مردی با ۶۵ محافظ مسلح؛ چرا حکومت می‌خواهد غوریانی را بازداشت کند؟

8صبح، هرات

حبیب‌الله غوریانی، از افراد مسلح غیرمسوول در هرات، با نشر یک ویدیو مدعی است که دست‌کم ۶۰ تا ۶۵ محافظ مسلح در اختیار دارد. نشر این ویدیو و نیز ادعای داشتن ۶۵ فرد مسلح، واکنش‌هایی را به دنبال داشته است. برخی ساکنان هرات، فعالیت افراد مسلح غیرمسوول در این شهر را نکوهش می‌کنند و از دید آنان هرات جایی برای بی‌بندوباری و فعالیت گروه‌های مسلح غیرقانونی نیست و نباید نظم و امنیت عامه قربانی فعالیت چنین افرادی شود. به باور آگاهان امور حقوقی، داشتن جنگ‌افزار و افراد مسلح غیرمسوول، بر‌مبنای قانون کشور جرم پنداشته می‌شود و در موجودیت حکومت و نهادهای امنیتی مانند ارتش، پولیس و امنیت ملی، افراد عادی نمی‌توانند از جنگ‌‌افزارهای غیرقانونی به بهانه تأمین امنیت کار بگیرند. فرمان‌دهی پولیس هرات هشدار می‌دهد که پولیس مانع فعالیت تفنگ‌داران غیرمسوول می‌شود و با هر کسی که خلاف قانون فعالیت کند، برخورد می‌کند. والی هرات نیز تأکید دارد که حکومت مانع فعالیت زورمندان و افراد مسلح غیرمسوول می‌شود.

حبیب‌الله غوریانی، مردی که در پی عملیات نیروهای امنیتی برای بازداشت او در هرات، نامش بر سر زبان‌ها افتاد و برخی در مخالفت با فعالیت‌های غیرقانونی و عده‌ای هم به حمایت از او، در شبکه‌های اجتماعی ابراز نظر کردند. این مرد در یک ویدیو ادعا می‌کند که دست‌کم ۶۰ تا ۶۵ محافظ مسلح در اختیار دارد و هزینه‌های تمویل و تجهیز آنان را هم خودش پرداخت می‌کند. آقای غوریانی می‌گوید: «این گاردها را که می‌بینید، من تعداد ۶۰ نفر گارد دارم، امشب همین‌طور یک تصویر برابر شد گرفتیم. ۶۰ – ۶۵ نفر گارد دارم، ۶۵ نفر گارد من در خدمت مردم و قوم‌ها است.» در این ویدیو که پیش از به راه افتادن عملیات گرفتاری غوریانی ضبط شده، مشاهده می‌شود که شماری از مردان مسلح با لباس‌های شخصی و نظامی در دو طرف غوریانی دست به ماشه ایستاده‌اند و یک جنگ‌افزار کلاشنیکوف روسی هم مقابل خودش قرار دارد.

او در ادامه می‌افزاید: «من گارد این‌جا نیاوردم که خدای نکرده علیه دولت مسلح کنم، برای من گزارش می‌رسد که دولت علیه تو است، دولت می‌خواهد عملیات کند. من می‌خواهم این را از دولت پرسان کنم بر‌اساس چه، بر‌اساس کدام شواهد و کدام مدارک تو می‌خواهی سر من پلان عملیات بگیری؟» حبیب‌الله غوریانی هم‌چنان می‌گوید: «سر من عملیات می‌کنید به خاطر این‌که من امنیت آوردم در جبرییل؟ سر من عملیات می‌کنید به خاطر این‌که من دزد را گرفتم؟ راه‌گیر را گرفتم؟ به خاطر چه عملیات می‌شود؟ جرم من این است که از مردم دفاع می‌کنم؟ امروز امن‌ترین منطقه در شهر هرات منطقه جبرییل است.»

حبیب‌الله غوریانی مدعی است که نیروهایش را از هزینه شخصی خودش تمویل می‌کند و به گروه‌های خارجی مانند «فاطمیون» هیچ‌ پیوندی ندارد و این گروه را خودش هدف قرار می‌دهد. محمدعلی، پدر حبیب‌الله غوریانی، نیز ادعا دارد که پسرش مخالف حکومت نیست و می‌خواهد به مردم خدمت کند. با یک محاسبه ساده، اگر برای هر محافظ ماهانه ۱۰ هزار افغانی معاش پرداخت شود، ماهانه ۶۵۰ هزار افغانی تنها معاش آنان می‌شود. هزینه‌های خوراک، تجهیزات، مهمات و برخی هزینه‌های دیگر که باید برای محافظان مسلح پرداخت شود را هم به این مبلغ باید افزود. پرسش مهم این است که یک فرد عادی چگونه و از کدام منبع ماهانه ۶۵۰ هزار افغانی برای پرداخت معاش محافظان مسلح خود تأمین می‌کند. پرسش دیگر این‌که اگر هر فرد برای تأمین امنیت و خدمت به مردم ۶۵ محافظ مسلح استخدام کند، موجودیت حکومت و نیروهای امنیتی زیر پرسش نمی‌رود؟

منابع معتبر امنیتی در هرات تأیید می‌کنند که یکی از جرایم غوریانی برپایی «محکمه صحرایی» در منطقه جبرییل هرات و داشتن «زندان شخصی» در خانه‌اش بوده است. حبیب‌الله غوریانی در ویدیوی نشر شده تأکید دارد که کارهای سارنوالی، جنایی و محکمه را در دفترش انجام می‌دهد. او می‌گوید: «امروز دفتر غوریانی سارنوالی شده، محکمه شده، جنایی شده؛ تمام مردم رجوع کرده‌اند به این‌جا، به خاطر حل مشکل خود. اگر اداره‌های دولت فاسد نباشد، چرا مردم به سراغ غوریانی بیایند؟ تمام حوزه‌ها دست روی دست نشسته‌اند، اما پرسونل دفتر من تا ساعت ۱۲ شب کار می‌کنند.»

احمدرفیع نادری، رییس انجمن مستقل وکلای مدافع هرات، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید که انجام فعالیت نهادهای دولتی از سوی افراد عادی مداخله در «امور موظفین خدمات عامه» است و بر مبنای قانون افغانستان، چنین اقدامی مجازات سنگین دارد.

وی افزود که هیچ‌ فردی حق ندارد به بهانه فساد و مشکلات در نهادهای حکومتی، کار نهادهای امنیتی، عدلی و قضایی را انجام دهد، اما برخی افراد احساس می‌کنند خودشان محکمه و نهاد عدلی هستند و تلاش می‌ورزند در کار نهادهای دولتی مداخله کنند. آقای نادری باور دارد که داشتن جنگ‌افزار غیرقانونی نیز بر‌اساس قوانین افغانستان جرم است و هیچ فردی نمی‌تواند با ادعای تأمین امنیت، ده‌ها فرد مسلح داشته باشد. به گفته او، نهادهای امنیتی برای افراد عادی تنها جواز قانونی دو میل جنگ‌افزار «سبک» صادر می‌کنند.

برخی ساکنان هرات باور دارند که این شهر جایی برای بی‌بندوباری و فعالیت افراد مسلح غیرمسوول نیست. شکور ایثار، از ساکنان هرات، عقیده دارد که حضور و فعالیت افراد و گروه‌های مسلح غیرقانونی تأسف‌بار است و حکومت باید افراد مسلح غیرمسوول را خلع سلاح کند. قدوس خطیبی، یکی دیگر از ساکنان هرات، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که حضور نیروهای مسلح غیرمسوول در این شهر زیاد دیده می‌شود و این امر حاکمیت حداقلی حکومت را حتا در مناطق درون‌شهری زیر پرسش برده است. به گفته او، فعالیت گروه‌های مسلح غیرمسوول، مانند فعالیت «حکومت‌های موازی» در مقابل حکومت محلی هرات است.

فرمان‌دهی پولیس هرات تأکید دارد افرادی که خلاف قانون با خود محافظ غیرمسوول دارند و دست به اعمال خلاف قانون می‌زنند، هیچ‌گاهی پولیس به آنان اجازه نمی‌دهد فعالیت کنند و انجام کارهای خلاف قانون، برای حکومت قابل قبول نیست. عبدالاحد ولی‌زاده، سخنگوی فرمان‌دهی پولیس هرات، در صحبت با روزنامه ۸صبح می‌گوید پولیس با کسانی که در قتل و انجام کارهای خلاف قانون دست دارند و افراد مسلح غیرمسوول را رهبری می‌کنند، برخورد می‌کند.

با این‌همه، ساکنان هرات پافشاری می‌کنند که فعالیت گروه‌های مسلح غیرمسوول، وابسته به هر قوم و گروهی که باشند، سبب ایجاد وحشت و بی‌بندوباری در شهر می‌شود و حکومت باید با هر گروه یا فردی که نظم و امنیت جامعه را مختل می‌کند، سخت برخورد کند. این در حالی است که حبیب‌الله غوریانی حمایت برخی از مردم در جبرییل را با خود دارد و از وی در رسانه‌های اجتماعی حمایت شده است؛ زیرا باشنده‌گان محل معتقدند که غوریانی در تامین امنیت‌شان مفید بوده است.

دکمه بازگشت به بالا
بستن