انفجار ماین در بغلان جان هشت عضو یک خانواده را گرفت

۸صبح، کابل: هشت عضو یک خانواده در نتیجه انفجار ماین کارگذاری شده در منطقه دند شهاب‌الدین ولایت بغلان، جان باخته‌اند. پولیس بغلان می‌گوید که قربانیان شامل چهار کودک، دو زن و دو مرد هستند. همه قربانیان غیرنظامیان و اعضای یک خانوده‌ بوده‌اند.

احمدجاوید بشارت، سخنگوی پولیس بغلان، روز دوشنبه، سیزدهم عقرب، به روزنامه ۸صبح گفت که شش نفر در این انفجار زخمی شده‌اند. انفجار پس از برخورد موتر حامل این افراد با ماین‌کنار جاده‌ای رخ داده است.

طبق گفته‌های جاوید بشارت، انفجار صبح روز دوشنبه، سیزدهم عقرب در روستای «اکاخیل» منطقه دند شهاب‌الدین، جایی که در کنترل گروه طالبان است، به وقوع پیوسته است.

سخنگوی پولیس بغلان می‌گوید که ماین از سوی گروه طالبان جاسازی شده بود.

جاوید بشارت هم‌چنان گفت که نیروهای امنیتی چندین ماین کارگذاری شده گروه طالبان را روز یک‌شنبه، دوازدهم عقرب، در دند شهاب‌الدین خنثا کرده‌اند.

گروه طالبان تاکنون در این مورد واکنش نشان نداده است.

روز شنبه هفته جاری نیز ۱۱ نفر در پی انفجار یک ماین کارگذاری شده در شهر پلخمری، مرکز ولایت بغلان، زخمی شدند.

جاسازی ماین‌های کنار جاده‌ای و کارگذاری شده که در بیش‌تر موارد از غیرنظامیان قربانی گرفته است، پیش از این توسط هیأت معاونت سازمان ملل متحد در کابل یا یوناما جنایت جنگی خوانده شده است. نهادهای حقوق بشری بیش‌تر گروه طالبان را مسوول جاسازی این نوع ماین‌ها می‌دانند.

بغلان یکی از ولایات درگیر جنگ کشور است. جنگ‌جویان طالبان چندین بار تلاش کرده‌اند تا شهر پلخمری، مرکز این ولایت، را تصرف کنند، اما موفق نشده‌اند. یک حمله گسترده این گروه به شهر پلخمری در دهم ماه سنبله امسال انجام شد که نیروهای دولتی آن را دفع کردند. این حمله که برای حدود دو هفته دوام کرد، برای چند روز باعث انسداد مسیرهای پلخمری – مزار شریف، پلخمری – کابل و پلخمری – کندز شده بود. در حال حاضر نیز عملیات نیروهای دولتی در بخش‌هایی از بغلان جریان دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن