گروهی دیگر از پناهجویان افغان امروز از آلمان اخراج می‌شوند

با وجود بدتر شدن وضعیت امنیتی و اقتصادی در کشور، قرار است گروه دیگری از پناهجویان رد شده روز سه شنبه (۲۰ سنبله) از آلمان اخراج و به کابل فرستاده شوند. رسانه‌های آلمانی گزارش داده‌اند که هواپیمای حامل این پناهجویان، امروز آلمان را به مقصد کابل ترک می‌کند.

هنوز در مورد رقم پناهجویانی که قرار است به کابل برسند، اطلاعات دقیقی در دست نیست، اما پیش از این  براساس توافق‌نامه‌ی مهاجرت میان حکومت‌های آلمان و افغانستان که راه را برای اخراج مهاجران پذیرفته‌نشده‌ی افغان هموار می‌سازد، در هر پرواز باید حداکثر ۵۰ تن اخراج شوند.

اخراج این مهاجران نگرانی‌های کمشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهجویان را برانگیخته است. مسئولان دفتر این سازمان در کابل، با اشاره به افزایش ناامنی و بدتر شدن وضعیت اقتصادی و بالا رفتن نرخ بیکاری در افغانستان، از کشورهای اروپایی می‌خواهند که در روند اخراج مهاجران از دقت بیشتری کار گیرند و نسبت به مهاجران با مدارا برخورد کنند.

این در حالی است که خبرگزاری آلمان (دی. پی. ای) خبر داده است که امروز (سه شنبه) شماری از پناهجویان رد شده‌ی افغان از آلمان اخراج می‌شوند، اما وزارت مهاجران و عودت‌کنندگان در این مورد وضاحت بیشتری نداد، اما حفیظ‌احمد میاخیل، مشاور مطبوعاتی وزارت مهاجران گفت که این وزارت پیش از اخراج پناهجویان در جریان قرار داده نمی‌شود. سازمان بین‌المللی مهاجرت نیز در این مورد وضاحت نداد.

با این حال خبرگزاری آلمان (دی. پی. ای)  به نقل از شتیفان دونوالد از شورای پناهجویان بایرن نوشته است که هواپیمای حامل این پناهجویان بیگاه روز سه شنبه از میدان هوایی مونشن به سوی کابل پرواز خواهد کرد. یک کارمند وزارت مهاجران و عودت‌کنندگان افغانستان نیز در گفت‌وگو با این خبرگزاری این خبر را تأیید کرده است.

این در حالی ا‌ست که از ماه دسمبر سال ۲۰۱۶ تا کنون، حدود ۳۵۰ پناهجوی افغان در ۱۵ مورد اخراج گروهی از آلمان به کابل پس فرستاده شده‎اند. مقام‌های آلمان گفته‌اند که این افراد غالباً کسانی بوده‌اند که در این کشور مرتکب جرم شده یا در تشخیص هویت خود همکاری نکرده بودند.

از سویی هم حکومت آلمان فدرال در نظر دارد که بعد از این نه تنها مجرمان و خطرآفرینان، بلکه پناهجویان رد شده‌ی بیشتری را به افغانستان اخراج کند. وزارت داخله‌ی فدرال آلمان برای همه‌ی ایالت‌ها این دستور را صادر کرده است.

نگرانی سازمان مدافع حقوق پناهجویان

با این حال اخراج این پناهجویان نگرانی سازمان مدافع حقوق پناهجویان را برانگیخته است. نادر فرهاد، سخنگوی کمشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهجویان می‌گوید که افغانستان در حال حاضر از منظر امنیتی و اقتصادی با چالش‌های فراوانی روبروست و کشورهای اروپایی باید از دقت بیشتری در روند اخراج آن‌ها کار گیرند.

آقای فرهاد به روزنامه‌ی ۸ صبح گفت: «کشورهای اروپایی باید بسیار محتاطانه و دقیق روی سرنوشت مهاجران تصمیم بگیرند. ما در این مورد نگرانی‌های خود را همواره داشتیم. ما نظریات خود را در کل در بسته‌های رهمنودی‌ای که دولت‌ها در روشنایی آن تصمیم می‌گیرند، با کشورها شریک می‌سازیم. در مورد شرایط جاری افغانستان (با کشورهای اروپایی) این رهنمودها همیشه و پیوسته ارایه می‌شود، ولی به لحاظ حقوقی هرگاه شخصی چه افغان و یا اتباع کشور دیگر باشد، در صورتی که درخواست پناهندگی‌شان رد ‌شود، بعد از طی مراحل قانونی، کشورها حق دارند روی سرنوشت‌شان تصمیم بگیرند و در یک چارچوبی به موافقه برسند و دولت افغانستان و آن‌ها (کشورهای اروپایی) در مورد این چارچوب توافق کرده‌اند.»

او گفت که کمشنری عالی سازمان ملل متحد در روند اخراج مهاجران -چه از کشورهای همسایه و یا اروپایی- به شکل مستقیم دخیل نیست و به گفته‌ی وی، اخراج این مهاجران در چارچوبی که میان دولت افغانستان و اتحادیه‌ی اروپا در نشست بروکسل امضا شد، مدیریت می‌شود.

سخنگوی کمشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهجویان همچنان گفت که این سازمان از کشورهای مهاجرپذیر خواسته است که تصمیم‌شان را طوری اتخاذ کنند که پرونده‌های افراد به گونه‌ی دقیق مورد غور و بررسی قرار گیرند تا پناهندگان به دلیل کمبود اطلاعات با خطر اخراج روبرو نشوند. به گفته‌ی وی، تأکید این سازمان همواره بر آن بوده که تصمیم در مورد تأیید و یا رد درخواست تابعیت یک فرد باید با اطلاعات کافی گرفته شود.  

سرنوشت نامشخص پناهجویان اخراج شده

رسیدن به اروپا با دشواری‌های فراوان و خطرات زیادی همراه است. بسیاری از افغان‌هایی که در سال‌های گذشته خودشان را به اروپا رسانده‌اند، همه‌ی امکانات زندگی‌شان را روی دست‌شان گذاشته تا فرصت حضور در این قاره سبز را به دست آورده‌اند، اما حالا اخراج آن‌ها در واقع قمار باخته‌ای به حساب می‌آید که مهاجران برگشته داده شده به راحتی نمی‌توانند با آن کنار بیایند.

به همین دلیل یک مهاجر افغان که از او به اسم کوتاه «محمدی» یاد شد، در ماه جون همین سال ناگزیر شد پس از برگشت از آلمان به کابل در هوتل اسپین‌زر به زندگی‌اش پایان دهد. داستان‌های زیادی نیز وجود دارد که مهاجران پس از برگشت از آلمان با مشکلات روحی و روانی دچار شده‌اند.

رضا، باشنده‌ی ولایت غزنی یکی از کسانی است که پارسال از آلمان به کابل برگشت داده شد. آن‌طوری که خودش می‌گوید، او شش سال را در شهر مونیخ آلمان زندگی کرد و دولت آلمان در فرجام درخواست تابعیت او را رد کرد. او می‌گوید که نمی‌تواند با شرایط موجود افغانستان کنار بیایید و ناگزیر است که بار دیگر افغانستان را به مقصد یکی دیگر از کشورهای مهاجرپذیر ترک کند.

افزایش نگرانی‌های امنیتی

نزدیک به چهار هفته پیش، شورشیان طالبان توانستند اکثر نقاط شهر استراتیژیک غزنی را به مدت چند روز به تصرف خود درآورند. حمله‌ای که در آن حدود ۱۵۰ سرباز امنیتی و ۱۰۰ غیرنظامی کشته شدند و صدها تن دیگر زخم برداشتند. در کنار این، یک گزارش رسمی یک هیأت حکومتی که از این جنگ تهیه شد، نشان داد که این جنگ صدها میلیون افغانی خسارات مالی بر جا گذاشت.

وضعیت دیگر ولایت‌های کشور نیز تعریف چندانی ندارد. به جز ولایت‌های پنجشیر و بامیان، ۳۱ ولایت دیگر کشور عملاً درگیر خشونت‌ها است. کابل به عنوان پایتخت افغانستان نیز شاهد حملات گسترده‌ای است. چند روز پیش، در انفجارهای دوگانه در غرب پایتخت، کم از کم ۲۶ تن کشته و ۹۱ نفر دیگر زخمی شدند.

وضعیت اقتصادی کشور نیز حکایت مشابهی دارد. اداره‌ی مرکزی احصاییه در شانزدهم ثور امسال اعلام کرد که بیش از ۵۴ درصد باشندگان کشور در سال ۱۳۹۵ زیر خط فقر قرار داشتند که در مقایسه با سال قبلی آن، ۱۶ درصد افزایش را نشان می‌دهد. میزان فقر بر اساس آخرین آمار، ۳۸ درصد بود که در گزارش جدید به ۵۴ درصد افزایش یافته است.

از سویی هم بر اساس آمار وزارت کار و امور اجتماعی، میزان بیکاری نیز در کشور از ۲۲ درصد به ۲۴ درصد افزایش یافته است، اما با توجه به این وضعیت حدود ده روز پیش، رییس جمهور اشرف غنی در مصاحبه با یک روزنامه‌ی آلمانی گفت که «افغان‌ها خیال می‌کنند آلمان طلا فرش است» و برای تغییر این ذهنیت مردم به «ارتباطات استراتیژیک» نیاز است.

روند اخراج ادامه خواهد داشت

با توجه به وضعیت امنیتی و اقتصادی کشور، به نظر می‌رسد که مقام‌های آلمان همچنان به اخراج این پناهجویان ادامه خواهد داد؛ زیرا دولت این کشور اعلام کرده که حدود ۱۶ هزار افغان مکلف به ترک آلمان اند؛ از این میان ۱۲ هزار و ۱۶۹ تن آنان دولدونگ یا «برگه‌ی تحمل» دارند.

برگشت این شمار بزرگ از افغان‌ها به کشور می‌تواند دشواری‌های زیادی هم برای آن‌ها و هم برای دولت افغانستان در پی داشته باشد. چگونگی مدغم شدن دوباره‌ی آن‌ها در جامعه مسئله‌ای است که هم کشورهای مطبوع و نیز دولت افغانستان کمتر به آن اهمیت می‌دهند.

دیدگاه are closed.