جمعی از سیاست‌مداران: تعدد طرح مانع کامیابی صلح می‌شود

فهیم امین

شماری از چهره‌های سیاسی بر ایجاد یک اجماع ملی در پیوند به صلح تاکید دارند و می‌گویند تا زمانی که تلاش‌ها برای صلح توحید نشود، گفت‌وگو با گروه طالبان به نتیجه نخواهد رسید. آنان نشست‌های رو در رو با نماینده‌گان گروه طالبان را یک فرصت خوب برای رسیدن به توافق صلح می‌دانند و از طرف‌های دخیل در جنگ می‌خواهند این فرصت را از دست ندهند.

این چهره‌های سیاسی روز یک‌شنبه، دهم قوس در نشستی زیر نام «کنفرانس صلح و ارایه طرح اساسی بحران جاری افغانستان» که از سوی شورای صلح و نجات افغانستان در کابل برگزار شده بود، بر ایجاد «اجماع ملی» پیش از آغاز گفت‌وگو با گروه طالبان تاکید کردند. احمدولی مسعود، نامزد انتخابات ریاست جمهوری در این نشست گفت: «نیاز است پیش از آغاز گفت‌وگوهای صلح یک دیدگاه واحد سیاسی داشته باشیم.» او تاکید کرد: «ما به یک نقشه، تفکر، ذهنیت و برنامه نو به هم‌گرایی ضرورت داریم تا با ایجاد یک تهداب اساسی از آدرس اقتدار ملی به مسایل صلح و جنگ بپردازیم.» هم‌چنان عبدالحکیم مجاهد، عضو پیشین گروه طالبان، حکومت افغانستان، گروه طالبان و جامعه بین‌المللی را سه واقعیت انکارناپذیر در روند صلح خواند و افزود، تا زمانی که ملاحظات همه‌ی طرف‌ها در گفت‌وگوهای صلح در نظر گرفته نشود، تلاش‌های صلح سودمند نخواهد بود.

گلبدین حکمتیار، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ‌در این مورد گفت، برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی یکی از راه‌های معقول این می‌تواند باشد که در اول باید مذاکرات میان کسانی آغاز شود که با هم جنگیده‌اند

این چهره‌های سیاسی در حالی از ایجاد یک اجماع ملی در پیوند به صلح سخن می‌گویند که قرار است در آینده نزدیک یک نشست بین‌الافغانی به میزبانی چین در بیجینگ برگزار شود. شماری از شرکت‌کننده‌گان این نشست اما با انتقاد از ترکیب هیاتی که از سوی حکومت افغانستان برای شرکت در این نشست آماده شده است، می‌گویند، حکومت باید به «خواست مردم» تمکین کند و بگذارد احزاب سیاسی‌ای که از این پیش با گروه طالبان جنگیده‌اند در این نشست حضور داشته باشند.

گلبدین حکمتیار، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ‌در این مورد گفت، برای آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی یکی از راه‌های معقول این می‌تواند باشد که در اول باید مذاکرات میان کسانی آغاز شود که با هم جنگیده‌اند. آقای حکمتیار به این باور است که نماینده‌گان گروه طالبان حاضر نیستند که با هیاتی که اکثریت اعضای آن حکومتی باشند، وارد گفت‌وگو شوند. او پیشنهاد می‌کند که در گام نخست باید احزاب سیاسی با گروه طالبان وارد مذاکره شوند و سپس، حکومت در این مذاکرات مستقیم نقش پیدا کند. حکمتیار ‌طرف‌های جنگ با گروه طالبان را «حکومت، حزب اسلامی، حزب جمعیت اسلامی ‌و حزب جنبش اسلامی‌» عنوان کرد و افزود: «اگر یکی از طرف‌های یادشده از مذاکرات دور باشند، صلحی در افغانستان پیاده نخواهد شد و جنگ هم‌چنان ادامه خواهد داشت.»

هم‌چنان سیداسحاق گیلانی، رییس نهضت هم‌بسته‌گی ملی می‌گوید، هیات گفت‌وگوکننده با نماینده‌گان گروه طالبان نباید در پنجه چند چهره حکومتی باشد. آقای گیلانی افزود، کسانی که در حکومت می‌گویند صلح و جنگ تنها در موجودیت و زیر کنترل آنان صورت گیرد، باید برای رسیدن به صلح واقعی قربانی بدهند. به گفته او، «متأسفانه هیات مذاکرات صلح حکومتی شده و طالبان گفته‌اند که هیچ زمانی با حکومت گفت‌وگو نخواهند کرد.»

با این همه، مسوولان وزارت دولت در امور صلح از ادامه رأی‌زنی‌ها با مقام‌های چین در مورد برگزاری نشست صلح در بیجینگ خبر می‌دهند و می‌گویند، هیات مذاکره‌کننده با نماینده‌گان گروه طالبان در چین از سوی این وزارت ترتیب شده و هیچ کسی حق تغییر در آن را ندارد. ناجیه انوری، سخنگوی این وزارت در صحبت با روزنامه ۸صبح گفت: «فهرست هیاتی که از طرف جمهوری اسلامی ‌افغانستان به چین فرستاده شده، یک هیات مختلط و همه‌شمول است که پس از رأی‌زنی و نظرخواهی سیاسیون، اعضای جامعه‌ی مدنی و نماینده‌گان مردم افغانستان انتخاب شده‌اند.» خانم انوری افزود: «ما از چگونه‌گی گزینش اعضای هیات مذاکره‌کننده گروه طالبان انتقاد نمی‌کنیم و به هیچ کسی حق مداخله و انتقاد از چگونه‌گی هیات گزینش شده جمهوری اسلامی ‌افغانستان داده نمی‌شود.»

با این همه، یک ماه از آماده‌گی مقام‌های چین برای برگزاری نشست بین‌الافغانی چین می‌گذرد، اما تاریخ برگزاری این نشست تا کنون مشخص نشده است. این نشست قرار بود حدود دو ماه پیش برگزار شود. گروه طالبان برای این نشست اعلام آماده‌گی کرده‌اند و حکومت افغانستان نیز گفته است که فهرست هیات شرکت‌کننده در این نشست به چین فرستاده شده است.

مقام‌های چین و حکومت افغانستان تا کنون دلیل تاخیر در برگزاری این نشست را روشن نکرده‌اند، اما ضمیر کابلوف، نماینده ویژه روسیه در امور صلح افغانستان در صحبت با خبرگزاری «تاس» روسیه گفته است که دلیل تاخیر این نشست در چگونه‌گی فهرستی است که از سوی حکومت افغانستان به چین فرستاده شده است. برخی از چهره‌های سیاسی با تایید این موضوع گفته‌اند که حکومتی بودن اکثریت اعضای فهرست فرستاده شده به چین سبب تاخیر در برگزاری این نشست است. حامد کرزی، رییس جمهور پیشین کشور نیز گفته است که او به گونه انفرادی از سوی چین برای شرکت در این نشست دعوت شده بود، اما نامش از سوی رییس جمهور غنی حذف شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا
بستن