یادبودی از یک شخصیت ملی

احمدفواد رحمانی بگراموال

این متن مختصر، یادواره‌ای از شهادت و کارنامه‌های مرحوم رییس عبدالرحمن خان بگراموال شخصیت ملی، خدمت‌گار واقعی و وکیل منتخب مردم شریف بگرامِ ولایت پروان در لویه‌جرگه سال ۱۳۵۵ خورشیدی است.

جناب رییس عبدالرحمن خان بگراموال فرزند ارشد محمد نادر خان در سال ١٣٠٨ خورشیدی در قریه غلام‌علی ولسوالی بگرام ولایت پروان در یک فامیل صاحب‌رسوخ و متنفذ دیده به جهان گشود. ایشان تعلیمات خود را در ولایت پروان به اتمام رسانیده و نظر به استعدادی که داشت بعد از سپری نمودن امتحان خدمات ملکی، شامل وظیفه من حیث مسوول مالی و سرپرست ولسوالی نجراب ولایت کاپیسا گردیدند.

مرحوم رییس عبدالرحمن خان بگراموال یک شخصیت ملی، متنفذ قومی، متعهد به ارزش‌های اسلامی، و با دیانت بود. با افتخار گفته می‌‌توانیم با وجودی که چندین دهه از شهادت این بزرگ‌مرد می‌گذرد اما هنوز هم در محافل سیاسی و اجتماعی مردم شریف و آزاده‌ی افغانستان من‌حیث یک شخصیت ملی و وطن‌دوست مورد احترام بوده و به نیکویی یاد می‌گردد.

مرحوم بگراموال نه تنها در زادگاهش پروان بلکه در سایر ولایات افغانستان از محبوبیت خاص مردمی برخوردار بودند و از آن، خاطرات زیادی به جا مانده است. به طور مثال یکی از خاطرات فراموش‌ناشدنی که خانواده‌اش به آن افتخار می‌کند این است: زمانی که مرحوم بگراموال من‌حیث رییس تصفیه و املاک ولایت ننگرهار ایفای وظیفه می‌نمود، نظر به خدمات صادقانه و موثرش در آن ولایت مورد حمایت مردمی قرار داشت. بعد از مدتی حکومت در نظر داشت تا ایشان را به مرکز تبدیل کند، اما مردم شریف جلال‌آباد در مقابل تصمیم حکومت مخالفت نشان داده و تقاضای ادامه کار ایشان را کردند که خوش‌بختانه حکومت به خواست مردم تمکین کرد.

مرحوم نظر به لیاقت، فضیلت و مدیریت فوق‌العاده‌ای که دارا بود، در تمام مدت دوره‌ی کارش در ولایات مختلف افغانستان همیشه وظایفش را با صداقت و به طور عالی به انجام رسانیده، مرتباً مورد تقدیر و تحسین مردم با عزت و قدرشناس کشور و مقامات عالی دولتی، به شمول صدر اعظم نظام شاهی، و شاه اسبق افغانستان مرحوم محمدظاهر شاه قرار گرفته بود.

مرحوم بگراموال همیشه برای تحقق حقوق مردم کشورش مبارزه کرد و در مقابل بی‌عدالتی و نابرابری‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی نظام‌های آن وقت با اتکا به مردمش می‌ایستاد. در مواردی مرحوم بگراموال به خاطر به کرسی نشاندن خواست‌های معقول مردم در کنار آن‌ها قرار گرفته و از موقف دولتی دست برداشت.

بعد از کودتای هفت ثور ١٣۵٧ مرحوم بگراموال در ۲۱ جوزای سال ۱۳۵۸ توسط رژیم سفاک و دست‌نشانده وقت زندانی شد و متعاقباً به شهادت رسید.

روح تمام شهدای گلگون‌کفن راه حق و آزادی کشور عزیزمان افغانستان شاد و یادشان گرامی باد.

 

می‌خواهم به طور خلص، از کارکرد‌های سیاسی، وظایف و ‌مسوولیت‌های دولتی مرحوم بگراموال بزرگ یادآور شوم:

در زمستان سال ۱۳۵۵ خورشیدی انتخابات سراسری لویه‌جرگه در افغانستان دایر گردید که خوش‌بختانه مرحوم بگراموال، نظر به علمیت، درایت و محبوبیت مردمی‌ای که داشت با اکثریت آرا در نتیجه انتخابات شفاف و سری من‌حیث وکیل مردم بگرام انتخاب گردید. بدون شک در این انتخابات، نماینده‌گان واقعی، ملی و وطن‌دوست مردم افغانستان با معیارهای عالی انتخاب شده بودند. با در نظر داشت خدمت‌گزاری صادقانه ای که به ملتش مرحوم بگراموال صاحب داشت، نایل به اخذ تقدیرنامه و دریافت مدال عالی از سوی شهید داوود خان اولین رییس جمهور افغانستان شد.

به تعقیب لغو پارلمان، نظام شاهی، قانون اساسی نظام جمهوری افغانستان پارلمانی را که متشکل از یک مجلس باشد تحت عنوان «ملی‌جرگه» تصویب کرد. نظام جمهوری اشتراک نماینده‌گان انتخابی مردم را در جرگه‌ی ملی مظهر واقعی اراده ملت، من‌حیث قوه مقنن کشور تعریف کرده بود. دریغا که این آرمان تحقق نیافت .

مسوولیت‌های اداری و دولتی جناب بگراموال صاحب ذیلاً از آخرین کار تا آغاز کار ایشان:

⁃ رییس املاک ولایت کندز

⁃ رییس قیمت‌گذرای مناطق صنعتی شهر کابل

⁃ رییس املاک و اسکان ولایت کابل

⁃ عضو ارشد بورد مشورتی توزیع مکروریان‌ها

⁃ رییس تصفیه‌ی املاک و رییس املاک ولایت ننگرهار

⁃ مدیر عمومی املاک ولایت هرات

⁃ مدیر عمومی تمرکز وزارت مالیه

⁃ مدیر عمومی املاک ولایت بامیان

⁃ مسوول مالی و سرپرست ولسوالی نجراب ولایت کاپیسا

مرحوم بگراموال، بعد از سپری کردن سالیان متمادی خدمت‌گزاری صادقانه و ارزنده به ملت افغانستان در سال ۱۳۵۲ خورشیدی با نام و شهرت نیک متقاعد گردید. جناب ایشان با درک مسوولیت اسلامی، تعهد به ارزش‌های ملی، عشق به وطن و مردم آزاده افغانستان با جمله دوستان و هم‌فکران متعهدش آرام ننشسته علیه رژیم کمونیستی به مبارزه پرداخت که بالآخره توسط همان نظام زندانی شده و جام شهادت نوشید. کارنامه‌های ماندگار مرحوم بگراموال مایه‌ی افتخار ما و نسل‌های بعدی و به خط زرین در تاریخ افغانستان ثبت است.

دکمه بازگشت به بالا