یکـ ماه گذشت

یک ماه از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سپری شد ولی تا هنوز نتایج ابتدایی این انتخابات اعلام نشده است. بسیاری از آنانی که در انتخابات ریاست جمهوری رای داده بودند، حال تقریباً فراموش کرده‌اند که انتخاباتی برگزار شده بود. کمیسیون مستقل انتخابات تازه نزدیک به یک ماه وقت خواسته است تا نتایج ابتدایی را (در ۲۳ عقرب) اعلام کند. ولی افکار عمومی باور نمی‌کند که کمیسیون مستقل انتخابات به تاریخی که اعلام کرده است وفادار بماند. در انتخابات پارلمانی هم همین طوری، اعلام نتایج ابتدایی و بعد نهایی پیوسته به تعویق می‌افتاد تا این که نتایج نهایی به صورت حوزه‌ای اعلام شد. این ابهام و تأخیر کل سرنوشت انتخابات ریاست جمهوری را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است. هیچ کس نمی‌داند که نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری چه زمانی اعلام می‌شود و آیا تا سال آینده هم داستان انتخابات ادامه می‌یابد یا در سال جاری خورشیدی به پایان می‌رسد؟

تلاش‌های دیپلماتیک امریکا و کشورهای دیگر برای شروع مجدد مذاکره با طالبان آغاز شده است. دولت چین هم قبول کرده است که میزبان گفت‌وگوهای میان‌افغانی باشد، هر چند که گفته می‌شود این نشست به تعویق افتاده است ولی روشن است که بالآخره برای برگزاری چنین نشستی تلاش می‌شود. تلاش‌های دیپلماتیک برای مذاکره با طالبان هم‌زمان با تقلای کمیسیون مستقل انتخابات برای تصفیه‌ی آرای اصلی و جعلی این سوال را به میان آورده است که نکند تلاش‌های صلح، کار کمیسیون مستقل انتخابات را زیر شعاع قرار دهد و نتایج ابتدایی هم بسیار دیر اعلام شود؟

ما به کمیسیون مستقل انتخابات از آغاز هشدار داده بودیم که تقویم را در نظر بگیرد. کمیسیون مستقل انتخابات باید به گونه‌ای برنامه‌ریزی می‌کرد که تقویم تطبیق شود. تطبیق نشدن تقویم پی‌آمد‌هایی دارد که هیچ نیرویی قادر به کنترول آن نخواهد بود. کمیسیون مستقل انتخابات اعلام نتایج ابتدایی را به تعویق انداخت، آیا نتایج نهایی هم به تعویق نمی‌افتد؟ کی کمیسیون شکایات انتخاباتی کارش را پس از اعلام نتایج ابتدایی تمام می‌کند و چه وقت زمنیه برای اعلام نتایج نهایی فراهم می‌شود؟ اگر تا هفته‌ی اول قوس نتایج نهایی اعلام نشود، کمیسیون مستقل انتخابات کی برای دور دوم احتمالی برنامه‌ریزی می‌کند؟ کار کمیسیون شکایات انتخاباتی روی نتایج ابتدایی هنوز مانده است. بسیار زمان نیاز است تا کمیسیون شکایات انتخاباتی روی شکایت‌های مربوط به نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری کار کند. کمیسیون شکایات انتخاباتی ناگزیر است که برای بررسی رای‌های بایومتریک شده و بایومتریک نشده و مسایل دیگر، هیأت‌های را به ولایات بفرستد. این امر به زمان زیادی نیاز دارد و انتخابات ریاست جمهوری را تا بهار سال آینده طولانی می‌سازد.

کمیسیون مستقل انتخابات این موارد را در برنامه‌ریزی برای انتخابات ریاست جمهوری در نظر نگرفته بود و حال مردم عام بهای آن را می‌پردازند. ابهام درباره‌ی انتخابات ریاست جمهوری صرف تنش سیاسی خلق نکرده است. این وضعیت روی زنده‌گی مردم عامی که هیچ ربطی هم به سیاست ندارند، اثر منفی گذاشته است. ابهام در وضعیت سیاسی و نتایج انتخابات ریاست جمهوری سبب شده است که بیش‌تر تاجران دل به کار ندهند. تجارت کم‌رونق بار دیگر از رونق افتاده است. کم‌رونق شدن تجارت سبب گرانی و مشکلات دیگر در این فصل سال می‌شود. زمستان هم به زودی آمدنی است و در صورت ابهام در مورد اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری مشکلات زیادی به مردم خلق می‌شود. این نگرانی هم وجود دارد که نیروهای سیاسی و نامزدان انتخابات ریاست جمهوری وارد مرحله‌ی تقابل خیابانی شوند. وقتی قفل در محل نگهداری از بانک اطلاعاتی کمیسیون مستقل انتخابات می‌شکند، هیچ بعید نیست که نامزدان وارد فاز تقابل خیابانی شوند. کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات در برنامه‌ریزی‌های‌شان این مسایل را در نظر نگرفته بودند. هیچ روشن نیست که اعلام نتایج ابتدایی به واقع چقدر طول می‌کشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن