یک برج قلعه تاریخی غزنی فرو ریخت

۸صبح، کابل: یک برج «قلعه غزنین» به دلیل بارش باران فرو ریخته است. عارف نوری، سخنگوی والی غزنی می‌گوید که چهار روز پیش (جمعه، ۱۷ جوزا) در پی بارش شدید باران، قسمت بالایی این برج فرو ریخت. نوری تصریح کرد که به دنبال آن به دلیل نم‌‌گرفته‌گی، بخش‌های دیگر این برج نیز امروز (سه‌شنبه، ۲۱ جوزا) فرو ریخته است.

سخنگوی والی غزنی به روزنامه ۸صبح گفت که در پی فروریزی این برج، بخش‌های اصلی آن به صورت کلی تخریب شده است.

دیوار قلعه غزنین که بالاحصار نیز در داخل آن قرار دارد، دارای ۳۶ برج است. در برخی از این برج‌ها مردم نیز زنده‌گی می‌کنند. مسوولان محلی غزنی می‌گویند در صورتی که کار بازسازی برج‌ها آغاز شوند، خانه‌های مردم استملاک  و برای آن‌ها نمره‌های رهایشی بدیل در نظر گرفته خواهد شد.

عارف نوری علت فروریزی این برج را کم‌توجهی در امر بازسازی و آسیب‌پذیری آن در برابر حوادث طبیعی عنوان کرد. در گذشته نیز چند برج دیگر قلعه غزنین فرو ریخته بود. به دنبال آن هرچند کار بازسازی برج‌های این قلعه آغاز شد. اما سخنگوی والی غزنی می‌گوید به دلیل نبود بودجه کافی این برج‌ها به صورت اساسی ترمیم نشده است.

آقای نوری افزود که تلاش‌های برای بازسازی برج‌ها جریان دارد اما تاکنون روند عملی آن آغاز نشده است. به گفته نوری، سال گذشته رییس جمهور غنی در سفری به ولایت غزنی وعده کرده بود که بالاحصار و قلعه غزنین را به صورت اساسی بازسازی می‌کند. عارف نوری هم‌چنان گفت که یک هیأت از اداره امور عملیاتی ریاست جمهوری نیز به غزنی برای بررسی این موضوع آمده بود، اما تاکنون کار عملی شروع نشده است. او اظهار امیدواری کرد که رییس جمهور غنی به این وعده‌اش عمل کند.

دکمه بازگشت به بالا