در نتیجه انفجار ماین‌ در هرات پنج غیرنظامی کشته شدند

۸صبح، کابل: وزارت امور داخله می‌گوید که در نتیجه انفجار یک ماین در هرات، دست‌کم پنج غیرنظامی کشته و ۱۳ تن دیگر زخمی شدند.

طارق آرین، سخنگوی این وزارت روز چهارشنبه، بیست‌وسوم میزان به روزنامه ۸صبح گفت که این انفجار در ساحه «باتورخانی»، از مربوطات ولسوالی کشک کهنه هرات رخ داده است.

به گفته وی، یک موتر نوع «مازدا» که غیرنظامیان را حمل می‌کرد، حین عبور از سوی گروه طالبان با ماین ضد وسایط منفجر شده است که در نتیجه آن، پنج غیرنظامی کشته و ۱۳ سرنشین آن زخمی شده‌اند.

سخنگوی وزارت امور داخله افزود که در میان قربانیان، زنان و کودکان نیز شامل‌ اند.

وی هم‌چنان تصریح کرد که یک ماین ریموت کنترل در ولسوالی اسمار کنر از سوی گروه طالبان تعبیه شده بود که حین عبور باشنده‌گان محل منفجر شده است.

آقای آرین گفت که این رویداد ساعت ۹:۰۰ امروز رخ داده است و در نتیجه آن، پنج غیرنظامی کشته شده‌اند.

در همین حال، وزارت امور داخله می‌گوید که در جریان دو هفته اخیر، دست‌کم ۲۵۱ غیرنظامی کشته یا زخمی شده‌اند.

طارق آرین گفت که طالبان در جریان این دو هفته، ۵۷۵ حمله تهاجمی را بالای نیروهای امنیتی و مردم انجام داده‌اند که ۹۲ انفجار ماین و ۶ حمله انتحاری را شامل است.

به گفته وی، جنگ‌جویان طالبان دو حمله انتحاری و ۷۲ تحرک تهاجمی را تنها در ولایت هلمند انجام داده‌اند که سبب بی‌جا شدن چهار هزار و ۵۰۰ خانواده شده است و برخی از خانه‌های مسکونی را نیز از بین برده‌اند.

 پیش از این، برخی نهادهای حامی حقوق بشری از دو طرف، به ویژه طالبان خواسته بود که در جریان درگیری‌ها به اصول بشردوستانه بین‌المللی توجه کنند.

افزون بر این، امریکا و برخی دیگر از سازمان‌های بین‌المللی از گروه طالبان خواسته‌اند که حملات تهاجمی بالای هلمند را متوقف کنند و خشونت‌ها در کشور را نیز کاهش دهند.

 

دکمه بازگشت به بالا