توافق‌نامه‌ی سیاسی بین غنی و عبدالله امضا شد

۸صبح، کابل: سرانجام توافق‌نامه‌ی سیاسی بین محمداشرف غنی، رییس جمهور و عبدالله عبدالله رییس اجرایی پیشین حکومت وحدت ملی روز یک‌شنبه، بیست‌هشتم ثور امضا شد.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری در توییتی گفته است: «دقایق پیش، توافق‌نامه‌ی سیاسی میان محمداشرف غنی، رییس جمهور و عبدالله عبدالله، به امضا رسید. بربنیاد این توافق‌نامه، داکتر عبدالله عبدالله، ریاست شورای عالی مصالحه‌ی ملی را به عهده می‌گیرد و اعضای تیم‌اش در کابینه مشارکت خواهند داشت.»

طبق این توافق‌نامه که نسخه‌ای از آن را تلویزیون ملی نشر کرده است، به رییس شورای عالی مصالحه ملی جایگاه و تشریفات شخص دوم کشور در مسایل مربوط به مصالحه در نظر گرفته شده است.

در بخش دیگر این توافق‌نامه که به مشارکت در حکومت اختصاص یافته است، قرار است به عبدالرشید دوستم رتبه مارشالی اعطا و عضویت او در شورای عالی دولت و امنیت ملی از سوی رییس جمهور منظور شود.

هم‌چنان پنجاه درصد کابینه از سوی عبدالله عبدالله معرفی می‌شود و طبق توافق‌نامه، دو طرف والیان را بر اساس یک قاعده مورد توافق معرفی می‌کنند.

بخشی از این توافق‌نامه به اصلاحات در حکومتداری اختصاص یافته است.

هم‌چنان در پایان توافق‌نامه گفته شده است که به یک هیأت میانجی صلاحیت داده می‌شود تا جلو نقض این توافق‌نامه را بگیرد.  یک تیم فنی از دو طرف برای شناسایی موارد نقض توافق‌نامه نیز ایجاد می‌شود.

اعتبار این توافق‌نامه تا پایان کار حکومت گفته شده است.

اختلافات بین غنی و عبدالله پس از اعلام نتیجه انتخابات در ۲۹ دلو سال گذشته برخاست.

غنی را کمیسیون مستقل انتخابات برنده انتخابات اعلام کرده است.

عبدالله این اعلام‌کمیسیون مستقل انتخابات را نپذیرفته و گفت که او بر اساس «رای پاک مردم» برنده انتخابات است.

غنی و عبدالله هر دو در ۱۹ حوت پارسال به صورت جداگانه سوگند ریاست جمهوری به جای آورده‌اند.

دکمه بازگشت به بالا