فاجعه‌ی انسانی در کمین بی‌جاشده‌گان ولایت غور

خلیل رسولی

با فرا رسیدن فصل زمستان، نماینده‌گان غور در مجلس‌، نگران وضعیت مهاجرین و بی‌جاشده‌گان داخلی در این ولایت هستند. آنان می‌گویند که ولایت غور زمستان سردی دارد و اگر حکومت محلی بی‌جاشده‌ها را در فصل زمستان زیر پوشش قرار ندهد، فاجعه‌ی انسانی رخ می‌دهد.

کنش‌گران مدنی غور، با شروع فصل سرما در این ولایت، نگران بی‌‌جاشده‌گان داخلی و افرادی‌اند که به دلیل افزایش ناامنی‌ها، از ولایات هم‌جوار به این ولایت پناه آورده‌اند. آنان تأکید می‌کنند که در فصل سرما، گرم کردن خانه بدون بخاری غیرممکن است و بی‌جاشده‌گان امکانات برای بودوباش ندارند.

مقام‌های محلی در ولایت غور می‌گویند که بی‌جاشده‌گان داخلی با مشکلات گوناگونی روبه‌رو هستند. اداره مهاجرین و عودت‌کننده‌گان غور، مشکلات فرا‌راه مهاجرین و بی‌جاشده‌گان را می‌پذیرد و می‌گوید با امکاناتی که در اختیار این نهاد است، برای حل مشکلات آنان تلاش می‌شود.

مسوولان اداره مبارزه با حوادث طبیعی غور می‌گویند که برای جذب بیش‌تر کمک‌ها و بیان نگرانی‌های‌شان در مورد مشکلات مهاجرین این ولایت، با مقام‌های محلی و نماینده‌گان مردم در شورای ولایتی، به مرکز کشور سفر کرده‌اند تا مشکلات آنان را با حکومت مرکزی شریک سازند.

کنش‌گران مدنی، بر این باور اند که بی‌جاشده‌گان داخلی در این ولایت، به کمک‌های فوری نیاز دارند و تأخیر در این کار، فاجعه‌بار خواهد بود. نثاراحمد کوهین، کنش‌گر مدنی در غور، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که شمار بی‌جاشده‌گان داخلی به دلیل افزایش‌ ناامنی‌ها در این ولایت زیاد است و آنان با مشکلات زیادی از جمله عدم دست‌رسی به سرپناه، مواد غذایی، مواد سوخت و پوشاک روبه‌رو هستند.

مسوولان اداره امور مهاجرین و عودت‌کننده‌گان غور می‌گویند که به دلیل افزایش ناامنی‌ها در غور و ولایات هم‌جوار آن، شمار زیادی از آواره‌گان به شهر فیروزکوه، مرکز غور، جابه‌جا شده‌اند. عبدالرووف غفوری، رییس این نهاد، در صحبت با  روزنامه ۸صبح می‌گوید تا کنون بیش‌ از پنج‌هزار خانواده بی‌جاشده در این اداره به ثبت رسیده‌اند که سه‌هزار و ۲۰۰ خانواده در شهر فیروزکوه و دوهزار خانواده‌ی دیگر در ولسوالی‌ها زنده‌گی می‌کنند.

او می‌افزاید که به دلیل افزایش خشونت‌ و ناامنی‌ها در کشور، شاهد افزایش آمار بی‌جاشده‌ها در این ولایت است که از ولایات بادغیس، فاریاب و دایکندی آمده‌اند. هم اکنون ‌سه‌هزار خانواده زیر پوشش کمک‌های موسسات بین‌المللی قرار دارند و دوهزار خانواده‌ی دیگر هم از کمک‌های اداره امور مهاجرین و عودت‌کننده‌گان و ریاست مبارزه با حوادث طبیعی بهره‌ می‌برند.

رییس مهاجرین و عودت‌کننده‌گان غور می‌گوید: «اگر مسوولان در مرکز کشور به وضعیت بی‌جاشده‌گان و مهاجرین داخلی این ولایت توجه نکنند، احتمال دارد که این ولایت در سرمای زمستان با فاجعه‌ی انسانی روبه‌رو شود.»

از سویی هم نماینده‌گان غور در مجلس باور دارند که مهاجرین با مشکلات فراوانی دست به گریبان هستند و کمک‌هایی که به آنان صورت می‌گیرد، دردشان را دوا نمی‌کند. کرام‌الدین رضازاده، عضو مجلس نماینده‌گان، به روزنامه ۸صبح می‌گوید که مهاجرین غور بسیار فقیر اند و باید توجه بیش‌تری به آنان صورت گیرد و نهادهای بین‌المللی در این زمینه دست به کار شوند.

این نماینده غور در مجلس نماینده‌گان تأکید دارد که بی‌جاشده‌گان با مشکلات زیادی روبه‌رو بوده و به شدت نیازمند سرپناه، مواد خوراکی، لباس و مواد سوخت هستند و نهادهای مسوول، امکانات اندکی را برای کمک به آنان در اختیار دارند.

اداره مبارزه با حوادث طبیعی غور می‌گوید که تلاش‌ها برای جذب بیش‌تر کمک‌ها از مرکز کشور جریان دارد. جمعه‌خان باختری، رییس مبارزه با حوادث طبیعی غور، در گفت‌وگو با روزنامه ۸صبح می‌گوید که شماری از مقام‌های محلی با همکاری برخی اعضای شورای ولایتی به کابل سفر کرده‌اند تا نگرانی‌های‌شان را با مسوولان حکومت مرکزی در میان بگذارند. به گفته‌ی او، خانواده‌های بی‌جاشده در روزهای نخستین که به این ولایت آمده بودند، مواد خوراکی و پول نقد دریافت کردند که شامل برنج، روغن و دیگر مواد خوراکی و لوازم آشپزخانه، لوازم گرم‌کننده شامل سه تا چهار تخته کمپل و ۱۲هزار افغانی پول نقد می‌باشد.

آقای باختری تأکید بر این دارد که موسسات بین‌المللی آنان را در قسمت یاری رساندن به بی‌جاشده‌گان داخلی همکاری می‌کنند. از دید او، سرما در غور حدود شش ماه‌ است و پس از ریزش باران و برف، ارتباط غور با دیگر ولایت‌ها از راه زمین قطع می‌شود و به همین دلیل باید با بی‌جاشده‌گان داخلی همکاری بیش‌تری صورت گیرد.

بر اساس اطلاعات مقام‌های محلی در ولایت غور، افزون بر کوچ هزاران خانواده از ولسوالی‌های این ولایت، شمار زیادی از بی‌جاشده‌گان ولایت‌های بادغیس و فاریاب در پی افزایش ناامنی در آن ولایات، از شر جنگ به غور پناه آورده‌اند.

ولایت غور در این اواخر هما‌نند سایر ولایات غربی کشور دست‌خوش ناامنی‌ها و حضور گسترده طالبان در ولسوالی‌ها، بخش‌هایی از شهر فیروزکوه و بزرگ‌راه‌های غور – هرات و غور – کابل بوده است؛ مسأله‌ای که سبب افزایش مهاجرت‌های داخلی به مرکز این ولایت شده است.

در جریان سال روان خورشیدی، به دلیل شدت گرفتن جنگ و خشونت‌ها در ولایت‌های زون غرب کشور از جمله ولایت غور، شمار بی‌جاشده‌گان داخلی نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته و همین مسأله نگرانی‌ها در مورد چگونه‌گی کمک‌رسانی به این افراد را بیش‌تر کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن