاورق و احمدطارق اعتراف کرده‌اند که توسط ظاهر داعی، محمدمعروف راسخ و مبشر مسلم‌یار از استادان دانشکده شرعیات دانشگاه کابل و ابوعبیدالله متوکل به گروه تروریستی داعش جلب و جذب شده‌اند. آنان‌ هم‌چنان گفته است که این افراد دانشجویان دانشگاه و جوانان را ابتدا به سلفیت دعوت و پس از آن به گروه داعش جذب می‌کردند.

ریاست عمومی امنیت ملی تصریح کرده است که یک تن از بازداشت‌شده‌گان که سه سال پیش توسط این استادان به گروه داعش جذب و به ولایت ننگرهار فرستاده شده بود، به این ریاست گفته است که دانشجویان بی‌شماری از سوی مبشر، داعی، راسخ و متوّکل به این گروه جذب و استخدام می‌شدند و به صورت دوام‌دار به ولایت ننگرهار انتقال می‌یافتند.

در خبرنامه آمده است که احمد طارق و احمد فاروق در سازمان‌دهی چند حمله «تروریستی» از جمله حمله انتحاری بر ورزشگاه پهلوانی میوند واقع ناحیه ششم شهر کابل، حمله انتحاری بر موتر حامل کارمندان کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی در ناحیه ششم شهر کابل و حمله بر میدان هوایی بین‌المللی حامد کرزی از ساحه یکه‌توت دست داشته‌اند.

حمله بر ورزشگاه پهلوانی میوند در ماه سنبله سال گذشته صورت گرفت. این حمله چندین کشته و زخمی برجای گذاشت. مسوولیت آن را گروه داعش بر عهده گرفته بود. هم‌چنان حمله بر کارمندان کمیسیون اصلاحات اداری در جریان ماه رمضان امسال صورت گرفت که در آن چهار کارمند این کمیسیون کشته شدند.

قابل یادآوری است که ابوعبیدالله متوکل در ماه دلو سال گذشته به اتهام استخدام صدها دانشجو در گروه داعش از سوی ریاست امنیت ملی بازداشت شد. هم‌چنان وزارت تحصیلات عالی هفته گذشته تأیید کرد که دو استاد دانشگاه کابل چندی پیش توسط نیروهای امنیت ملی بازداشت شده‌اند.

فیصل امین، سخنگوی وزارت تحصیلات عالی، در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت که نیروهای امنیت ملی، مولوی معروف راسخ و عبدالظاهر داعی از استادان دانشکده شرعیات دانشگاه کابل را در حالی که در بیرون از این دانشگاه به سر می‌بردند، بازداشت کرده‌اند.

اما ریاست امنیت ملی در مورد بازداشت این دو استاد دانشکده شرعیات چیزی نگفته است.

این در حالی است که تحقیقات نهادهای مستقل نشان می‌دهد که طی سال‌های اخیر طرف‌داران رفتارهای افراطی و افکار تندروانه در دانشگاه کابل بیش‌تر شده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا